Artykuły

Lublin. Wydanie listu do artystów Jana Pawła II

Wydawnictwo Gaudium przygotowuje na urodziny Jana Pawła II specjalne wydanie papieskiego "Listu do artystów". "List..." uzupełnią komentarze 95 wybitnych ludzi kultury i sztuki.

- Nad tą publikacją, która będzie rodzajem księgi pamięci i refleksji, pracujemy od trzech lat. Chcemy ją wydać na 18 maja, z okazji 86. urodzin Jana Pawła II - mówi ks. Piotr Kawałko, dyrektor Wydawnictwa Archidiecezji Lubelskiej Gaudium. Gaudium zwróciło się do kilkuset polskich twórców, proponując opublikowanie ich refleksji inspirowanych "Listem do artystów". - Niektórzy odmówili, argumentując, że nie czują się na siłach. Trudno, nie wypada mi tu ich wymienić. Ostatecznie powstała lista 95 twórców. Jest ona wynikiem subiektywnego wyboru, ale nie skłamię, jeżeli powiem, że to wybitne postacie - opowiada dyrektor ks. Piotr Kawałko. Co więcej, będzie to pierwsza taka publikacja na świecie, przez którą wyraża się dialog Kościoła i artystów.

Wśród uczestników projektu są twórcy tej miary co m.in. Jerzy Antczak, Piotr Fronczewski, Mikołaj Henryk Górecki, Joachim Grubich, Maja Komorowska, Marek Nowakowski, Krzysztof Piesiewicz, ks. Jerzy Szymik, Krzysztof Trebunia-Tutka, Antoni Wit, Wiktor Zin. Z kręgu lubelskiego w księdze znajdą się refleksje m.in. Urszuli Bobryk, Krzesimira Dębskiego, ks. Krzysztofa Guzowskiego, Piotra Kmiecia, Zofii Kopel-Szulc, Lechosława Lameńskiego, Leszka Mądzika, Andrzeja Mroczka, Janusza Opryńskiego i Romualda Lipki. Przygotowanie strony graficznej wydawnictwa powierzono prof. Władysławowi Plucie z krakowskiej ASP, wybitnemu grafikowi - plakaciście.

Księga inspirowana "Listem do artystów" nie będzie jedynym artystycznym akcentem 86. urodzin Jana Pawła II na terenie archidiecezji lubelskiej. 20 maja w kazimierskiej farze odbędzie się koncert muzyki filmowej Zbigniewa Preisnera: "Preisner - Kieślowski, Kieślowski - Preisner", również dedykowany Janowi Pawłowi II.

***

Z "Listu do artystów" Jana Pawła II (4 kwietnia 1999 roku)

Do tych, którzy z pasją i poświęceniem poszukują nowych "epifanii" piękna, aby podarować je światu w twórczości artystycznej

"A Bóg widział, ze wszystko, co uczynił, było bardzo dobre" (Rdz. 1, 31).

(...) Czuję się z wami związany doświadczeniami z odległej przeszłości, które pozostawiły niezatarty ślad w moim życiu. Tym listem pragnę włączyć się w nurt owocnego dialogu Kościoła z artystami, który w ciągu dwóch tysięcy lat historii nigdy nie został przerwany, a na progu trzeciego tysiąclecia nadal ma przed sobą rozległe perspektywy.

Rzeczywistym motywem tego dialogu nie są jedynie okoliczności historyczne czy względy funkcjonalne: jest on zakorzeniony w samej istocie doświadczenia religijnego i twórczości artystycznej. Pierwsza stronica Biblii ukazuje nam Boga jako poniekąd pierwowzór każdej osoby, która tworzy jakieś dzieło: w człowieku twórcy znajduje odzwierciedlenie Jego wizerunek Stwórcy. Tę więź ukazuje szczególnie wyraźnie język polski dzięki pokrewieństwu między słowami stwórca i twórca.

(...) Bóg powołał zatem człowieka do istnienia, powierzając mu zadanie bycia twórcą. W "twórczości artystycznej" człowiek bardziej niż w jakikolwiek inny sposób objawia się jako "obraz Boży" i wypełnia to zadanie przede wszystkim kształtując wspaniałą "materię" własnego człowieczeństwa, a z kolei także sprawując twórczą władzę nad otaczającym go światem.

(...) W tym liście zwracam się do was, artyści całego świata, aby raz jeszcze wyrazić wam mój szacunek oraz by przyczynić się do ponownego nawiązania bardziej owocnej współpracy między światem sztuki a Kościołem. Kieruję do was wezwanie, byście na nowo odkryli głęboki wymiar duchowy i religijny sztuki, który w każdej epoce znamionował jej najwznioślejsze dzieła. W tej perspektywie apeluję do was, artyści słowa pisanego i mówionego, teatru, muzyki i sztuk plastycznych, twórcy wykorzystujący najnowocześniejsze środki wyrazu. Zwracam się zwłaszcza do was, artyści chrześcijańscy: każdemu z was pragnę przypomnieć, że przymierze istniejące od zawsze między Ewangelią a sztuką, niezależnie od swoich aspektów funkcjonalnych, wiąże się z wezwaniem do wniknięcia twórczą intuicją w głąb tajemnicy Boga Wcielonego, a zarazem w tajemnicę człowieka.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji