Artykuły

Warszawa. Jarzyna, Karasińska i Ziemilski w Mikro Teatrze

W świecie, w którym co chwila wymyślamy nowe sposoby komunikacji, w którym nagle wymiana gifów stała się równie ważną częścią rozmowy co wymiana słów, teatr powinien nieustannie się zmieniać. W sobotę i niedzielę w Komunie Warszawa czwarta odsłona Mikro Teatru.

Projekt Mikro Teatr stawia wszystkim reżyserom to samo wyzwanie: spektakl może trwać maksymalnie 16 minut, mogą w nim wystąpić cztery osoby, na scenie używa się czterech reflektorów, dwóch mikrofonów, jednego rzutnika, a rekwizyty muszą się zmieścić w jednej walizce. Do tej pory można było w tym cyklu zobaczyć przedstawienia m.in.: Michała Borczucha, Marcina Libera, Pawła Łysaka, Anny Smolar, Weroniki Szczawińskiej.

W czwartej odsłonie projektu do zrobienia mikrospektakli udało się namówić twórców, którzy bardzo różnią się podejściem do teatru.

Grzegorz Jarzyna, dyrektor TR Warszawa, który ostatnio podbił Moskwę spektaklem "Iwona, księżniczka Burgunda", wystawiał zarówno wielką klasykę, jak i scenariusze filmowe - taki jest też jego najbliższy plan: w TR przygotuje przedstawienie zainspirowane "Idiotami" Larsa von Triera.

Anna Karasińska debiutowała na scenie prowadzonej przez Jarzynę spektaklem "Ewelina płacze", który zdobył wierną, młodą publiczność. Reżyserka żongluje w nim medialnymi wizerunkami aktorów. W poznańskim Teatrze Polskim przygotowała "Drugi spektakl" grający z oczekiwaniami, jakie stawia się młodemu artyście tuż po debiucie oraz z relacją widz - aktor.

Z kolei Wojtek Ziemilski robi przedstawienia, do których inspiracje czerpie z wielu dziedzin sztuki, historii aktorów - bohaterów; podejmuje tematy osobiste i polityczne.

W najnowszym, świetnie przyjętym spektaklu "Jeden gest" w Nowym Teatrze, opowiada o języku osób głuchych i ich świecie.

Zestawienie jednego wieczora przedstawień tej trójki twórców może być ciekawe nie tylko jako rodzaj konkursu czy rywalizacji, w której zapewne łatwiej niż przy codziennych spektaklach można zobaczyć podobieństwa i różnice między artystami, dostrzec, czym wypełniają ramy teatru, wyłapać cechy charakterystyczne stylu każdego z nich. Projekt ma też szansę poszukać nowych teatralnych form.

->Mikro Teatr, Komuna Warszawa, ul. Lubelska 30/32,

12,13 listopada, godz. 19,

bilety: 15,25 zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji