Artykuły

Białystok. Kaskaderzy teatru! Walny, Wierzbicki, Zemło

3 - 4 grudniaw Białostockim Teatrze Lalek "KASKADERZY TEATRU! Walny, Wierzbicki, Zemło" - spektakle gościnne, warsztaty, wystawa.

Kaskaderzy Teatru. Tak określiłem siebie i dwóch pozostałych kolegów, którzy od lat zmagają się z postsowieckim monopolem instytucji teatru lalek w Polsce. Wbrew przeciwnościom historii i braku środków na teatralne eksperymenty w drugim obiegu powstają wybitne spektakle, autorskie techniki, rewolucyjne konwencje i sceniczne rozwiązania. Twórcy są nagradzani za granicami, opisywani w międzynarodowych periodykach, choć w tzw środowisku pomijani i marginalizowani. Próby w nieogrzewanych hangarach, premiery w świetlicach, prezentacje w przypadkowych pomieszczeniach to chleb powszedni Kaskaderów Teatru. Dziś wyjątkowo na swoim miejscu.

Adam Walny - rzeźbiarz, reżyser, performer. W 1995 roku założył Walny-Teatr, który z powodzeniem działa do dziś jako jeden z nielicznych niezależnych teatrów przedmiotu. Brał udział w ponad trzystu festiwalach w kraju i za granicami. W swoich pracach bada relacje pomiędzy bryłą figury w ruchu w przestrzeni wobec poruszającego nią człowieka. Autor takich technik teatralnych jak marionetki podwodne, cienie wodne, figury - instrumenty, pałuby. Autor widowisk sztuki lalkarskiej: Kuglarz i Śmierć, Motyl, Genesis, Misterium, Dziadek, Hamlet, Szekspir - made in Poland, Opus Hamlet, Noe. W 2009 roku zainicjował powstanie Instytutu Teatru Przedmiotu.

Tadeusz Wierzbicki - Studio Form Światła jest kontynuacją autorskiego Laboratorium Zjawisk Świetlnych oraz Teatru "i" powstałego w 1991 roku. Wierzbicki opracował kilka nowych technik wizualnych: światła odbitego od formowanych luster, cieni i witraży elektrostatycznych, cieni magnetycznych, białych cieni z użyciem depolaryzacji światła. Eksperymentował również ze światłem słonecznym i księżyca w pełni praz naturalnymi ekranami jak ściany, głazy, śnieg. Za pomocą swoich technik realizował liczne wizualizacje muzyki współczesnych kompozytorów. Swoje prace przedstawiał na ponad stu festiwalach w Polsce, w Europie oraz Meksyku, Brazylii, Turcji i Izraelu. W 2015 roku w Locarno otrzymał nagrodę za całokształt twórczości.

Krzysztof Zemło - aktor, reżyser, konstruktor, pedagog, inicjator Teatru Okno a potem Teatru Lalki i Ludzie. Ze swoim Teatrem występował na trzech kontynentach, zdobywał liczne nagrody. Specjalizuje się w łączeniu teatru cieni z innymi technikami teatru przedmiotu. W repertuarze posiada również spektakle dla najmłodszych. Jako jedyny z Kaskaderów był zatrudniony w teatrze jako etatowy aktor - wybrał jednak żywot kaskadera.

***

Warsztaty

Teatr Cieni, Teatr Światła - prowadzenie Krzysztof Zemło

Teatr Przedmiotu - możliwości i ograniczenie - prowadzenie Adam Walny

Wystawa

Figura - mój aktor, fotografie ze spektakli Walny-Teatr

Terminy:

3.12.2016

13.00 - Dziadek (warsztaty po spektaklu)

18.00 - Hamlet

4.12.2016

16.00 - Dla mnie Bomba (warsztaty po spektaklu)

UWAGA! Planowany na godz. 19.00 spektakl "Tangram" został odwołany.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji