Artykuły

Krystyna Sienkiewicz nie żyje. "Ona i śmierć? Krysia była samym życiem"

Traktorzystka Krysia u Osieckiej, jedna z sióstr Sisters u Lipińskiej, radiowa sąsiadka rodziny Poszepszyńskich. Aktorka Krystyna Sienkiewicz zmarła w nocy 12 lutego w wieku 81 lat. - Była niesamowita, sfreakowana wśród zwykłych ludzi - wspominają jej współpracownicy.

Początki jej drogi były związane z legendarnym STS - Studenckim Teatrem Satyry, z którym związała się pod koniec studiów na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, w czasach "odwilży". Debiutowała tam przez przypadek, robiąc zastępstwo za koleżankę. Wyszło tak, że została. - To Agnieszka Osiecka przymusiła mnie do tego zawodu - wspominała Sienkiewicz po latach w TVP Kultura.

Krystyna Sienkiewicz i jej zezowate szczęście

Osiecka, Wojciech Solarz, Olga Lipińska - to nazwiska, które naznaczyły pierwsze artystyczne kroki Sienkiewicz. STS grał przy Świerczewskiego 76b - dziś to al. 'Solidarności' i siedziba Warszawskiej Opery Kameralnej. Sienkiewicz wzięła udział m.in. w programie "Mnie nie jest wszystko jedno", od którego tytułowej piosenki wzięła po latach swoje motto "Gazeta Wyborcza". W programach akompaniował m.in. Krzysztof Komeda.

Sienkiewicz szybko związała się też z warszawskim Teatrem Ateneum, gdzie debiutowała w słynnym programie Osieckiej "Niech no tylko zakwitną jabłonie". W latach 60. równolegle z pracą w kabarecie zagrała w Ateneum m.in. u najwybitniejszych nazwisk polskiego teatru tamtych czasów: Józefa Szajny i Konrada Swinarskiego.

W latach 70. występowała w stołecznych Rozmaitościach i Syrenie. Do tej ostatniej powróci jeszcze w XXI wieku.

Debiutem filmowym Krystyny Sienkiewicz był epizod prostytutki w "Pożegnaniach" Wojciecha Jerzego Hasa, na podstawie ironicznej rozliczeniowej prozy Stanisława Dygata. Szczególnie ceniła swoje role w popularnych niegdyś komediach "Lekarstwo na miłość" (1965) i "Rzeczpospolita babska" (1969). Mówiła jednak, że w kinie ma "zezowate szczęście" - jej żywiołem była przede wszystkim telewizja.

Siostra Sisters

W słynnym cyklu Olgi Lipińskiej "Właśnie leci Kabarecik" razem z Barbarą Wrzesińską tworzyła duet "Siostry Sisters". Powracała w kolejnych cyklach Lipińskiej - "Kurtyna w górę" czy "Kabaret Olgi Lipińskiej".

- Poznałyśmy się jeszcze na studiach, pracowałam z nią prawie przez całe życie - wspomina Lipińska. - To była bardzo mi bliska osoba. Łączył nas wspólny kod, poczucie humoru, wspólnota estetyczna. Lubiłam z nią pracować, choć spierałyśmy się, jak to w pracy bywa. Była twórcza, kreatywna. Nie trzeba było jej wszystkiego tłumaczyć od Adama i Ewy. Krysia Sienkiewicz i śmierć, to się w ogóle nie kojarzyło, ona była samym życiem. Wydawało się zawsze, że jest dziewczynką.

Mimo problemów ze wzrokiem (rak oka) do samego końca była aktywna zawodowo, kursowała po Polsce z autorskim programem "Śmiechoterapia".

Pełen odlot

Epizodycznie pojawiała się w serialach. Ostatni raz na planie pracowała w 2016 r. - wystąpiła w filmie Tomasza Knittla "Kapel mistrze" poświęconym środowisku polskiej muzyki tradycyjnej i folkowej. Jako jedyna z uczestników tajemniczego rejsu marzycieli po Wiśle widzi grającą w tej scenie Kapelę Brodów.

Knittel wspomina: - Ja ją po prostu uwielbiałem. Nagrywałem pięć lat temu film o festiwalu w Opolu, tam spotkałem Krysię i kompletnie zakochałem się w jej wyobraźni. Była niesamowita, sfreakowana wśród kompletnie zwykłych ludzi. Stwierdziłem, że strasznie chcę nagrać klip z jej udziałem, żeby to był performance, powrót Krysi na scenie. Gdy kręciłem "Kapel mistrzów", od razu się zgodziła. Przytuliła mnie i zapytała: "To mów, kochanie, co będziemy robić". Na planie wpadła w zupełny trans. Nagle starsza pani, która już prawie nie chodziła, zrzuciła narzutę i zaczęła rockandrollowo wywijać. To był pełen odlot. Mówiła, że to kocha.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji