Artykuły

Gorzów Wlkp. Wyjazdowy spektakl w Krakowie

6 marca Teatr im. Osterwy zaprezentuje w Muzeum Sztuki Japońskiej Manggha w Krakowie sztukę, która jest kompilacją dwóch tekstów: "Karola" Sławomira Mrożka oraz "Nowego ładu świata" Harolda Pintera. Reżyserem spektaklu jest Błażej Peszek.

Spokojny, niczego nie zapowiadający dzień, gabinet okulisty. Nagle dwóch mężczyzn - Dziadek i Wnuczek - pojawiają się z nabitą bronią. Będą strzelać, ale najpierw muszą coś wyjaśnić. Dziadek potrzebuje okularów, aby tropić mitycznego wroga. Sterroryzowany lekarz przyłącza się do polowania, by samemu nie stać się ofiarą. Kim jest tajemniczy Karol? Czy nabita od lat broń doczeka się wystrzału? Czas zaprowadzić nowy porządek. Czas na nowy ład!

Autorska wizja Błażeja Peszka, aktora, reżysera i pedagoga związanego z krakowskim środowiskiem artystycznym, odświeża wartości wypływające z tekstów Mrożka i Pintera, które okazują się być ponadczasowe i zaskakująco aktualne. Spektakl eksponuje charakterystyczny dla Mrożka humor i jest niczym tekst-lustro, w którym możemy się przeglądać.

Obie jednoaktówki są w zasadzie o tym samym - widzimy, jak dwóch oprawców znęca się nad tym trzecim. W "Karolu" Mrożek próbuje nieco przełamać swoją formę, wykroczyć poza groteskę, jednak ostatecznie wciąż pozostaje w stylistyce ironicznej, żartobliwej. Pinter natomiast wyraźnie sięga głębiej. - Okazuje się, że u angielskiego dramaturga wiele rzeczy pojawia się między wierszami, w pewnym momencie ci dwaj oprawcy stają się ofiarami własnej sadystycznej pasji, braku tolerancji, chęci znęcania się nad kimś słabszym. Przychodzą tacy frustraci, nabuzowani, chcą naprawiać świat, usuwać, niszczyć to, co ich zdaniem należy zniszczyć i nagle okazuje się, że to my - nie oni - orientujemy się, że te role się odwracają - wyjaśnia reżyser.

6 marca godz. 17.30 i 19. 30, Muzeum sztuki Japońskiej Manggha

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji