Artykuły

Zapraszamy nie tylko na festiwal

- Dla nas, wszystkich organizatorów, festiwal "Źródła Pamięci" to przede wszystkim moment, gdy burza artystycznych wypowiedzi przez kilka dni krąży w aurze miejskiej. Towarzyszy nam na ulicach, gości w naszych domach. Z Moniką Szelą, dyrektorem Teatru "Maska" w Rzeszowie, rozmawia Katarzyna Szczyrek w Super Nowościach.

Za nami 6 wyjątkowych spektakli! ciekawe wydarzenia towarzyszące. 6. edycja festiwalu "Źródła Pamięci. Szajna - Grotowski - Kantor" została bardzo ciepło przyjęta przez publiczność.

- Staraliśmy się zaproponować takie wydarzenia, które pozostaną w sercach i umysłach widzów jeszcze długo po zakończeniu festiwalu. Wydarzenia, o których się będzie mówiło, za którymi będzie się tęsknić. O tej tęsknocie za wydarzeniami festiwalowymi mówię nie bez powodu, bo na przykład Teatr im. St. Witkiewicza zagościł na festiwalu już po raz drugi. Po trosze właśnie na życzenie naszej publiczności, która wprost pokochała artystów z Zakopanego. Wiedzieliśmy, że zaproszenie tych artystów, teatru prof. Leszka Mądzika czy Workcenter of Jerzy Grotowski and Thomas Richards będzie dla naszej publiczności niezwykle ważnym wydarzeniem. Nie tylko dlatego, że są to spektakle, które naprawdę warto zobaczyć, ale są to wydarzenia unikatowe w skali kraju. Jesteśmy przecież drugim miastem na świecie, gdzie Workcenter pokazało swoją pracę. Mamy powód do dumy i ogromnie cieszymy się z tego, że Rzeszów jest miejscem, gdzie najważniejsi światowi artyści chcą pokazywać efekty swojej pracy.

Publiczność miała również możliwość porozmawiania z twórcami.

- Ideą każdego festiwalu jest spotkanie, a więc również to, żeby oprócz obejrzenia spektaklu spróbować niejako dotknąć istoty pracy ich twórców, zadać im nurtujące nas pytania. Artyści chętnie wchodzą w interakcję z widzami, czego dowodem było na przykład spotkanie z prof. Leszkiem Mądzikiem i Thomasem Richardsem. Prócz spektakli zaproponowaliśmy naszym widzom również szereg ważnych i ciekawych wydarzeń. Jedno z nich miało miejsce na Uniwersytecie Rzeszowskim, gdzie odbyła się promocja książki Klaudiusza Święcickiego "Galicja w kliszach pamięci Tadeusza Kantora". Kolejne odbyło się w szkole podstawowej w Nienadówce, gdzie otwarto klasę polonistyczną imienia Jerzego Grotowskiego i pokazano wystawę poświęconą temu wybitnemu twórcy. Mieliśmy możliwość zobaczyć m. in. stare oryginalne dzienniki z ocenami Jerzego Grotowskiego.

Sale pękały w szwach, na festiwal zjechali goście z całej Polski.

- Cieszymy się, że mieszkańcom naszego miasta i regionu proponujemy teatr najwyższej próby i oczywiście cieszymy się z tego, że nasza propozycja okazuje się ważna również dla mieszkańców całej Polski, bo i tacy goście zjechali do Rzeszowa. Dla nas, wszystkich organizatorów, festiwal "Źródła Pamięci" to przede wszystkim moment, gdy burza artystycznych wypowiedzi przez kilka dni krąży w aurze miejskiej. Towarzyszy nam na ulicach, gości w naszych domach. Takie było założenie i udało się nam to zrealizować, co nas ogromnie cieszy.

Co teraz teatr przygotowuje dla widzów?

- Pod koniec listopada odbędzie się premiera sztuki "Statek Noego" dla "najnajów" - najmłodszych widzów "Maski". W zeszłym sezonie zaproponowaliśmy Państwu ten rodzaj teatru po raz pierwszy, spektakle cieszyły się dużym powodzeniem, więc teraz czas na kolejną odsłonę. Zapraszamy Państwa z kilkumiesięcznymi nawet maluszkami, bo spektakl dla "najnajów" to widowisko wyjątkowe. Nie jest wypełnione dynamiczną zmianą świateł czy głośną muzyką, ale spokojnie i łagodnie wprowadza najmłodszego widza w świat magii teatralnej. Kolejna premiera będzie miała miejsce tuż przed Dniem Teatru. "Teraz tu jest nasz dom" to kolejna nasza propozycja tym razem dla widza szkolnego. Spektakl poruszy ważny i aktualny obecnie temat wojny w Donbasie i uchodźstwa, bo oprócz klasycznych propozycji jak "Calineczka", chcemy dotykać też współczesnych tematów i problemów współczesnego dziecka. Oprócz dobrej rozrywki zaproponować naszym widzom również teatr mądry, teatr, z którego się wychodzi i rozmawia, bo poruszone sprawy nie pozostawiają nas obojętnymi. Z kolei na kolejny festiwal "Maskarada" 2017, który odbędzie się w połowie maja, nasz dyrektor artystyczny Jacek Popławski przygotuje spektakl "Tylko jeden dzień", kierowany do kilkuletnich widzów. Będzie on zadawał pytanie: gdybyś miał tylko jeden dzień w życiu, to co byś zrobił? Jak można wypełnić ten czas, żeby można było powiedzieć, że nasze życie było wartościowe? To kolejny spektakl, który ma na celu postawić przed dzieckiem pytania, skłonić go do zastanowienia. Na koniec sezonu planujemy jeszcze jedną premierę

spektaklu "Romeo i Julia" w reżyserii Bogusława Kierca. Tym razem będzie to propozycja dla dorosłych. O szczegółach będziemy informować Państwa już niebawem. A już teraz zapraszam wszystkich serdecznie w gościnne progi Teatru "Maska", dajmy się ponieść magii i czarowi teatru. Serdecznie zapraszam.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji