Artykuły

Warszawa. Dwa pokazy w ramach cyklu "Goście w Polsce"

3 grudnia w Teatrze Polskim odbędą się pokazy gościnnych występów teatrów z Wilna i ze Lwowa ze spektaklami: "Zapiski oficera Armii Czerwonej" oraz "Z domu niewoli".

"Zapiski oficera Armii Czerwonej", Sergiusz Piasecki

3 grudnia, Scena Kameralna

Monodram "Zapiski Oficera Armii Czerwonej" został zrealizowany na motywach powieści Sergiusza Piaseckiego. Opowiada o losach sowieckiego oficera, który jako jeden z pierwszych wkroczył 17 września 1939 roku do Wilna. Autor zbudował swoją narrację wokół fenomenu odkrywania przez bohatera nowej rzeczywistości, w której nawet zwykły dozorca może żyć godnie. Poznajemy dzięki tej opowieści swoiste studium zdziwienia i zaskoczenia nieznanym światem.

"Zapiski oficera Armii Czerwonej" to spektakl, który jest przede wszystkim próbą zakreślenia psychologicznego portretu typowego homosovieticusa, przedstawiciela mentalności sowieckiej w czasach stalinowskich, niezdolnego do samodzielnego myślenie, zalęknionego i uciekającego w bezpieczne mechanizmy ideologii i posłuszeństwa - bolszewickiego golema zarażonego ideologią bolszewicką oraz nienawiścią do wyimaginowanych "burżuazyjnych" wrogów.

Monodram w wykonaniu Edwarda Kiejzika, aktora Studia Teatralnego w Wilnie

Reżyseria: Sławomir Gaudyn

Światła: Artur Armacki

Kierownik artystyczny: Lilija Kiejzik

Czas trwania: ok. 75 min.

***

"Z domu niewoli" Polskiego Teatru Ludowego we Lwowie wg wspomnień Beaty Obertyńskiej "W domu niewoli"

3 grudnia, Scena Kameralna

Monodram "Z domu niewoli" (na zdjęciu) oparty jest na prozie oraz poezji Beaty Obertyńskiej. Reżyser Zbigniew Chrzanowski postanowił "przedstawienie zatytułować Z domu niewoli, idąc za słowami, które są w finale. Kiedy bohaterka przekraczała granicę, kiedy na moście dudniły kroki, usłyszała jakby biblijny głos Pana z Synaju: "Jam jest Pan Bóg twój, którym cię wywiódł z domu niewoli". Jest w tym optymistyczna nuta. Na tym mi bardzo zależało, jest w tym nadzieja, że z domu niewoli zawsze można wyjść".

Jego prapremiera odbyła się w listopadzie 2012 roku na festiwalu monospektakli "Monowschód" w Wilnie. Premiera miała miejsce we Lwowie w grudniu 2012 roku. Następnie monodram był wystawiany w Opolu, Kluczborku, Krakowie, Łodzi, Poznaniu i wielokrotnie w Warszawie. Był również grany w Iwano-Frankiwsku (dawny Stanisławów) na Ukrainie.

Beata Obertyńska (1898-1980) to znana już w okresie dwudziestolecia międzywojennego powieściopisarka i poetka (pisząca także pod pseudonimem Marta Rudzka). Została aresztowana przez NKWD w 1940 roku, była przetrzymywana w lwowskich Brygidkach, następnie więziona w Kijowie, Charkowie, Odessie, Starobielsku, po czym została zesłana do łagru Loch-Workuta.

W 1942 roku ewakuowała się wraz z armią Andersa do Iranu. Po wojnie zamieszkała w Anglii. Jej bogaty dorobek pisarski został doceniony i uhonorowany nagrodami emigracyjnych stowarzyszeń i ośrodków wydawniczych. Otrzymała między innymi nagrodę Katolickiego Ośrodka Wydawniczego "Veritas", "Przeglądu Powszechnego" wychodzącego w Londynie pod redakcją ks. Jerzego Mirewicza, a także nowojorskiej fundacji im. Alfreda Jurzykowskiego.

"W domu niewoli" to relacja z więziennej i łagrowej tułaczki Autorki po ogromnych obszarach Związku Radzieckiego w latach ostatniej wojny. Spisuje własne wspomnienia - od aresztowania w lipcu 1940 roku przez NKWD we Lwowie do momentu założenia munduru armii generała Andersa.

reżyseria: Zbigniew Chrzanowski

występuje: Elżbieta Lewak

Czas trwania: około 70 min.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji