Artykuły

Gdańsk. Tydzień z kulturą niemiecką w GTS

Spektakle, koncerty, wystawy, filmy, warsztaty - wszystko prosto od naszych zachodnich sąsiadów. 19 października, Teatr Szekspirowski zainaugurował kolejny festiwal w ramach cyklu Teatry Europy.

Po Tygodniach Brytyjskim, Flamandzkim, Gruzińskim i Rumuńskim do Trójmiasta zawita kultura niemiecka. Teatry Europy to cykle, które w swojej ofercie mają nie tylko wydarzenia czysto sceniczne.

- Założeniem cyklu teatry Europy jest prezentacja kultury krajów europejskich. W tym roku, również z uwagi na przypadające właśnie dwa ważne jubileusze, zaprosiliśmy naszych najbliższych sąsiadów, którzy przywożą do Gdańska nie tylko wydarzenia kulturalne, ale również organizują liczne spotkania, mające na celu zacieśnienie stosunków gospodarczych i politycznych. O rozmachu i randze wydarzenia świadczyć może osobista obecność Ambasadora Republiki Federalnej Niemiec w Polsce pana Rolfa Nikela oraz Burmistrza Wolnego Miasta Bremy pana Carstena Sielinga - opowiada Anna Albinger, koordynatorka Tygodnia Niemieckiego w GTS.

Dobre sąsiedztwo

Przed nami więc sympozja naukowe, wykłady i warsztaty, których celem jest przybliżenie nam, szeroko pojętej, kultury Niemiec. Impreza potrwa od 19 do 26 października, wydarzenia w jej ramach odbywać się będą w Gdańsku i w Sopocie. W programie festiwalu liczne pokazy teatralne, koncerty i pokazy filmów niemieckich twórców. Przed nami m.in. retrospektywa filmów Christopha Schlingensiefa czy projekcja filmu "Hannah Arendt" w reżyserii Margarethe von Trotty.

- Tydzień Niemiecki, organizowany we współpracy z Konsulatem Republiki Federalnej Niemiec w Gdańsku, wpisuje się w tegoroczne obchody dwóch ważnych rocznic - 25-lecia podpisania Traktatu o Dobrym Sąsiedztwie między Polską a Niemcami oraz 40-lecia Partnerstwa Gdańska i Bremy. Dlatego też w programie Tygodnia znajdą Państwo silną reprezentację wydarzeń kulturalnych z Bremy właśnie - spektakle Bremer Shakespeare Company i Theater Bremen, wystawę Olafa Schlote, a także ciekawostkę - fregatę Karlsruhe, na stałe stacjonującą w porcie w Bremie, która zostanie udostępniona wszystkim chętnym do zwiedzania z przewodnikami - mówi Magdalena Hajdysz, rzeczniczka Teatru Szekspirowskiego.

Teatr aktualny

Szczególną uwagę zwracają prezentowane w ramach Tygodnia Niemieckiego spektakle teatralne. W czwartek będziemy mogli obejrzeć "Doktora Faustusa" w reżyserii Johanny Schall z Bremer Shakespeare Company, w sobotę sztukę pt. "Podpieczni" autorstwa popularnej i cenionej dramaturżki Elfride Jelinek.

- Każdy ze spektakli Tygodnia Niemieckiego zasługuje na osobną uwagę. Szczególnie ciekawą propozycją jest spektakl "Stolpersteine" [na zdjęciu] Staatstheater z Karlsruhe, który spotkał się z dużym uznaniem widzów i krytyków na tegorocznym Theatertreffen, najważniejszym przeglądzie teatralnym w Niemczech. Inna godną uwagi propozycją jest spektakl "Podopieczni" na podstawie tekstu Elfride Jelinek w wykonaniu Theater Bremen, który po raz pierwszy prezentowany będzie za granicą. Ten spektakl porusza wyjątkowo aktualny dziś - zarówno dla Niemiec, jak i całej Europy - temat napływających uchodźców. To w dużej mierze interaktywne przedstawienie zakłada bliską relację z widzem, dlatego tez przeznaczone jest jednorazowo dla widowni liczącej 100 osób. Poza propozycjami teatralnymi obowiązkową pozycją jest koncert Svena Helbiga, który jest przykładem bliskiej i owocnej współpracy artystów niemieckich i polskich, ponieważ ten znany niemiecki kompozytor i muzyk wystąpi w towarzystwie gdańskiego Chóru Kameralnego 441 Hz - podkreśla Anna Albinger.

Tydzień Niemiecki potrwa tydzień, spektakle teatralne prezentowane będą w Teatrze Szekspirowski.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji