Artykuły

Wrocław. List otwarty ws. Teatru Polskiego

Część zespołu artystycznego Teatru Polskiego pisze do Lecha Śliwonika, przewodniczącego Rady ds. Instytucji Artystycznych MKiDN, domagając się m.in. odwołania Cezarego Morawskiego z funkcji dyrektora.

List otwarty Protestującego Zespołu Artystycznego Teatru Polskiego we Wrocławiu do Rady ds. Instytucji Artystycznych przy MKiDN

Pan

prof. Lech Śliwonik

Przewodniczący

Rada ds. Instytucji Artystycznych

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Protestujący Zespół Artystyczny Teatru Polskiego we Wrocławiu zwraca się z apelem do Pana Przewodniczącego i Rady ds. Instytucji Artystycznych o niezwłoczne zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia, które pozwoliłoby rozwiązać konflikt związany z nową dyrekcją naszego teatru. Prawie trzymiesięczne rządy Cezarego Morawskiego zaowocowały stopniowym odejściem aktorów (siedmioro, na których zbudowany był dotychczasowy repertuar, zrezygnowało ze współpracy do tej pory, Ewa Skibińska dostała ultimatum), inni są straszeni zwolnieniami, w tym nasza koleżanka, która jest w ciąży. Do dziś nie zostały Zespołowi przedstawione jakiekolwiek plany artystyczne, dowiadujemy się o nich z prasy albo z wywieszonego pokątnie ogłoszenia o rozpoczęciu prób. Tymczasem wybitni artyści bojkotują nasz teatr i nie wyobrażają sobie współpracy z nowym dyrektorem. Morawski stopniowo likwiduje działalność edukacyjną i pro publico bono naszego teatru. Do dziś nie powołał Rady Artystycznej teatru. Każde przedstawienie kończy się niemym protestem aktorów, będącym wyrazem sprzeciwu przeciwko nieuczciwemu konkursowi i powołanej wbrew opinii Zespołu, środowiska i artystów oraz ogólnopolskiemu protestowi dyrekcji. W trakcie indywidualnych rozmów podejmowane są próby zastraszania i rozbijania zespołu.

Jednocześnie informujemy, że Prokuratura Wrocław Krzyki Wschód wszczęła śledztwo "w sprawie dokonanego w 2016 roku przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych, to jest członków Komisji Konkursowej, powołanej przez zarząd Województwa Dolnośląskiego, w związku z przebiegiem konkursu na stanowisko dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu, a w szczególności poprzez podjęcie decyzji nieadekwatnej do rzeczywistych kwalifikacji kandydatów, tj. o czyn z art. 231, par. 1 kk.".

Z naszej perspektywy Cezary Morawski nie jest dyrektorem, ale likwidatorem Teatru Polskiego we Wrocławiu w jego dotychczasowym kształcie. 14 listopada zdjął z afisza 7 wybitnych i wielokrotnie nagradzanych spektakli, w tym "Poczekalnię.0" w reż. Krystiana Lupy. Co oznacza zniszczenie scenografii, która sam reżyser ozdabiał rysunkami. Czy naprawdę strać nas na to, żeby wyrzucać dzieła sztuki na śmietnik? Elementy scenografii przedstawień Tadeusza Kantora czy Jerzego Grotowskiego są wystawiane w muzeach, stanowiąc nie tylko żywy ślad teatru, ale również unikatowe dzieła sztuki współczesnej. Oznacza to, że Morawski działa wbrew interesowi teatru jako publicznej instytucji kultury, umniejszając jego znaczenie i wartość, w tym tą wymierzalną - ekonomiczną. Więcej działa wbrew Statutowi Teatru Polskiego we Wrocławiu, który w rozdz. 2 par. 4, punkt 1 stanowi, iż zadaniem Teatru Polskiego jest "tworzenie spektakli i upowszechnianie polskiej i światowej kultury teatralnej oraz dyscyplin artystycznych tworzących teatr: sztuki aktorskiej, reżyserii i scenografii []". Pozostałe "zabite" spektakle to m.in. Pawła Demirskiego "Tęczowa Trybuna 2012" w reż. Moniki Strzępki, Witolda Gombrowicza "Kronos" w reż. Krzysztofa Garbaczewskiego czy Tomasza Jękota "Mitologie" w reż. Pawła Świątka. Wszystkie wymienione i niewspomniane tytuły były polskimi prapremierami. Szkody już wyrządzone tej instytucji są olbrzymie, za chwilę teatru w jego dotychczasowej randze nie będzie wcale. Pragniemy dobitnie podkreślić, że Protestujący Zespół Artystyczny Teatru Polskiego we Wrocławiu nie zrezygnował ze swoich postulatów. Przypominamy je:

1. Odwołanie Cezarego Morawskiego z funkcji dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu

2. Zorganizowanie okrągłego stołu w sprawie naszego teatru

3. Zaproszenie jako mediatorów oboje dyrektorów Instytutu Teatralnego w Warszawie.

Protestujący Zespół Artystyczny Teatru Polskiego we Wrocławiu

(lista do wglądu)

Do wiadomości:

1. Minister prof. Piotr Gliński

2. Minister Wanda Zwinogrodzka

3. Marszałek Cezary Przybylski, UMWD

4. Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz

5. Członkowie Rady ds. Instytucji Artystycznych:

Renata Borowska-Juszczyńska, dyrektorka Teatru Wielkiego w Poznaniu

Krzysztof Czyżewski, dyrektor Ośrodka Pogranicza

Jarosław Denisiuk, Centrum Sztuki Galeria EL, Elbląg

Andrzej Kosendiak, dyrektor NFM we Wrocławiu

Lucyna Kozień, dyrektorka Teatru Banialuka w Bielsku-Białej

Jerzy Lach, MKiDN

Prof. Jerzy Limon, dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego

Olgierd Łukaszewicz, prezes ZASP

Jacek Malinowski, dyrektor naczelny i artystyczny Białostockiego Teatru Lalek

Bogusław Nowak, dyrektor Opery Krakowskiej

Janusz Opryński, dyrektor programowy lubelskiego Centrum Kultury

Jan Popis, dyrektor artystyczno-programowy wydawnictwa fonograficznego MUZA Polskie Nagrania

Dorota Serwa, dyrektorka Filharmonii W Szczecinie

Andrzej Seweryn, dyrektor Teatru Polskiego w Warszawie

Bartosz Szydłowski, dyrektor Teatru Łaźnia Nowa w Nowej Hucie

Waldemar Tatarczuk, dyrektor Galerii Labirynt w Lublinie

Piotr Tomaszuk, dyrektor Teatru Wierszalin w Supraśliu

Joanna Wnuk-Nazarowa, dyrektorka naczelna i programowa Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach

Marek Żydowicz, dyrektor Festiwalu Camer Image w Bydgoszczy

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji