Artykuły

Wrocław. Spotkania mistrzów na Olimpiadzie Teatralnej

Barba, Brook, Castellucci, Fokin, Liu Libin, Pippo Delbono, Jan Fabre i inni wielcy wizjonerzy współczesnego teatru przyjeżdżają na 7. Olimpiadę Teatralną.

Maraton przedstawień, spotkań, debat, wystaw, projekcji i warsztatów już trwa. Czeka nas kolejny tydzień najważniejszego wydarzenia programu teatralnego obchodów Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

Jesteśmy kolejnym europejskim miastem, w którym organizowany jest słynny międzynarodowy festiwal. Wymyślili go w 1993 roku grecki reżyser Theodoros Terzopoulos oraz Melina Mercouri, aktorka i minister kultury oraz pomysłodawczyni idei Europejskiej Stolicy Kultury. Podczas 7. Olimpiady Teatralnej zaplanowano 80 przedstawień i cały program zdarzeń towarzyszących zorganizowanych pod hasłem "Świat miejscem prawdy".

Jarosław Fret, szef Instytutu Grotowskiego, organizującego OT, kurator ESK: - W innych okolicznościach ten, kto chciałby zobaczyć wydarzenia z programu, musiałby mieć chyba trzy-cztery życia - żartuje. - Tytuł "Świat miejscem prawdy" to hasło wywoławcze, które zwraca uwagę na Wrocław i Jerzego Grotowskiego, będąc odwołaniem do historii. Stwierdzenie, że świat powinien być miejscem prawdy, mam nadzieję, pójdzie w świat - bo nie o serię premier i spektakli nam chodzi, ale o poznanie samego świata.

Olimpiadzie towarzyszy hasło będące parafrazą tytułu tekstu Jerzego Grotowskiego, opublikowanego w 1979 roku, w którym autor pisze: "Wchodzimy w świat, aby przezeń przejść. Przechodzimy próbę świata, a świat jest miejscem prawdy. W każdym razie - świat powinien być miejscem prawdy".

Codziennie bohaterem jest kolejny twórca teatralny - organizowane jest spotkanie z nim, a wieczorem spektakl w jego reżyserii.

Od soboty uczestniczyć można w nurcie "Więcej niż teatr", który koncentruje się na problemach artystycznych i społecznych osób z niepełnosprawnościami. Spektakle zaprezentują: Compagnie de l'Oiseau-Mouche (Francja), Teatr 21, Teatr Chorea, Rafał Urbacki i Anu Czerwiński (Polska), Monster Truck (Niemcy), VerTeDance i Archa (Czechy). Program dopełnią wystawa fotografii Jana Rosołowskiego, koncert zespołu Na Górze oraz cykl spotkań "Śniadanie w procesie", którego celem jest upowszechnienie marginalizowanych często zjawisk artystycznych i wymiana doświadczeń.

7. OLIMPIADA TEATRALNA

W Kamienicy nr 25 w Rynku oglądać można wystawy, projekcje filmów i tam mieści się informacyjne centrum festiwalowe. Bilety kupować można w Barbarze.

Najdroższy jest karnet na 16 spektakli z Nurtu Głównego - 550 złotych.

Wstęp na spotkania jest wolny, choć czasem konieczna jest rezerwacja miejsc.

--

Szczegóły na stronie theatreolympics2016.pl.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji