Artykuły

Obchody Roku Krzysztofa Kieślowskiego

Obchody Roku Krzysztofa Kieślowskiego, związane z 10. rocznicą śmierci reżysera, zainauguruje rozpoczynający się w piątek w Katowicach kongres na temat Kieślowskiego. W Katowicach i Warszawie, a także za granicą, odbędą się m.in. pokazy jego filmów, wystawy zdjęć, seminaria oraz koncert muzyki filmowej Wojciecha Kilara.

Krzysztof Kieślowski zmarł 13 marca 1996 roku w Warszawie, w wieku 55 lat.

Kongres "Krzysztof Kieślowski - in memoriam" odbędzie się w Katowicach w dniach 10-14 marca.

Na sobotę 12 marca w Filharmonii Śląskiej w Katowicach zaplanowano konferencję Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (PISF), w której wezmą udział animatorzy kultury prowadzący kina tradycyjne (jednosalowe), przedstawiciele Dyskusyjnych Klubów Filmowych (DKF) oraz dyrektorzy wydziałów kultury urzędów marszałkowskich i urzędów wojewódzkich.

Spotkanie to ma na celu przedstawienie planów i polityki instytutu w dziedzinie upowszechniania kultury filmowej, rozwoju infrastruktury kin oraz wspierania ich działalności. - Właściciele kin i animatorzy kultury dowiedzą się, jak najefektywniej korzystać ze środków PISF i wspólnie rozwijać działalność w zakresie upowszechniania kultury - informują przedstawiciele PISF.

W sobotę wieczorem w sali koncertowej im. Grzegorza Fitelberga Górnośląskiego Centrum Kultury odbędzie się koncert poświęcony pamięci Kieślowskiego. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, pod dyrekcją José Maria Florencio, wykona utwory Wojciecha Kilara do filmów Kieślowskiego, a także do filmów Kazimierza Kutza, Janusza Majewskiego, Andrzeja Wajdy i Krzysztofa Zanussiego.

W ramach kongresu zaprezentowane zostaną pełnometrażowe filmy Kieślowskiego i jego etiudy szkolne. W katowickim Kinoteatrze "Rialto" zobaczyć będzie można m.in. "Amatora" (1977), "Przypadek" (1981), "Krótki film o zabijaniu" (1987), "Krótki film o miłości" (1988) oraz filmowy cykl "Trzy kolory". Odbędzie się także pokaz zamknięty (dla przedstawicieli kin i dziennikarzy) obrazu "Piekło" (2005) bośniackiego reżysera Danisa Tanovica, zrealizowanego na podstawie scenariusza Krzysztofa Piesiewicza i Krzysztofa Kieślowskiego.

Kinoteatr "Rialto" przedstawi także etiudy szkolne Kieślowskiego, zrealizowane przez niego podczas studiów w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Będzie można zobaczyć m.in. "Tramwaj", "Koncert życzeń i "Urząd". Pokazane zostaną także etiudy filmowe studentów Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego, którzy byli uczniami Kieślowskiego, m.in. "Dom na rozdrożu" w reżyserii Piotra Łazarkiewicza i "Góra" w reżyserii Teresy Kotlarczyk.

Do końca marca projekcje filmów Kieślowskiego będą ponadto organizowane w katowickich domach kultury.

Na Przegląd filmów Kieślowskiego zaprasza także Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Projekcje odbędą się w dniach 17-23 marca w kinie "Kultura" w Warszawie. Będzie można obejrzeć m.in. "Amatora", "Przypadek", obrazy z cyklu "Trzy kolory", a także zrealizowane przez Kieślowskiego filmy dokumentalne.

W warszawskim kinie "Muranów" w dniach 13-15 marca odbędzie się przegląd filmów o Kieślowskim powstałych w Polsce i na świecie, zatytułowany "Krzysztof Kieślowski - szkic do portretu". Zeprezentowane zostaną m.in. obrazy "Krzysztof Kieślowski "Trzy kolory"" w reżyserii reż. Natalii Korynckiej-Gruz, "Krzysztof Kieślowski: I'm so so" w realizacji Krzysztofa Wierzbickiego oraz "Lekcja kina" w reżyserii Dominique Rabourdin.

W ramach Roku Krzysztofa Kieślowskiego dorobek reżysera będzie prezentowany także za granicą. W kwietniu przegląd filmów Kieślowskiego odbędzie się w słynnym nowojorskim Lincoln Center.

Prezentowana już m.in. podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie ekspozycja "Krzysztof Kieślowski - ślady i pamięć", dokumentująca drogę życiową i artystyczną twórcy "Trzech kolorów", pokazana będzie w niemieckim Wiesbaden, jako element towarzyszący Festiwalu Filmów Środkowej i Wschodniej Europy "Go East" (będzie ją tam można oglądać od 9 kwietnia), w Instytucie Polskim w Duesseldorfie (15 maja - 30 czerwca) oraz w Instytucie Polskim w Wiedniu (15 września - 30 października).

Od 1 marca czynna jest ponadto wystawa "Krzysztof Kieślowski. Fotografie z miasta Łodzi" w Instytucie Polskim w Paryżu.

Koordynatorem obchodów Roku Krzysztofa Kieślowskiego w Polsce jest Polski Instytut Sztuki Filmowej. Jak poinformowała PAP dyrektor instytutu Agnieszka Odorowicz, obchody te to dla PISF nie tylko okazja do przypomnienia dorobku reżysera, ale także do zadbania o ten dorobek. - Wiele taśm z filmami Kieślowskiego, jak na przykład z filmem "Amator", musi być skopiowana. Powstają także nowe wersje językowe filmów Kieślowskiego - powiedziała Odorowicz.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji