Artykuły

Opole. Chcą przypomnieć o Jerzym Grotowskim

25 listopada w Opolu rozpocznie się międzynarodowe sympozjum i warsztaty teatralne w oparciu o "teatr Jerzego Grotowskiego", wielkim rewolucjoniście teatru, który właśnie tu prowadził słynny Teatr 13-tu Rzędów.

W programie do 4 grudnia: warsztaty, przedstawienia, spotkania i pokazy filmów dokumentalnych.

- Nadszedł wreszcie czas wykorzystania jego pracy i związków z naszym miastem. Trzeba upowszechnić tę wiedzę wśród Polaków i opolan - mówi Arkadiusz Wiśniewski, a w pełni zgadza się z nim dr Agnieszka Wójtowicz, teatrolog z Instytutu Polonistyki i Kulturoznawstwa Uniwersytetu Opolskiego. - Obecny prezydent jest pierwszym, który chce pokazać, że w Grotowskim tkwi potencjał dla miasta - nie kryje.

W pełni zgadza się z nimi rektor UO. - Trochę to smutne, że musimy walczyć o przywrócenie Grotowskiego Opolu. Wrocław z tego w pełni korzysta, my też musimy zacząć - zauważa Marek Masnyk.

Goście z całego świata

Dlatego też do Opola zawitają Subpoetics International oraz lwowskie Laboratorium Teatralne Gershom prowadzone przez prof. Setha Baumrina, kierownika Katedry Komunikacji i Sztuk Teatralnych City University w Nowym Jorku. Subpoetics International jest założonym w Paryżu, teatrem zajmującym się prawami człowieka, powstałym ze współpracy artystów i naukowców z całego świata. - Jest to grupa aktorów, naukowców i studentów zajmujących się antropologią, tańcem, muzyką, socjologią i teatrem. 30 osób, które nas odwiedzi pochodzi z całego świata - podkreśla Wójtowicz wyliczając artystów z Austrii, Francji, Niemiec, Grecji, Haiti, Iranu, Jamajki, Ukrainy i USA. - Trupa dotychczas prowadziła liczne warsztaty teatralne w Paryżu, Wiedniu, Ljubljanie, Prisztinie i Lwowie - zaznacza.

Konferencja prasowa w sprawie międzynarodowego sympozjum i warsztatów teatralnych w oparciu o teatr Jerzego Grotowskiego.

Z kolei ukraiński projekt jest pierwszym laboratorium teatralnym na Ukrainie od 1933 roku, a przy tym jedną z nielicznych, niezależnych i autonomicznych grup, nie będących teatrem instytucjonalnym.

- Oni wszyscy chcą przyjechać do Opola, bo uważają, że to tu zaczął się tego typu teatr. O samym Grotowskim i jego związku z naszym miastem pamiętają artyści z całego świata - zaznacza Wójtowicz.

Co w programie?

Wszystko rozpocznie się w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora 26 listopada o godz. 10 krótkim przeglądem filmów o Jerzym Grotowskim z archiwum Narodowego Instytutu Audiowizualnego): "Grotowski - flaszen" w reżyserii Małgorzaty Dziewulskiej i "Gra z pamięcią. Grotowski w Opolu" Teresy Kudyby i Agnieszki Wójtowicz. Następnie 29 listopada w Studenckim Centrum Kultury o godz. 16.30 zaplanowano dyskusję panelową "Grotowski polityczny" z udziałem zaproszonych gości. 1 grudnia o godz. 14 w Collegium Maius Uniwersytetu Opolskiego odbędzie się natomiast wykład prof. Setha Baumrina dla opolan i studentów.

Wisienką na torcie będą przewidziane na 2 i 3 grudnia w OTLiA o godz. 18 przedstawienia: "Stranger In A Strange Land" lwowskiego Laboratorium Teatralnego Gershom i "Nomansland" projektu Subpoetics International (wstęp wolny, a odbiór bezpłatnych wejściówek w kasie teatru przy ul. Kośnego do 29 listopada).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji