Artykuły

Kraków. Premierowe wydarzenia w Teatrze im. Słowackiego

"Premiera "Obozu katarakta" w Małopolskim Ogrodzie Sztuki, Andrzej Leder w nowym cyklu spotkań zatytułowanych "Sztuka myślenia" i CDN czyli Centrum Dramatu Najnowszego, tak zapowiada się styczeń w Teatrze Słowackiego.

13 stycznia Dominika Knapik wystawi "Obóz Kataraktę" na scenie Małopolskiego Ogrodu Sztuki , dzień później 14 stycznia na Scenie Miniatura rozpocznie się cykl zatytułowany "Sztuka Myślenia" - seria comiesięcznych spotkań poświęconych filozofii, sztuce i sprawom bieżącym. !" Pierwsze spotkanie "Sztuki myślenia" z udziałem prof. Andrzeja Ledera i gospodarza cyklu prof. Piotra Augustyniaka zatytułowane jest "Zbudź się Polaku, wyzwól się człowieku!"

23 stycznia rozpocznie swoją działalność CDN czyli Centrum Dramatu Najnowszego - obejmujące całoroczne warsztaty dramatopisarskie oraz czytania współczesnych dramatów. Pierwsze czytanie "W górę" Jakuba Roszkowskiego wyreżyseruje Anna Augustynowicz.

***

Scena MOS. Premiera "Obozu Katarakta"

W tym sezonie scena Małopolskiego Ogrodu Sztuki ożyje eksperymentalnymi projektami poszukującymi nowego języka, już w tym tygodniu premiera "Obozu katarakta" w reżyserii Dominiki Knapik, miesiąc później, 4 lutego "In dreams begin responsabilities" Magdy Szpecht, 1 kwietnia "Dom dźwięków" Wojtka Blecharza, a pod koniec kwietnia premiera "Gry szklanych paciorków"w reżyserii Małgorzaty Warsickiej.

"Obóz Katarakta" Dominiki Knapik to pierwsza polska adaptacja teatralna twórczości tej amerykańskiej pisarki i dramatopisarki. Bowles napisała opowiadanie w trakcie swojego pobytu w Maroko, a tekst ukazał się w 1949 roku w magazynie "Harpers Bazaar". Główna bohaterka, Harriet, jest jak holenderski artysta Bas Jan Ader, który w 1975 roku zaginął bez śladu w czasie własnego perfomansu, polegającego na przepłynięciu jednosobową żaglówką Atlantyk. Harriet również oddala się od znanego i bezpiecznego lądu. Jej Atlantykiem jest Obóz Katarakta - miejsce cudownego zniknięcia.

W awangardowy taneczno-ruchowy spektakl Dominiki Knapik - choreografki, tancerki i aktorki, w 2015 roku nominowanej do Paszportów Polityki - zaangażowali się także inni zdolni i nagradzani twórcy: Michał Budny, autor rzeźb i instalacji, który pokazywał swoje prace w wielu europejskich galeriach sztuki, na potrzeby spektaklu stworzy instalację. Będzie to jego pierwsza praca scenograficzna. Autor muzyki, Tomasz Kowalski to także artysta multidyscyplinarny: malarz, grafik, rzeźbiarz, od kilku lat zajmuje się również muzyką. Reżyserię świateł Dominika Knapik powierzyła Jacqueline Sobiszewski, absolwentce Wydziału Operatorskiego PWSFTViT w Łodzi, na co dzień współpracującej z TR Warszawa. Adaptację tekstu przygotował dramaturg i pisarz Łukasz Wojtysko. Wystąpią aktorzy Teatru Słowackiego: Agnieszka Kościelniak, Bożena Adamek, Jerzy Światłoń i gościnnie Aleksandra Cwen, Małgorzata Haduch i Dominik Sroka.

**

Rewitalizacja Salonu Krakowskiego

"Sztuka myślenia"- sojusz teatru i filozofii, który ma pomóc artystom i widzom wyzwolić wspólny potencjał. Intencją nowej dyrekcji jest, by gmach Teatru Słowackiego żył nie tylko sztuką teatralną ale i debatami na ważkie, bieżące tematy.

"Chcemy razem przezwyciężać bezmyślność, która nas ideologizuje, zacietrzewia i wpędza w pychę. Irytuje nas i martwi, jak bardzo nasze życie społeczno-kulturalne zdominowane jest przez banał, plotkę, hejt, komentatorskie pustosłowie i pseudo-polityczną nawalankę. Pozostaniemy wobec tego bezbronni, dopóki sami nie zadbamy o higienę myślenia" - mówi Bartosz Szydłowski, dyrektor artystyczny.

Tematy rozmów mają poszerzać i budować konteksty dla spektakli powstających w teatrze. W pierwszym spotkaniu tego cyklu, 14 stycznia, prof. Andrzej Leder wraz z gospodarzem cyklu prof. Piotrem Augustyniakiem będą się zastanawiać, jak obudzić człowieka w Polaku. Jakiego wyzwolenia potrzebują dziś Polacy? Czy potrafią się zbudzić do nowoczesnego, pozbawionego resentymentu życia? Inspiracją do dyskusji będzie myśl Stanisława Wyspiańskiego i w konsekwencji próba podjęcia dialogu na temat wyzwań stojących przed współczesną polską tożsamością.

**

CDN - Centrum Dramatu Najnowszego

W styczniu odbędzie się także inauguracja Centrum Dramatu Najnowszego, którego kuratorami są Mateusz Pakuła i Jakub Roszkowski. W ramach CDN będą się odbywały całoroczne warsztaty dramatopisarskie oraz czytania współczesnych dramatów. Możemy się spodziewać panoramy najnowszego polskiego i światowego dramatopisarstwa, tekstów debiutantów i dobrze zapowiadających się twórców z kraju, oraz uznanych twórców zagranicznych, którzy nie są jeszcze w Polsce znani. CDN pozwoli widzowi przyjrzeć się pracy nad tekstem, znaleźć się w centrum poszukiwania znaczenia słów i przekładania ich na inscenizację teatralną. Przygotowywaniem czytań zajmą się uznani twórcy, m.in: Anna Augustynowicz, Paweł Świątek, Remigiusz Brzyk, Maciej Podstawny, Maja Kleczewska, Krzysztof Garbaczewski, Ewelina Marciniak, Yana Ross.

Wstęp na "Sztukę myślenia" jest bezpłatny, wejściówki należy odebrać w kasie teatru, wstęp na czytania CDN wynosi 5 zł, bilety także są dostępne w kasie teatru. Bilety na "Obóz Katarakta" kosztują 35 i 45 zł, można je kupić w kasie MOS, Teatru im. J. Słowackiego oraz online.

W styczniu rozpoczną się także próby do "Wyzwolenia" w reżyserii Radka Rychcika, premiera spektaklu 11 lutego br. na Dużej Scenie Teatru im. J. Słowackiego, na scenie Małopolskiego Ogrodu Sztuki Magda Szpecht rozpocznie pracę nad "In dreams begin responsabilities", planowana premiera 4 lutego br.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji