Artykuły

Zabrze. Chińska opera w kopalni Guido

W sobotę 21 stycznia w kopalni Guido w Zabrzu rozpocznie się Wielka Gala Szczęśliwego Chińskiego Nowego Roku, którą uświetni występ artystów z Teatru Opery Pekińskiej prowincji Hubei. Nigdy wcześniej nie byli w Polsce. Po raz pierwszy też wystąpią pod ziemią.

Obchody Nowego Roku są jednym z najważniejszych świąt w kalendarzu chińskim, do którego Chińczycy przygotowują się bardzo starannie. W tym roku przypada ono na 28 stycznia, a patronem rozpoczętego 2017 roku wedle chińskiego horoskopu będzie kogut. Z tej okazji w Zabrzu wystąpią artyści, którzy przyjadą do nas prosto z egzotycznego dla Polaków Państwa Środka. I zaprezentują spektakl operowy.

Klasyczny teatr narodowy

Opera pekińska to najbardziej znana forma chińskiej opery, mająca rangę klasycznego teatru narodowego, ukształtowana w połowie XIX wieku. Jest bardzo symboliczna i alegoryczna, co oznacza, że twórcy nie stosują żadnych dekoracji, a miejsce i czas określa muzyka. Aktorzy zaś posługują się symbolicznymi rekwizytami - na przykład bat w ręku oznacza jazdę konną. Funkcję i pozycję społeczną określają stroje, a ich charakter - maski.

W kopalni Guido w Zabrzu, 320 metrów pod ziemią, chiński teatr zaprezentuje specjalnie przygotowany na tę okoliczność program złożony z czterech aktów: "U zbiegu trzech dróg", "Na ulicy", "Niebianka rozsypuje kwiaty" oraz "Awantura w Niebiańskim Pałacu". Występowi towarzyszyć będzie wiele atrakcji związanych z kulturą Chin m.in. prezentacja tradycyjnych strojów z różnych prowincji, nauka sztuki makijażu czy pokaz wschodnich sztuk walki. Zagranicznych gości przywita zaś górnicza orkiestra dęta.

Współpraca między Polską a Chinami

Organizatorami koncertu, który rozpocznie się o godz. 18, jest Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Chińskiej, Ambasada Chińskiej Republiki Ludowej oraz Zabrze i jest efektem rodzącej się współpracy pomiędzy Polską o Chinami. W wydarzenie zaangażował się także Uniwersytet Śląski w Katowicach. W prace nad przygotowaniem wydarzenia włączył się Instytut Języka Angielskiego UŚ, Szkoła Języka i Kultury Polskiej UŚ oraz Katedra Międzynarodowych Studiów Polskich UŚ.

Ten podziemny koncert ma przyczynić się do zwiększenia wymiany kulturalnej pomiędzy Chinami a Śląskiem, zawiązać wzajemne porozumienie i być zachętą do współpracy w dziedzinie gospodarczo-handlowej oraz naukowo-technologicznej. Bilety kosztują 55 zł. Zjazdy pod ziemię odbywają się od godz. 16.45.

Uroczystości będą transmitowane na żywo za pośrednictwem telewizji internetowej UŚ: http://telewizja.us.edu.pl/on-line.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji