Artykuły

Gorzów Wlkp. "Karol czyli nowego ład świata" u Osterwy

W gorzowskim teatrze trwają próby spektaklu, który będzie kompilacją dwóch tekstów: "Karola" Sławomira Mrożka oraz "Nowego ładu świata" Harolda Pintera. Premiera 22 października. Reżyseruje Błażej Peszek.

Jeden z wcześniejszych dramatów Mrożka, uzupełniony twórczością noblisty i jednego z najbardziej wpływowych brytyjskich pisarzy - Harolda Pintera, wraca na deski Osterwy po prawie 50 latach.

Spokojny, niczego nie zapowiadający dzień, gabinet okulisty. Nagle dwóch mężczyzn - Dziadek i Wnuczek - pojawiają się z nabitą bronią. Będą strzelać, ale najpierw muszą coś wyjaśnić. Dziadek potrzebuje okularów, aby tropić mitycznego wroga. Sterroryzowany lekarz przyłącza się do polowania, by samemu nie stać się ofiarą. Kim jest tajemniczy Karol? Czy nabita od lat broń doczeka się wystrzału? Czas zaprowadzić nowy porządek. Czas na nowy ład!

Autorska wizja Błażeja Peszka odświeża wartości wypływające z tekstów Mrożka i Pintera, które okazują się być ponadczasowe i zaskakująco aktualne. Spektakl eksponuje charakterystyczny dla Mrożka humor, jest niczym tekst-lustro, w którym możemy się przeglądać.

Inscenizacja jest realizowana w ramach tzw. inicjatyw aktorskich. Premiera planowana jest na 22 października o godz. 18.00 (Scena Kameralna gorzowskiego teatru).

Październikowym i listopadowym pokazom spektaklu Błażeja Peszka będzie towarzyszył projekt "Mamo! Tato! Idziemy razem do Teatru". Jest to odpowiedź na potrzeby rodziców, którzy chcą spędzić miło wieczór w teatrze, ale nie mają z kim zostawić swoich pociech. Projekt umożliwi całym rodzinom wspólne wyjście i atrakcyjne spędzenie czasu. Przed przedstawieniem "Karol"/Sławomira Mrożka/, "Nowy ład świata"/ Harolda Pintera/ rodzice będą mogli pozostawić swoje dziecko pod opieką doświadczonych teatralnych animatorów. Dorośli udadzą się na spektakl, a dziecko aktywnie spędzi czas na twórczej zabawie w teatrze.

Zajęcia przeznaczone są dla dzieci między 4. a 10. rokiem życia. Cena biletu na spektakl pozostaje zgodna z cennikiem, a udział dzieci w warsztatach jest nieodpłatny. Realizatorem projektu Mamo! Tato! Idziemy razem do Teatru" jest Stowarzyszenie Widzów Gorzowskiego Teatru. Zadanie zostało sfinansowane ze środków Województwa Lubuskiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji