Artykuły

V Ogólnopolski Festiwal Teatrów: Sztuka plus komercja i moc wrażeń


Ponad 8,5 tys. widzów, 8 spektakli konkursowych, 4 wydarzenia towarzyszące, w tym 2 produkcje CKiS, i 3 składy jury — tak można podsumować V Ogólnopolski Festiwal Teatrów „Sztuka plus Komercja", który od września do grudnia gościł w siedleckim CKiS. Po raz pierwszy brały w nim udział teatry publiczne.

— Bardzo, bardzo dziękuję. Jestem zaskoczona. Rola Katarzyny jest moim debiutem zawodowym. To moja pierwsza nagroda, więc Siedlce zostaną w moim sercu na zawsze — powiedziała Sylwia Krawiec, najlepsza w ocenie jury aktorka tej edycji festiwalu.

Sylwia Krawiec przyjechała z Teatrem Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku ze spektaklem Poskromienie złośnicy. Spektakl ten, idealny w Roku Szekspirowskim, zajął II miejsce w głosowaniu jury głównego. Jury dziennikarzy uznało jednak, iż był najlepszym spektaklem konkursowym. Nagrodę odebrali reprezentanci teatru z Płocka — kierownik działu promocji i marketingu Leszek Skierski, konsultantka programowa Monika Mioduszewska-Olszewska oraz Sylwia Krawiec.

— Dziękujemy państwu i dziękujemy tej najbardziej krytycznej publiczności, jaką są dziennikarze. Ta nagroda należy się aktorom, twórcom i całemu zespołowi — powiedział L. Skierski.

Zgodnie z regulaminem festiwalu, wszystkie nagrody pieniężne są przekazywane instytucjom charytatywnym. Fundatorka II nagrody, prezes fundacji Pro-Bono Krystyna Lesiuk wręczyła czek na 3 tys. zł dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Stoku Lackim Annie Hołowni.

— Nasze dzieci już pewnie śpią w łóżeczkach. W ich imieniu serdecznie dziękuję — nie kryła wzruszenia Anna Hołownia.

Główne jury festiwalowe wybrało jeszcze dwa spektakle. I miejsce przyznało przedstawieniu Zdobyć, utrzymać, porzucić 2. Rozstania i powroty Teatru Capitol, a trzecie — Miłości i polityce Teatru Kamienica. Publiczności najbardziej przypadł do gustu spektakl Ślub doskonały Teatru Kwadrat.

Anna Modrzejewska, reprezentująca Teatr Capitol, przekazała symboliczny czek na rehabilitację Szymona Wolickiego, podopiecznego fundacji pomocy osobom niepełnosprawnym „Słoneczko". Nagrodę odebrała mama chłopca, Anna Wolicka.

Nagrody pieniężne trafiły też do Danuty Woch — prezes Stowarzyszenia Rodzin Abstynenckich „Styl życia", które od ponad 12 lat prowadzi świetlicę dla dzieci oraz do Marioli Toczyskiej — prezes Siedleckiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Zespołem Downa „Zawsze razem".

— Było cudnie. Nawet zarobiliśmy jakieś pieniądze. To wy, drodzy Państwo, daliście nam je zarobić. Ważna jest też nasza wspólna satysfakcja, że ten festiwal trwa i być może nie w przyszłym, ale w kolejnym roku odbędzie się już w teatrze miejskim. Ten rok był dla nas zdecydowanie najlepszy — powiedział dyrektor CKiS Waldemar Koperkiewicz.

— Zbudować teatr, a przede wszystkim publiczność na ścianie wschodniej nie było łatwo. Raz jeszcze dziękuję prezydentowi Wojciechowi Kudelskiemu, bo gdyby nie ten człowiek, nie byłoby tego teatru. Mamy najpiękniejsze prezentacje, a jednocześnie aktorów z pierwszych stron gazet, którzy grają w naprawdę wartościowych przedstawieniach — dodała wicedyrektor Iwona Maria Orzełowska.

— Pani dyrektor Orzełowska powiedziała, że na ścianie wschodniej jest teatr w Siedlcach. Zawsze, gdy słyszę to określenie: ściana wschodnia, to dodaję, że na tej ścianie wschodniej pan Bóg pozawieszał piękne obrazki. Jednym z takich obrazków są Siedlce i siedlecki teatr... — zrewanżował się Wojciech Kudelski.

Siedlecki teatr jest już na tyle znany, że wiele teatrów zarówno państwowych, jak i prywatnych pyta: kiedy przyjedziemy do Siedlec?

— Widzę wielką przyszłość dla tego miejsca. Zawsze kojarzy mi się ono ze słońcem i reflektorami. Lubię tutaj występować. Macie państwo naprawdę fantastyczne warunki. Stać was na to, żeby tu był teatr. Robicie już swoje przedstawienia. Nie musicie jeździć do Warszawy, tylko my przyjeżdżamy do was. Takie mamy dzisiaj czasy, że sztuka musi na siebie zarabiać. Musi być związana z komercją. Może to i dobrze, bo wtedy jest bardziej odpowiedzialna — przyznał aktor, reżyser i podróżnik Tadeusz Chudecki, będący patronem artystycznym tegorocznego festiwalu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji