Artykuły

Pytanie o życie Leni Riefenstahl

Jednym z wydarzeń towarzyszących festiwalu Interpretacje w Katowicach będzie premiera Leni Riefenstahl. Epizody niepamięci wyprodukowana przez Teatr Śląski. Odbędzie się ona w sobotę w Szybie Wilson w Katowicach-Nikiszowcu.


Spektakl reżyseruje Ewelina Marciniak. Jego bohaterką jest kontrowersyjna niemiecka reżyserka filmowa, która dla III Rzeszy tworzyła filmy o charakterze propagandowym.
Spektakl o Leni to przedstawienie nie tylko o roli artysty wobec władzy, ale także o starości. A dokładniej — o kobiecie, która fizycznie się starzeje, ale jednocześnie w jakiś tajemniczy sposób jest w pełni sił witalnych i cały czas ma ochotę realizować swoje plany artystyczne. Z tą kobietą sami naziści nie mogli sobie poradzić — mówi Marciniak.

Spektakl ma również być próbą zrozumienia motywacji, jakie kierowały reżyserką, kiedy postanowiła nakręcić dla Hitlera kilka filmów propagandowych. Po wojnie nie milkły wobec niej kontrowersje, ponieważ Riefenstahl była posądzana o współpracę z nazistami.

Dochodzenie w tej sprawie poprowadzą młodzi antyhitlerowcy pod wodzą Elfriede Jelinek. Na scenie przenikać się więc będą trzy płaszczyzny czasowe i bohaterowie z różnych epok. — Zaczynamy opowiadać o Leni od pewnej anegdoty. Do głównej bohaterki przychodzą upiory z przeszłości. A właściwie wracają, by zapytać, czy zgodziłaby się zrobić kolejne propagandowe filmy, tak jak to było kiedyś. Jest też druga grupa bohaterów, którzy prowadzą śledztwo w sprawie Leni i przyglądają się jej rozmowie z upiorami. Należą do nich Sophie i Hans Schollowie z antyhitlerowskiej organizacji Biała Róża. Zastanawiają się, czy Leni zgodzi się na kolejną propozycję Hitlera. Dywagują, co pamięta, a co chciałaby wyprzeć ze swojej świadomości. W śledztwie pomaga im Elfriede Jelinek. Chcemy sobie odpowiedzieć na pytanie, co sprawiło, że nazizm okazał się tak hipnotyzującą ideologią. I dlaczego do dziś mamy z nią problem, a jej ślady towarzyszą nam na każdym kroku — informuje Marciniak.

Autorami sztuki napisanej na podstawie pamiętników niemieckiej reżyserki i książek na jej temat są Iga Gańczarczyk oraz Łukasz Wojtysko. Scenografka i reżyserka świateł Katarzyna Borkowska wyczaruje z pewnością niebywałą atmosferę na scenie. W rolę dojrzałej Leni, którą nawiedzą upiory z przeszłości, wcieli się gościnnie Małgorzata Gorol, utalentowana aktorka Teatru Polskiego z Wrocławia. Młodą Leni zagra debiutująca na scenie Agata Woźnicka. Aktorom będzie towarzyszyła muzyka na żywo.

→ Początek przedstawienia o godz. 19. Kolejne pokazy: 6, 9 i 10 listopada. Bilety: 50-80 zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji