Artykuły

Kraków. Werter z Nowego Jorku wkrótce u Słowackiego

23 marca odbędzie się polska prapremiera postmodernistycznego dramatu "Werter w Nowym Jorku". Sztuka autorstwa niemieckiego awangardowego dramaturga Tima Staffela zostanie wystawiona w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie w Hali na ulicy Rajskiej 12 [na zdjęciu]. Reżyserem spektaklu jest Tomasz Wysocki. Krakowskie wydarzenie teatralne uświetnia obchody Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006.

Autor przedstawienia - Tim Staffel - nawiązuje w swojej sztuce do dzieła największego niemieckiego poety i prozaika z czasów Romantyzmu - Johanna Wolfganga Goethego - "Cierpienia młodego Wertera". W jego wersji dramatu widz ogląda bohaterów dramatu, którzy żyją w Nowym Jorku antyromantycznym wielkim mieście. Ich życie kształtują problemy współczesnego świata. Postaci posługują się zwięzłym, zdawkowym i prostym językiem a jednak wciąż są to ludzie pełni wrażliwości i wewnętrznej głębi.

Reżyser Tomasz Wysocki wystawia "Wertera w Nowym Jorku" w nowoczesnej, oryginalnej oprawie scenicznej. Spektakl rozgrywa się w industrialnej przestrzeni budynku przy ulicy Rajskiej. Grze aktorów towarzyszą przygotowane specjalnie na tę okazję projekcje multimedialne oraz miksowana na żywo muzyka.

Niemiecka premiera "Wertera w Nowym Jorku" ("Werther in New York") miała miejsce w kwietniu 2002 roku w Karslruhe.

***

Tim Staffel - (rocznik 1965), studiował teatrologię m.in. u Andrzeja Wirtha w Giessen; dramaturg, prozaik i organizator performance'ów, m.in. z udziałem wykonawców muzyki hip hop; współpracuje z niemieckim dziennikiem "Die Zeit". W Polsce znany jest dzięki swojej pierwszej powieści "Terrordrom", która doczekała się głośnej inscenizacji teatralnej.

Tomasz Wysocki - Absolwent PWST w Krakowie (1992 r.). Obecnie aktor Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie; wcześniej występował na deskach Teatru im. St. I. Witkiewicza oraz w Teatrze Ludowym w Nowej Hucie. Od 2000 r. zajmuje się również reżyserią sztuk teatralnych.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji