Artykuły

Spacerkiem szlakiem Pleciugi

Spacery teatralne odbędą się w niedzielę w dziewięciu polskich miastach. W Szczecinie „Spacerownik teatralny dla dzieci, które zabierają na spacer dorosłych" poprowadzi szlakiem wędrówki tutejszego teatru lalek.

„Spacerowniki teatralne" zainicjował w ubiegłym roku Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Towarzyszyły obchodom 250-lecia teatru publicznego w Polsce. Miały zachęcać do poznawania teatralnej, a tym samym kulturalnej, historii miast.

Takim będzie też szczeciński „Spacerownik teatralny dla dzieci, które zabierają na spacer dorosłych", który w niedzielę poprowadzą pedagożki teatru Justyna Czarnota z IT oraz Magdalena Bogusławska z Pleciugi.

— Pójdziemy śladem dawnych siedzib teatru lalek — mówi Bogusławska. — Chcemy przywołać pamięci miejsca teatru, kiedyś bardzo ważne, a dziś już nieco zapomniane.

Wycieczka zacznie się na Tarczyńskiego 1 (tu zbiórka w niedzielę o godz. 11), gdzie już w latach 1946-1949 na III piętrze grał dla dzieci Teatr Kukiełkowy „Czarodziej". Po rozwiązaniu się amatorskiej grupy zrodziła się koncepcja powstania zawodowego teatru lalek w Szczecinie, którym stał się teatr lalkowy „Rusałka". W latach 1954-1957 grał przy pl. Orła Białego. W 1957 r. teatr zmienił swą nazwę na Teatr Lalek „Pleciuga", a rok później przeprowadził się do willi przy al. Wojska Polskiego 64.

Wycieczka wejdzie też do Kaskady, szukać śladów po Pleciudze, która przy ul. Kaszubskiej grała od 1972 do 2009 r., kiedy lalkarze przenieśli się do specjalnie dla nich wybudowanej siedziby przy obecnym pl. Teatralnym.

Spacer zaplanowany został na półtorej godziny. Wycieczka jest bezpłatna. Warto wziąć ze sobą plecaki, notesy, długopisy oraz kawałki kredy, bo spacerowi towarzyszyć będą zabawy. Uczestnicy dostaną w prezencie gadżety teatralne.

Każdy może też sam wybrać się na taki spacer, bo plany tras „Spacerowników teatralnych" znajdują się na poświęconej projektowi stronie www.spacerownikteatralny.pl. Są tam dwie spacerowe trasy w Szczecinie: „Śladami bohaterów baśni i bajek", która właśnie prowadzi szlakiem scen lalkowych oraz „Teatry nad Odrą", obie opracowane przez Andrzeja Androchowicza. „Spacerowniki teatralne" dostępne też są w aplikacji na wszystkie urządzenia mobilne. Aplikację można ściągnąć za darmo w sklepach Google Play, App Store i Windows Store. Dodatkowo została ona wyposażona w funkcję nawigowania.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji