Artykuły

Gdańsk. O Havlu w Instytucie Kultury Miejskiej

Michnik, Żakowski, Sierakowski - to tylko niektórzy uczestnicy debaty na temat twórczości Vaclava Havla, jednej z najważniejszych postaci kultury i polityki końca XX wieku. Jego twórczości i dziedzictwu poświęcona będzie sesja, odbywająca się w Instytucie Kultury Miejskiej.

Vaclav Havel [na zdjęciu] to bez dwóch zdań jedna z najważniejszych postaci współczesności. Pisarz i polityk, dysydent i decydent, postać kontrowersyjna i wielowymiarowa, twórca, o którego dziele i dziedzictwie można mówić godzinami, zwłaszcza dziś, kiedy po kilku latach od jego śmierci wiele z jego poglądów zaczyna nabierać coraz większej siły, a wiele z jego prognoz - sprawdzać się coraz bardziej wyraziście.

Nic więc dziwnego, że Instytut Kultury Miejskiej wyszedł z inicjatywą przygotowania spotkania, którego bohaterem będzie największy Czech końca XX wieku. Rozprawiać o nim i jego dorobku będą ważni intelektualiści i uczestnicy polskiej debaty społeczno-politycznej.

Przedsięwzięcie pod bardzo dającym do myślenia tytule "Czy świat nas przerasta?" odbędzie się w czwartek, 19 stycznia w siedzibie Instytutu Kultury Miejskiej, a uzupełni je czytanie jednego z dramatów Havla, zaplanowane następnego dnia, w piątek, 20 stycznia, w Teatrze Miniatura.

Pod koniec ubiegłego roku w Polsce ukazały się dwie książki, przypominające dorobek Havla i uświadamiające, jak bardzo - mimo upływu lat - jest on aktualny. Agora wydała zbiór artykułów, opowiadań, esejów i wierszy czeskiego autora, zatytułowany "Obywatel kultury". Kilka tygodni później Krytyka Polityczna uzupełniła ten zbiór obszerną antologią jego dramatów, zatytułowaną "Utwory sceniczne".

To właśnie o tych książkach, tym co się w nich znalazło i dlaczego warto dziś czytać teksty Havla, nawet te, które powstały pół wieku temu, rozmawiać będą Agnieszka Wolny-Hamkało, poetka i publicystka zajmująca się zagadnieniami szeroko pojętej kultury i Andrzej Jagodziński, dyplomata, znawca i tłumacz literatury czeskiej i słowackiej, korespondent "Gazety Wyborczej" z Pragi i Bratysławy. Spotkanie rozpocznie się o godz. 18.

O godz. 19.30 przy stole zasiądą natomiast uczestnicy debaty zatytułowanej "Czy świat nas przerasta? - o tym, co nam zostało po Havlu". Będą to: Adam Michnik, redaktor naczelny "Gazety Wyborczej", przedstawiciel tego samego pokolenia i tej samej formacji intelektualno-politycznej, co Havel, Martin Milan Simecka - czeski i słowacki literat, publicysta i dziennikarz, redaktor naczelny słowackiego dziennika "Sme" i czeskiego tygodnika "Respekt", Tomas Vrba, czeski dziennikarz, wydawca i tłumacz oraz Sławomir Sierakowski - przedstawiciel młodszej generacji intelektualistów, redaktor naczelny pisma "Krytyka Polityczna" i lider związanego z nim środowiska. Debatę poprowadzi jeden z najbardziej cenionych polskich dziennikarzy współczesnych, Jacek Żakowski.

Na koniec tego dnia, wypełnionego refleksją na temat współczesnej percepcji dzieła Havla, o godz. 21, w IKM-ie będzie można zobaczyć film dokumentalny Krystyny Krauze "Nasz Vaszek. O sile bezsilnych", poświęcony przede wszystkim związkom Havla z Polską.

Następnego dnia, w Teatrze Miniatura będzie się można zapoznać z dorobkiem czeskiego pisarza. Jacek Głomb, jeden z najbardziej uznanych twórców w polskim teatrze, wieloletni dyrektor Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, wyreżyserował czytanie sztuki "Garden party", w nowym tłumaczeniu Andrzeja Jagodzińskiego.

To polityczny teatr absurdu - główny bohater trafia na tytułowe garden party, gdzie przechodząc od stolika do stolika i rozmawiając z coraz bardziej wpływowymi politykami, z szeregowego obywatela staje się ważnym urzędnikiem państwowym. W czytaniu udział weźmie spora część zespołu gdańskiego teatru: Edyta Janusz-Ehrlich, Wioleta Karpowicz, Hanna Miśkiewicz, Joanna Tomasik, Jacek Gierczak, Piotr Srebrowski, Wojciech Stachura, Krystian Wieczyński, Jakub Zalewski.

Sesja poświęcona Vaclavovi Havlowi, czwartek, 19 stycznia, godz. 18, Instytut Kultury Miejskiej, Gdańsk, Długi Targ 39/40. Wstęp wolny, wymagana rejestracja na stronie: havelspotkanieikm.evenea.pl.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji