Artykuły

Bardzo dobry BTL-owy rok 2016

Rok 2016 był dla BTL bardzo pracowity i artystycznie wysmakowany - pisze Jacek Malinowski, dyrektor teatru.

Zrealizowaliśmy dziewięć bardzo udanych premier. Dwie pierwsze: rozśpiewany "Kandyd, czyli optymizm" oraz równie muzyczny "Pinokio" przygotowany wraz z Operą i Filharmonią Podlaską wpisywały się w nurt BTL KLASYKA. Kolejna premiera, czyli "Straszna Piątka" powstała w nurcie BTL NOWA DRAMATURGIA. W ramach BTL SCENA PROPOZYCJI powstał monodram Błażeja Piotrowskiego "Historia księcia H." oraz "Śluby panieńskie" zagrane jawajkami. W nurcie BTL DEBIUTY, we współpracy ze stypendystką prezydenta Białegostoku -Magdaleną Dąbrowską stworzyliśmy przedstawienie "Kulki". Lalkowa i klimatycznie podana "Piękna i Bestia" w ujęciu twórców ze Słowacji i Czech jako BTL KLASYKA oraz "Czarodziejska góra" w koprodukcji z Teatrem Malabar Hotel w ramach BTL OFF to nasze jesienne propozycje. Na koniec grudnia zaś "Cyber Cyrano" - współczesny dramat węgierski czyli BTL NOWA DRAMATURGIA.

W ciągu ostatnich 12 miesięcy BTL wyjeżdżał 15 razy na festiwale i spektakle gościnne. Zagraliśmy ponad 420 spektakli dla ponad 45 tys. widzów. Co ważne, frekwencja wzrosła. Współorganizowaliśmy Międzynarodowy Festiwal Szkół Lalkarskich "Lalka-nie-lalka" w nurcie profesjonalnym i studenckim.

Ten rok to też dwa ważne projekty teatralne. Pierwszy to "LALKI PANOPTICUM - PANOPTICUM SZEKSPIR", prezentujący nasze spektakle oparte na dziełach Szekspira: "Burza", "Montecchi i Capuleti" oraz "Historia księcia H." Nasze zagraniczne wizyty (Macedonia, Słowacja) połączone były z cyklem warsztatów plastycznych, wędrującą wystawą i promocją albumu ze zdjęciami 3D ze wspomnianych spektakli. Zaprezentowaliśmy się jako teatr z Białegostoku, z Polski. Znaleźliśmy się w wyrafinowanym gronie teatrów z USA, Japonii, Izraela, Niemiec, Rosji, Czech... Myślę, że była to piękna promocja polskiego teatru lalkowego i naszego miasta. Wróciliśmy z wieloma pochwałami, kolejnymi zaproszeniami na festiwale i propozycjami międzynarodowej współpracy, wykraczając dzięki temu poza ramy lokalne i skutecznie rozbijając nieznośny prowincjonalizm. Drugi projekt to rozpoczęty w grudniu i wspierany również przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego "DEUS EX MACHINA". Zakłada promocję polskiej dramaturgii za granicą. W koprodukcji z Teatrem i artystami z Wilna będziemy pracować nad nagradzanym tekstem Marty Guśniowskiej "Ony". Efekty naszej pracy zaprezentujemy jesienią w polsko-litewskim tournee: Wilno-Kłajpeda-Kowno-Białystok. Warto wspomnieć, że na Festiwal Wschód Kultury/Inny Wymiar przygotowaliśmy premierowe czytanie dramatu inspirowanego wydarzeniami na Ukrainie "Noc wilków" z muzyką na żywo zespołów Karbido i Połowa Zero-85. Ta mieszanka polsko-białorusko-ukraińskiej energii była czymś naprawdę oryginalnym. Ważnym punktem naszych działań w 2016 był finał modernizacji dużej sceny BTL. Zwieńczył 4-letni wysiłek wielu pracowników teatru. Myślę, że estetyka sali, akustyka, elektroakustyka, światła, widownia i klimatyzacja będą nam pomagać w budowaniu teatru przez wielkie T.

W 2016 roku BTL zdobył aż siedem nagród. Ryszard Doliński otrzymał Złotą Halabardę za rolę w świetnym spektaklu "Kandyd, czyli Optymizm". Marta Guśniowska otrzymała nagrodę za tekst "Marwin" w Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży w Poznaniu. Barbara Muszyńska została nagrodzona za najlepszą kreację kobiecą na Festiwalu Teatru Lalek Spotkania w Toruniu. Nagrodę aktorską otrzymała Grażyna Kozłowska za "Lenkę" w Podgoricy. Spektakl został doceniony także za najlepsza reżyserię i najbardziej oryginalną muzykę. Ponadto na VI Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Karuzela w Łodzi I nagrodę otrzymał "Karnawał Zwierząt", który stworzyliśmy we współpracy z Podlaskim Stowarzyszeniem Tańca. Dużym wyróżnieniem dla nas był także udział spektaklu "Palko" na Warszawskich Spotkaniach Teatralnych. To festiwal, który zbiera najlepsze spektakle z Polski i nagrodą jest samo uczestnictwo w tym wydarzeniu. Spektakle z naszego repertuaru graliśmy też we Wrocławiu, w Gdyni, Toruniu, Gdańsku, Rzeszowie, kilkukrotnie w Warszawie a ostatnio w Berlinie.

Jesteśmy jedynym teatrem z Polski, który został w tym roku zaproszony do międzynarodowego, czteroletniego projektu "The Lives of the Others" w ramach programów Unii Europejskiej. Pozostali partnerzy pochodzą m.in. z Norwegii, Niemiec, Francji, Słowacji, Czech, Holandii, Anglii, Hiszpanii. Projekt zakłada koprodukcje teatralne, latające festiwale, warsztaty teatralne i działania edukacyjne.

I ostatni miły akcent. Pod koniec roku BTL odwiedziła delegacja managerów z Chin, gdzie powstaje niezwykle interesująca instytucja: Child Micro Theatre. Białostocki teatr stanie się prawdopodobnie stałym artystycznym partnerem teatru z Azji. Tak w pigułce wyglądał nasz bardzo dobry BTL-owy rok, oby następny był jeszcze lepszy.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji