Artykuły

Poznań. Performans Łukasza Surowca na placu Ratajskiego

Od wczoraj do 30 października, przez witryny lokalu, mieszczącego się na placu Cyryla Ratajskiego, można oglądać spektakl Łukasza Surowca "Przychodnia", prezentowany w ramach projektu "Performanse wspólne".

1. "Przychodnia" to spektakl, którego głównymi bohaterami oraz tematem mają stać się często nieuleczalnie chorzy i aktywnie pijący alkoholicy, którzy nie chcą lub nie są w stanie podjąć terapii uzależnień.

2. "Przychodnia" to miejsce pracy dla wykluczonych aktywnych alkoholików. Ich zadanie będzie polegać "zagraniu" roli pacjenta poddającego się terapii. Po przyjściu do Przychodni i po rejestracji każdy pacjent będzie mógł poczekać w ciepłej poczekalni na wizytę lekarza.

3. "Przychodnia" to projekt badawczy. W rolę medyków wcielą się lekarze, antropolodzy, antropolodzy medyczni, socjologowie. Wizyta w gabinecie opierać się będzie na rozmowie pomiędzy lekarzem a pacjentem, która będzie transmitowana na żywo przed wejściem do Przychodni.

4. "Przychodnia" to prototyp. Projekt poprzez aktywizację i zaangażowanie osób aktywnie pijących, jest przykładem programu, w tym wypadku badawczo-artystycznego, do którego poprzez pracę włącza się tych, których większość programów wyklucza.

5. Spektakl można oglądać przez witryny lokalu, mieszczącego się na placu Cyryla Ratajskiego (adres: ul. Młyńska 7, wejście od strony placu Cyryla Ratajskiego 6a, Poznań) od środy 26 października do niedzieli 30 października, w godzinach 9:00 - 13:00 i 15:00-19:00.

***

Łukasz Surowiec (ur. 1985) - polski artysta interdyscyplinarny, rzeźbiarz, performer, twórca filmów wideo, autor akcji społecznych. Związany z Art Agendą Nova w Krakowie i CSW Kronika w Bytomiu. Absolwent Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W latach 2007-2009 student Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu oraz Universität der Künste w Berlinie w latach 2009-2010. W swoich obiektach i interwencjach artystycznych Surowiec wnika i bada aktualne stosunki społeczne, podejmuje również zagadnienia historyczne i polityczne. Celem jego artystycznych interwencji jest wcielenie w życie inicjatyw i strategii odpowiadających na zagadnienia społeczno-artystyczne. Jego twórczość opiera się na metodzie umożliwiającej poznanie publicznej rzeczywistości, ze zwróceniem uwagi na jednostki marginalizowane. W swojej działalności artystycznej podejmuje aktualne kwestie społeczne, wychodząc także poza mury oficjalnych instytucji sztuki.

***

W ramach projektu "Performanse wspólne" Agaty Podemskiej i Pauliny Skorupskiej

Wsparcie finansowe: MKiDN, Miasto Poznań

Organizator: Fundacja Mały Dom Kultury

Współpraca: Klub Dragon, Teatr Ósmego Dnia, ZKZL

Patron medialny: Radio Afera

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji