Artykuły

Sopot. Pięć dni ze Starszymi Panami

26 października, w Sopocie, rozpocznie się I Festiwal Twórczości Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego. - Nikt dzisiaj nie tworzy tak inteligentnego kabaretu - mówi Piotr Kosewski - rezydent Teatru na Plaży.

Festiwal powstał naturalnie na podstawie organizowanych wcześniej Weekendów Twórczości Przybory i Wasowskiego. Chcieć to móc. - Rzeczywiście formuła festiwalu była moim wielkim marzeniem, jak również organizacja Konkursu Interpretacji Piosenek Przybory i Wasowskiego. Poza tym jesteśmy jedynym miejscem na teatralnej mapie Polski, który wystawia spektakle na podstawie twórczości Starszych Panów - mówi Piotr Kosewski, twórca festiwalu [na zdjęciu w spektaklu "Gołoledź"].

Podkreśla, że festiwal nie udałby się gdyby nie okazane wsparcie państwa Moniki i Grzegorza Wasowskich. Festiwal powstał przede wszystkim dzięki zaangażowaniu ludzi, którzy są miłośnikami twórczości Przybory i Wasowskiego. Oprócz Państwa Wasowskich, swoje przybycie zapowiedział Konstanty Przybora. Większość spotkań poprowadzi Teresa Drozda, specjalistka od Kabaretu Starszych Panów. Odbędą się spektakle, koncerty, słuchowiska radiowe, pokażemy również wystawę poświęconą aktorom KSP.

Humor inteligentny

Twórczość Wasowskiego i Przybory, znanych pod nazwą Kabaretu Starszych Panów, to dziś prawdziwy szlagier. Każdy zna najpopularniejsze piosenki artystów, potrafi zanucić ich największe hity. Takiego kabaretu dziś już się nie robi. Ich tradycję chce podtrzymać Kosewski, który stał się już twarzą Starszych Panów nie tylko w Trójmieście, ale i w całej Polsce. Jego spektakle w Teatrze na Plaży robią furorę i stanowią dowód na to, że teatr ma się w Polsce bardzo dobrze.

Twórczość mistrzów stanowi dla reżysera, aktora i producenta kanwę, na której szyje nowe, aktualne i ważne opowieści. - Nikt dzisiaj nie tworzy tak inteligentnego kabaretu. Połączenie tekstów Przybory z muzyką Wasowskiego jest czymś genialnym, jedynym w swoim rodzaju. Ten rodzaj humoru trzeba "łapać" i po prostu lubić. Mam wrażenie, że ich twórczość jest niekończącą się kopalnią. Cieszę się z tego powodu, ponieważ mogę ciągle odkrywać i poznawać nowe teksty - mówi Kosewski.

Absurd, groza, makabra

Na festiwalu obejrzymy kilka sztuk inspirowanych lub wprost zapożyczonych z twórczości Kabaretu. - Szukałem spójnego motywu w twórczości Jeremiego Przybory, za pomocą którego mógłbym stworzyć scenariusz koncertu upamiętniającego setną rocznicę urodzin Pana B. Okazuje się, że Przybora napisał wiele żartobliwych piosenek o śmierci, zaświatach czy duchach właśnie. Ten temat często powracał. Wymyśliłem fabułę spektaklu - w czasie seansu spirytystycznego spotykają się duchy z różnych lat i kolejno "wywołują" utwory Kabaretu Starszych Panów - opowiada Kosewski o spektaklu "Seans Spirytystyczny ze Starszymi Panami". Widzowie usłyszą szlagiery takie jak "Ballada z trupem", "Ballada jarzynowa" czy "Ciepła wdówka na zimę".

Drugim z wielu prezentowanych w czasie festiwalu spektakli będzie "Gołoledź", która stanowi kontynuację czarnego humoru z "Seansu...". - Pełne charakterystycznego dla Przybory absurdu teksty piosenek i niezwykłe dialogi trafią w gusta miłośników duetu. Gratką dla fanów może być też fakt, że spektakl powstał na podstawie pierwszej wersji scenariusza Przybory, który nigdy wcześniej nie ukazał się drukiem - zapowiada reżyser.

Opowieści dla każdego

Kosewski jako reżyser, aktor i producent bierze na siebie wielką odpowiedzialność za twórczość mistrzów. Świetnie sobie z nią radzi o czym świadczyć może poparcie syna Jerzego Wasowskiego, Grzegorza. Wraz z żoną Moniką aktywnie uczestniczą w wydarzeniach organizowanych przez Piotra Kosewskiego i udzielają mu wielkiego wsparcia. Sam nie zastanawia się nad tym, jak udaje mu się pogodzić te wszystkie funkcje.

- Po prostu robię swoje. Myślę, że najpiękniejszym uczuciem są chwile, kiedy jestem na scenie, a publiczność żywo reaguje. Dla aktora największą nagrodą od widzów są brawa. Jako reżyser cieszę się, kiedy widzę wzruszenie czy słyszę śmiech. Wywołujemy emocje, pomagamy się przenieść publiczności do absurdalnego świata, który stworzył Przybora - mówi Kosewski.

Dodaje, że jego publiczność jest bardzo zróżnicowana. - Przychodzą ludzie, którzy pamiętają Kabaret Starszych Panów z lat dzieciństwa, jak również nasi rówieśnicy. Jedni ze wzruszeniem wracają do dawnych lat. Drudzy dopiero poznają tę twórczość i z chęcią wracają na kolejne spektakle. Mam nadzieję, że Festiwal z roku na rok będzie się rozwijał.

Podczas Festiwalu, dzięki uprzejmości Ogólnopolskiego Festiwalu Jeremiego Przybory Stacja Kutno, w foyer Teatru na Plaży odbędzie się wystawa "Artyści Kabaretu Starszych Panów". Sam festiwal potrwa cztery dni, rozpocznie się 26 października. Bilety na spektakle i wydarzenia w jego ramach można nabyć w kasie teatru oraz przez internet. Ich ceny wahają się od 25 i 30zł za bilety ulgowe do 35 i 40 za normalne. Wstęp na słuchowiska i spotkania jest darmowy.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji