Artykuły

Łódź. Rok awangardy. Tych wydarzeń nie można przegapić

Wystawy, serie wydawnictw, konferencje, koncerty, przedstawienia teatralne, ale też konkursy i performance. To wszystko czeka na nas w roku awangardy w Polsce. Nikt nie będzie miał wątpliwości, że Łódź jest stolicą "nowej sztuki".

W listopadzie 1917 roku w siedzibie krakowskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych otworzono I Wystawę Ekspresjonistów Polskich. To wydarzenie jest uznawane za symboliczny początek polskiej awangardy. Zainicjowane przez łódzkie Muzeum Sztuki obchody setnej rocznicy narodzin ruchu mają zwrócić uwagę publiczności na jego rangę i rolę w kształtowaniu współczesnej kultury.

Trzy muzea

Żeby obchodom rocznicy nadać odpowiednią rangę, trzy muzea posiadające najbogatsze w Polsce zbiory sztuki awangardowej wystąpiły do Polskiego Komitetu do spraw UNESCO z wnioskiem o uznanie roku 2017 rokiem awangardy w Polsce. Udało się. - Paradoksalnie mimo, że awangarda znajduje się gdzieś na marginesie kultury to, gdy przyjrzymy się jak wygląda świat to okaże się, że w istotny sposób zawdzięczamy to awangardzie - zauważa Jarosław Suchan, inicjator obchodów roku awangardy w Polsce.

W ciągu niespełna tygodnia udało się zdobyć poparcie prawie 50 instytucji z całej Polski. Dziś jest ich już ponad 80. - Wierzę, że wszystkie jubileuszowe wydarzenia przyczynią się do podniesienia kompetencji odbiorców. Wciąż niestety pojawiają się komentarze, że "pięcioletnie dziecko by coś lepiej namalowało". Podejście do awangardy nie zmieniło się od stu lat - zauważa Krzysztof Dudek, dyrektor Teatru Nowego.

Muzea i teatry

Mapa miejsc, które angażują się w obchody roku awangardy w Polsce nie pozostawiają wątpliwości, dlaczego to Łódź jest samozwańczą stolicą "nowej sztuki". Tylko Muzeum Sztuki planuje w przyszłym roku serię wystaw podejmujących próbę rewizji dotychczasowych ujęć spuścizny awangardowej. Akademia Sztuk Pięknych zaprezentuje m.in. wystawę konkursową Hommage a la Awangarde, na którą złożą się realizację studentów ze wszystkich wydziałów. Centralne Muzeum Włókiennictwa uruchomiło już cykl "Kwartały awangardy", w którym prezentuje obiekty ze swojej kolekcji.

Muzeum Miasta Łodzi w 85. rocznicę opublikowania alfabetu Strzemińskiego pokaże 16 obrazów typograficznych, ilustrujących wiersze Strzemińskiego, z kolei Fabryka Sztuki zaskoczy czwartkowymi koncertami muzyki niezależnej, które mają wykształcić w odbiorcach projektu krytyczne podejście do odbioru muzyki. Centrum Dialogu skonfrontuje kulturę żydowską z awangardą w Polsce, a Teatr Nowy wystawi spektakl "Szewcy" w reżyserii Jerzego Stuhra.

W planach jest jeszcze stworzenie komiksu z okazji obchodów jubileuszu oraz koncert zespołu Skalpel, który w ramach festiwalu Soundedit zagra specjalny awangardowy projekt. Widowiskowo zapowiada się flashmob na Dworcu Fabrycznym, w ramach którego uczestnicy pojawią się w dwóch różnych butach.

To oczywiście tylko wycinek wszystkich przygotowanych wydarzeń. W łódzkie obchody roku awangardy w Polsce włączą się jeszcze m.in. Domy Kultury i Miejskie Biblioteki Publiczne. Wszystkie przygotowane przez nie wydarzenia już wkrótce będzie można śledzić na stronie www.rokawangardy.pl.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji