Artykuły

Białystok. Teatr Papahema nominowany do Przystanku Młodzi

Paulina Moś, Helena Radzikowska, Paweł Rutkowski i Mateusz Trzmiel, czyli twórcy Teatru Papahema - to pierwsi nominowani do 10. edycji Przystanku Młodzi, akcji białostockiej "Gazety Wyborczej".

Zgłosiła ich Martyna Faustyna Zaniewska, która z kolei była wśród ubiegłorocznych nominowanych. Do zgłoszeń zachęcamy też innych.

Tylko co rozpoczęliśmy poszukiwania młodych do 10. Przystanku Młodzi, który promuje młodzieńczą kreatywność, zapał, pomysły na to, jak działać lokalnie - a już mamy pierwsze zgłoszenia. Na początek przedstawiamy grupę teatralną Papahema.

To zjawisko obecne na teatralnej mapie miasta od 2014 roku i zjawisko bardzo ciekawe - młodzi absolwenci kierunku aktorskiego Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku konsekwentnie realizują pomysł na sięganie do klasyki i nadawanie jej współczesnych znaczeń.

Wpadająca w ucho nazwa wzięła się od pierwszych liter imion jej członków. To Paulina Moś, Paweł Rutkowski, Helena Radzikowska i Mateusz Trzmiel. Pierwsza dwójka pochodzi z Białegostoku, Helena przyjechała z Warszawy, a Mateusz z Częstochowy. Od maja 2014 roku działają jako Fundacja Teatr Papahema.

Poczucie humoru i gust

- Łączy ich wspólne poczucie humoru i gust. Marzą o robieniu teatru dowcipnego, a zarazem mądrego i wysmakowanego estetycznie. Interesuje ich łączenie środków teatru formy z teatrem aktorskim oraz zderzanie tego zestawienia z klasyczną literaturą i współczesną wrażliwością - pisze Martyna Faustyna Zaniewska, która zgłasza nam kandydaturę Papahemy.

W ubiegłym roku sama była nominowana za talent i pracowitość, ujawnione m.in. przy autorskiej debiutanckiej płycie "Sen" czy przy współpracy w spektaklu "Migdały i rodzynki". Na co dzień pracuje w Teatrze Dramatycznym, jako specjalistka od promocji i PR. O dokonaniach młody artystów z Papahemy pisze tak:

- Pomimo młodego wieku (25-30 lat) na swoim koncie mają już kilka świetnych produkcji teatralnych. Wszystkie z nich zostały ciepło przyjęte przez publiczność i krytyków. Widzowie zarówno w Białymstoku, jak i w innych miastach Polski, mogli obejrzeć: "Moral Insanity. Tragedię ludzi głupich" na podstawie "Ich czworo. Tragedii ludzi głupich" Gabrieli Zapolskiej, "Macbetta" na podstawie dramatu Eugene Ionesco pod opieką reżyserską Mateusza Przyłęckiego, a ostatnio "Poskromienie złośnicy" Williama Szekspira przygotowane pod opieką artystyczną Sylwii Janowicz-Dobrowolskiej. W 2015 roku wspólnie z Teatrem Montownia stworzyli przedstawienie "Calineczka dla dorosłych" wg "Calineczki" Hansa Christiana Andersena. 28 maja 2016 roku w warszawskim Teatrze Polonia odbyła się premiera ich spektaklu "Alicja po drugiej stronie lustra" w reżyserii Przemysława Jaszczaka. Swoją przestrzeń otworzyła przed nimi jedna z największych polskich aktorek - Krystyna Janda. Aktorzy Teatru Papahema to niezwykle utalentowani i pracowici młodzi ludzie. Są świetnym przykładem na to, że warto realizować swoje pasje. Ich "Macbett" zdobył III nagrodę podczas 20. Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku w nurcie SzekspirOFF. Pomimo, że pochodzą z różnych miejsc, identyfikują się właśnie z Białymstokiem. To tu tworzą i stąd wyruszają, aby prezentować swoje spektakle widzom w całej Polsce. Pokazują także jak może wyglądać harmonijna współpraca organizacji pozarządowej z instytucjami kultury. Swoje spektakle prezentowali gościnnie zarówno na deskach Białostockiego Teatru Lalek, jak i Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku - wylicza Zaniewska.

Artyści aktualnie są ze swoimi spektaklami są w trasie. 5 listopada swoją "Calineczkę dla dorosłych" prezentowali w Teatrze Starym w Lublinie, a 8 listopada zobaczyć ją będzie można w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie, natomiast w niedzielę 6 listopada w stołecznym Teatrze Polonia grają "Alicję po drugiej stronie lustra".

- Trzymam kciuki za ich dalszą działalność i mam nadzieję, że zostaną docenieni także przez członków kapituły plebiscytu "Przystanek Młodzi" - życzy grupie Martyna Faustyna Zaniewska.

Czekamy na zgłoszenia

Przypominamy, że na zgłoszenia do "Przystanku Młodzi" w tym roku czekamy do 2 grudnia. To plebiscyt dla ludzi, którzy chcą działać w mieście i regionie, którzy inspirują innych, nie boją się wyzwań. Doceniamy kreatywność w takich obszarach jak sztuka, sport, nauka, biznes i innowacje, design, pomoc charytatywna, przestrzeń miejska czy utrwalanie historii i tradycji miasta i regionu. Zgłaszać więc można artystów, społeczników, animatorów, wolontariuszy, sportowców, górna granica wiekowa to 35 lat.

Wszystkich nominowanych opiszemy, a na koniec wybierzemy finałową dziesiątkę honorowaną Świadectwami Otwartego Umysłu i trójkę laureatów, którzy w nagrodę dostaną kampanię promocyjną na cithilightach w przestrzeni Białegostoku.

Aby zgłosić nam kandydata do jubileuszowej edycji "Przystanku Młodzi", należy opisać, w jakim jest wieku, czym się zajmuje, co jest jego pasją, jaki ma talent, jak działa w lokalnym środowisku, jakie projekty i osiągnięcia ma na swoim koncie. Nie zapomnijcie o krótkim uzasadnieniu, dlaczego to właśnie ta osoba jest warta zauważenia.

Propozycje należy przesyłać na adres e-mail: monika.kosz-koszewska@bialystok.agora.pl lub redakcja@bialystok.agora.pl . Prosimy także o podanie namiarów na kandydatów: numeru telefonu lub e-maila osoby zgłaszanej lub tej, która zgłasza, by łatwiej nam było się skontaktować. Do zgłoszenia możesz też dołączyć fotografię kandydata.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji