Artykuły

Katowice. Pamiętają o Zbyszku Cybulskim

W styczniu przypada 50. rocznica śmierci aktora Zbigniewa Cybulskiego, którego nagrobek znajduje się na cmentarzu przy ulicy Sienkiewicza w Katowicach. Aby uczcić jego pamięć, w mieście zorganizowanych zostanie kilka wydarzeń poświęconych aktorowi.

Zbigniew Cybulski nie urodził się w Katowicach, ani nie miał śląskich korzeni. O aktorze, któremu popularność przyniosły filmy Andrzeja Wajdy, mówi się w kontekście Katowic dlatego, iż właśnie w tym mieście zamieszkał po wojnie z rodzicami i tutaj został pochowany.

Projekcje i wieczory wspominkowe

W poniedziałek 9 stycznia minie 50 lat od śmierci filmowego amanta. Z racji okrągłej rocznicy śmierci Cybulskiego w Katowicach zaplanowano szereg wydarzeń mu poświęconych.

Na cmentarzu przy ulicy Henryka Sienkiewicza, gdzie znajduje się grób artysty, o godz. 13.30 nastąpi złożenie kwiatów i wspólna modlitwa. W uroczystości wezmą udział oficjalni goście, przedstawiciele władz lokalnych oraz poczty sztandarowe katowickich szkół. Romuald Ardanowski zaśpiewa utwór Czesława Niemena "Dziwny jest ten świat". Następnie w katowickich kinach odbędą się projekcje filmów z udziałem aktora i wieczory wspominkowe.

Spotkania i przegląd

O godz. 15 w kinoteatrze Rialto zaplanowano spotkanie wspominkowe o Cybulskim, w którym udział wezmą m.in. Daniel Olbrychski i Barbara Krafftówna. Po nim odbędzie się projekcja filmu Wojciecha Sarnowicza "Katowice Zbyszka Cybulskiego" z 2003 roku o tym, jak doszło do tego, że aktor miał dwa pogrzeby.

Z kolei o godz. 17.30 w kinie Kosmos pojawią się Iga Cembrzyńska i Jacek Fedorowicz. Potem wyświetlony zostanie film "Jowita" w reżyserii Janusza Morgensterna. Pokaz zainauguruje przegląd filmów z udziałem Zbigniewa Cybulskiego w kinie Kosmos między 10 a 31 stycznia. Towarzyszyć mu będą spotkania ze współpracownikami aktora oraz promocja książki Doroty Karaś "Cybulski. Podwójne salto".

Z miłości do Katowic

Zbigniew Cybulski urodził się 3 listopada 1927 roku na Pokuciu. Okupację przetrwał pod Warszawą, po wojnie zamieszkał z bratem w Dzierżoniowie. W 1946 roku na peronie starego dworca kolejowego w Katowicach bracia Cybulscy spotkali się z rodzicami, którzy odnaleźli się we Francji.

Rodzina postanowiła zamieszkać na Górnym Śląsku. Zajmowała mieszkanie w Katowicach, na ulicy Powstańców Śląskich 36, a potem na placu Grunwaldzkim na Koszutce. Zbigniew Cybulski często wracał do Katowic, odwiedzając rodzinę. Tutaj też, po tragicznej śmierci w 1967 roku, został pochowany.

Prócz rodzinnego nagrobku w Katowicach znajdują się także inne miejsca przypominające aktora: ulica w Ligocie i sala kinowa Miejskiego Domu Kultury "Południe" w Kostuchnie nazwane jego imieniem oraz stojące na placu Grunwaldzkim popiersie aktora, odsłonięte w 2004 roku w Galerii Artystów. Dwa lata temu w Teatrze Śląskim powstał spektakl "W popielniczce diament" w reżyserii Waldemara Patlewicza, w którym bohaterem był starzejący się Cybulski odgrywany przez Roberta Talarczyka.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji