Artykuły

Trójmiasto. Teatralne nowości listopada

Monodramy z Polski, spektakle z Ukrainy, trzy premiery teatru dramatycznego i jedna taneczna oraz spektakl impro - tak wygląda bilans listopada. Zobacz, co nowego czeka nas w listopadzie w trójmiejskich teatrach.

4-5 listopada, VII Festiwal Monodramu Monoblok, Teatr w Blokowisku, Plama GAK

Na Monobloku pokazanych zostanie pięć monodramów z różnych stron Polski. Imprezę zainauguruje "Amor Omnia Vincit" [na zdjęciu] w wykonaniu Rafała Domagały (4.11, godz. 19). To oparta na dramacie Pera Olova Enquista historia życia Hansa Christiana Andersena, opowiadająca o skomplikowanych relacjach małżeńskich i mrocznych zakamarkach ludzkiej duszy. Po nim (również 4.11, godz. 21) odbędzie się "Od przodu i od tyłu" w wykonaniu Mateusza Nowaka, spektakl skoncentrowany na historii XVIII-wiecznej Polski w przededniu jej upadku. W sobotę 5 listopada zobaczyć można "Medeę, moją sympatię" w wykonaniu Katarzyny Siergiej (godz. 17), czyli kabaretową odsłonę mitu o Medei autorstwa niezrównanych "Starszych Panów" - Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego. Później Magdalena Bochan-Jachimek wystąpi w "Mamy problem. Monodramie macierzyńskim" (godz. 19) - lamencie, skardze i moralitecie na sytuację współczesnej matki-Polki. Na koniec imprezy "3xTak/Rudnicki" wykona Wojciech Kowalski (godz. 21), to monodram stworzony na podstawie trzech książek Rudnickiego: "3xTak", "Męka Kartoflana" i "Śmierć czeskiego psa". Po każdym ze spektakli odbędą się spotkania z twórcami przedstawień.

***

5 listopada, Impro Atak! Krótkie formy impro na plaży, Teatr na Plaży

Teatr Impro Sopot ze swoim "Impro Atak!" przenosi się na okres jesienno-zimowy do Teatru na Plaży. Wykonywać tu będzie spektakl złożony z krótkich gier improwizowanych, zbudowany na bazie sugestii publiczności. Jak zwykle podczas impro - kształt każdego spektaklu jest dzięki temu niepowtarzalny i zależny od skojarzeń widzów, kreatywności i pomysłów wykonawców i atmosfery na widowni. Wielbiciele impro niebawem obejrzeć będą mogli w Teatrze na Plaży także inne, dłuższe formaty łódzkiej grupy, która w Sopocie zadomowiła się już na dobre.

***

6 listopada, "Taśmy gdańskie", reż. Wojtek Zrałek-Kossakowski, Miejski Teatr Miniatura

Kim jesteśmy? Jaka jest historia naszej rodziny? Jak to się stało, że mieszkamy akurat w tym miejscu na ziemi? Jakie było życie w Gdańsku, kiedy nasi dziadkowie byli nastolatkami? Wojtek Zrałek-Kossakowski i grupa pomorskiej młodzieży postanowili dowiedzieć się więcej o swoich rodzinach w powojennych latach. Niektórzy mieli szczęście i mieli jeszcze możliwość porozmawiać ze swoimi dziadkami oraz nagrać ich wspomnienia. Inni, jak sam reżyser, musieli szukać informacji w materiałach archiwalnych, rodzinnej korespondencji i doniesieniach prasowych. W efekcie powstał spektakl Teatru Miniatura "Taśmy gdańskie", którego premiera odbędzie się już 6 listopada w Sali Prób na pierwszym piętrze teatru.

***

18 listopada, "Kabaretione czyli Superprodukcja"* Teatru Czwarte Miasto, reż. Dariusz Majchrzak, Teatr na Plaży

Poprzednia produkcja kabaretowo-muzyczna Teatru Czwarte Miasto - "KabaretiOne czyli groch z kapustą" sprzed dwóch lat okazała się sukcesem. Teraz doczekaliśmy się ciągu dalszego. "KabaretiOne czyli Superprodukcja" to w zamyśle Dariusza Majchrzaka sentymentalny, wodewilowy kabarecik rodem z ubiegłego stulecia. Całość utrzymana ma być w charakterze Kabaretu Starszych Panów oraz konwencji Kabaretu Olgi Lipińskiej z serią znanych piosenek jak "Żegnaj Kotku", "Uciekaj moje serce" czy "Dumka na dwa serca". Czy "dwójka" będzie równie udana jak część pierwsza, przekonamy się już 18 listopada.

***

19 listopada, "Po tamtej stronie", reż. i chor. Monika Górka, Joanna Nadrowska, Teatr na Plaży

Nowa produkcja taneczna Joanny Nadrowskiej to "spektakl będący synergią tańca, muzyki i obrazu, inspirowany życiem i twórczością rysownika, grafika i pisarza Alfreda Kubina, uznawanego za jednego z prekursorów surrealizmu". Tancerka do pomocy zaprosiła Monikę Górkę. Widzowie mają, według twórczyń spektaklu, przekonać się, czy rzeczywiście "... tak jak obłęd, w wyższym tego słowa znaczeniu, jest początkiem wszelkiej mądrości, tak schizofrenia jest początkiem wszelakiej sztuki, wszelakiej fantazji?", bo m.in. postulat Hermanna Hesse'go ma się w spektaklu Nadrowskiej doczekać weryfikacji.

***

19-24 listopada, Tydzień Ukraiński, Gdański Teatr Szekspirowski

W październiku odbył się Teatr Niemiecki, a już w listopadzie czeka nas Tydzień Ukraiński, tym razem zdecydowanie bardziej skoncentrowany na sztuce i - przede wszystkim - teatrze niż Tydzień Niemiecki. W ciągu sześciu dni z kulturą Ukrainy widzowie zobaczą sześć spektakli, pięć filmów, trzy wykłady na temat współczesnej sytuacji Ukrainy, odbędzie się też m.in. degustacja kuchni ukraińskiej. Najciekawiej zapowiadają się spektakle "Eryk XIV" Augusta Strindberga i "Dzienniki Majdanu" Natalii Worożbyt z Akademickiego Narodowego Teatru Dramatycznego w Kijowie (19-20 listopada). Oba wprost nawiązują do sytuacji społeczno-politycznej Ukrainy, ten drugi poświęcony jest masowym protestom przeciwko odłożeniu przez ówczesnego prezydenta Wiktora Janukowycza podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Symbolem protestów stał się właśnie Majdan, czyli Plac Niepodległości w Kijowie. Interesującym wydarzeniem z pogranicza muzyki i opery będzie "Hiob", czyli opera-requiem na fortepian preparowany, wiolonczelę, perkusję i głosy (21.11). Imprezę zamknie koncert popularnego na Ukrainie zespołu Onuka (24.11), łączącego muzykę elektroniczną z tradycyjnymi instrumentami, jak m.in. flety, waltornia czy puzon.

***

26 listopada, "Lot nad kukułczym gniazdem", reż. Krzysztof Babicki, Teatr Miejski w Gdyni

Tytuł zna chyba każdy, a wiele osób pamięta słynny film Miloša Formana z 1975 roku. Ale spektakl, który wystawia Teatr Miejski, oparty jest na sztuce Dale'a Wassermana, a z filmem Foremana łączą ją przede wszystkim wspólny "przodek" - powieść Kena Keseya. Oczywiście w teatralnej wersji również poznamy Randle'a Patricka McMurphy'ego, Siostrę Ratched czy Wodza Bromdena. Do szpitala psychiatrycznego trafia charyzmatyczny Randle Patrick McMurphy, złodziej i przestępca, który w ten sposób chce uniknąć więzienia. Od razu ustala nowe porządki i wypowiada wojnę despotycznej Siostrze Ratched. Zaczyna się wyścig, w którym, choć odmieni się życie kilku pacjentów, to będą też ofiary... Jak to się wszystko odbędzie, przekonamy się w Miejskim już niebawem. Premiera w listopadzie.

--

* Premiera spektaklu przeniesiona na luty 2017 r.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji