Artykuły

Bydgoszcz. Miasto pomaga Festiwalowi Operowemu

Tegoroczny, XXIV już Bydgoski Festiwal Operowy odbędzie się od 29 kwietnia do 4 maja. Bilety na festiwalowe przedstawienia będzie można kupić już od 27 marca. Tymczasem na jutrzejszej sesji radni miejscy zdecydują o przekazaniu dotacji od Bydgoszczy samorządowi województwa kujawsko-pomorskiego właśnie na festiwal. Ma ona wynieść 235 tysięcy złotych.

To właśnie samorząd województwa jest jednostką prowadzącą Operę Nova, chociaż placówka środki na festiwal operowy pozyskuje z trzech źródeł: ministerstwa kultury, Bydgoszczy oraz marszałka.

- Wsparcie festiwalu pozwoli na utrzymanie wysokiego poziomu artystycznego imprezy, która wzbogaca ofertę kulturalną miasta - tłumaczy Magdalena Zdończyk, dyrektor Biura Kultury Bydgoskiej.

Koszt tegorocznego Bydgoskiego Festiwalu Operowego jest szacowany na ponad 1,7 miliona złotych. Z ministerstwa kultury udało się pozyskać 500 tysięcy złotych. Jeśli radni jutro poprą projekt uchwały, to festiwalowy budżet zasili też dotacja od miasta.

W przeszłości bydgoska opera była niemile zaskakiwana, jeśli chodzi o finanse imprezy. XXI Bydgoski Festiwal Operowy odbył się bez największej gwiazdy. Odwołano występ Tokyo Ballet, bo Opera Nova nie dostała dotacji z Ministerstwa Kultury.

Ministerstwo odrzuciło wniosek opery o 400 tysięcy 9 złotych dotacji na festiwal. I jak napisał dr Zenon Butkiewicz, dyrektor Departamentu Narodowych Instytucji Kultury, "z powodu braku wolnych środków w budżecie MKiDN".

W tym roku widzowie Bydgoskiego Festiwalu Operowego zobaczą 9 przedstawień, a na inaugurację festiwalu zostanie przygotowana jedno z bardziej znanych dzieł Wolfganga Amadeusza Mozarta - opera komiczna "Wesele Figara" w reżyserii Wojciecha Adamczyka. To już kolejny spektakl, przy którym w Operze Nova pracuje reżyser znany z serialu "Ranczo". Na festiwal w 2014 roku przygotował "Księżniczkę czardasza".

Oprócz "Wesela Figara" jest też zapowiadany dramat muzyczny "Borys Godunow" Modesta Musorgskiego; opery "Poławiacze pereł" Georges'a Bizeta, "Dokręcanie śruby" Benjamina Brittena, "Chołstomier" oraz spektakle baletowe "La Piaf" z choreografią Mauro Bigonzettiego, "Kridt" z choreografią Tima Rushtona i "Ognisty ptak" z muzyką Igora Strawinskiego.

***

Festiwal Operowy

Bydgoski Festiwal Operowy narodził się w 1994 roku. Kiedy rok wcześniej pojawiło się kolejne zagrożenie kontynuacji prac budowlanych siedziby bydgoskiej opery, postanowiono w surowym gmachu zorganizować Bydgoski Festiwal Operowy.

I Bydgoski Festiwal Operowy odbył się od 17 do 30 kwietnia 1994 roku. Na scenie prezentowały się najlepsze zespoły operowe Polski - Teatr Wielki z Poznania, Łodzi i Warszawy, Warszawska Opera Kameralna, gospodarze Opera Nova w Bydgoszczy oraz Teatr Baletu Askolda Makarowa z St. Petersburga. Przedstawienia wśród nieotynkowanych ścian, na widowni ustawiono 500 krzeseł pożyczonych od wojska.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji