Artykuły

Kot w butach bajka dla wszystkich

W naszym teatrze odbyła się premiera bajki Zenona Laurentowskiego "Kot w butach" w reżyserii Janusza Kilarskiego. Miłośnicy bajek w Olsztynie pamiętają, jak gorąco oklaskiwali "Za siedmioma górami" Szelburg-Zarembiny, choć by­ło to już siedem lat temu. Trzeba samokrytycznie przy­znać, że teatr po macoszemu odnosił się w ciągu tych sied­miu lat do naszych milusiń­skich, którzy chcą widzieć na scenie choć raz w roku około Bożego Narodzenia żywe Czerwone Kapturki, Tomciów Pa­luchów i Koty w butach. Te­go rodzaju przedstawienia chętnie oglądają i starsze dzieci (nieraz z siwymi włosami i brodami), bo pragnienie przeży­cia czegoś niezwykłego, choć­by to działo się na scenie, jest odwieczne i bardzo ludzkie.

Niedawny sukces "Turandot" Gozziego w Teatrze No­wej Huty potwierdza tę wcale nie oryginalną tezę, boć przecież wszyscy przeżywamy tę pełną emocji bajkę, która nazywa się życiem, a w życiu tyle jest z bajki, ile w bajce z życia. Kto tego nie rozumie, bajki nie napisze. Autor "Kota w butach" Z. Laurentowski zrozumiał właśnie tę prawdę, że życie jest pograniczem bajki i świetnie umiał ją w swej sztuce przedstawić. Bajka jego wytrzymała próbę sceny w Teatrze Ludowym w Warszawie, gdzie tysiące ma­łych obywateli pierwszy raz w życiu z zapartym oddechem przeżywały cud zetknięcia się z widowiskiem scenicznym. Bo przecież bajka rozwija wyobraźnię, budzi współczucie dla pokrzywdzonych, pragnienie przeżycia piękna.

W bajce Laurentowskiego mamy historię powrotu do rodzinnej wsi wydziedziczonego przez złych braci chłopca, który rezygnuje z królewskiej kariery i posiadania złota, bo nie dałoby mu to szczęścia. Morał bajki - nie ma szczęścia poza wsią rodzinną i nie ma żadnej wartości bez pracy - trafia obecnie w sam cel naszych spraw.

"Kot w butach" jest piękną bajką o przyjaźni która może zdziałać cuda. Jest w niej spo­ro dowcipu i bezpośredniości i wiele jeszcze innych cieka­wych rzeczy, ale to już trzeba samemu zobaczyć i ocenić.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji