Artykuły

Warszawa. Rozpoczyna się festiwal Nowe Epifanie

Dziś rozpoczyna się ósma edycja wyjątkowej, warszawskiej imprezy wielkopostnej Nowe Epifanie.

Nazwa nawiązuje do "nowych epifanii piękna", o których pisał Jan Paweł II w Liście do artystów w 1999 roku. Każda z festiwalowych edycji ma motywy biblijne lub wielkopostne, wokół których budowane są zdarzenia, mottem w tym roku są słowa Chrystusa wypowiedziane na krzyżu do ucznia Jana: "Oto matka twoja".

- Za każdym razem szukamy uniwersalnego tematu, który otwierałby nas na różne sposoby myślenia i na dialog - wyjaśnia Paweł Dobrowolski, dyrektor festiwalu. - Tak jest i tym razem, bo niezależnie od poglądów i wyznania każdy z nas ma doświadczenie matki. Więc nie tylko Matka Boska, ale też matka biologiczna, matka ojczyzna. Wiele jest skojarzeń, kontekstów.

Festiwal będzie się odbywał w 13 różnych lokalizacjach. - Być może najbardziej zaskakującą jest POLIN. W Muzeum Żydów Polskich odbędzie się otwierający festiwal "Miód na serce" - uważa Paweł Dobrowolski. - To wydarzenie w Środę Popielcową wiąże się z miodem, pokarmem ascetów oraz z pszczołami. W czasie artystyczno-kulinarnego spotkania na pewno pojawi się matka jako królowa roju pszczelego, ale też w kontekście "pracowitej pszczoły", o której wspomina pierwszy hymn wielkanocny w liturgii Triduum Paschalnego. Umiejscowienie tego zdarzenia w przestrzeni POLIN pokazuje też, że coraz bardziej otwieramy się na dialog z judaizmem, tak ważny dla Jana Pawła II.

Najwięcej na Nowych Epifaniach będzie widowisk teatralnych.

- Podział na sztuki wizualne, teatr, muzykę jest wtórny - tłumaczy Paweł Dobrowolski. - Szukamy wspólnego rdzenia. W tym sensie teatr jest idealny, bo przemawia do wielu naszych zmysłów. A tegoroczne koncerty nie będą się odbywały w salach koncertowych, ale w przestrzeniach sakralnych archikatedry czy kościoła Wizytek. W architekturze tych miejsc jest zawarta myśl teologiczna i warto ją zgłębiać przy tej okazji.

Festiwal jest bardzo różnorodny, od filmów, spektakli, poprzez koncerty, dyskusje, spacery i warsztaty dla dzieci. - Staramy się wypełnić wszystkie 40 dni Wielkiego Postu - wyjaśnia Paweł Dobrowolski. - Próbujemy, z niezłym skutkiem, inicjować wydarzenia artystyczne.

Będzie aż sześć premierowych widowisk teatralnych, w tym "Lament" Tomasza Cyza na podstawie świeżo przetłumaczonego średniowiecznego poematu Jacopone da Todi "Lament Madonny" w wykonaniu Doroty Segdy i Przemysława Stippy. Muzycznie całości dopełnią fragmenty "Stabat Mater" Szymanowskiego w wykonaniu Agaty Zubel i Urszuli Kryger. To widowisko zaistnieje w nietypowej przestrzeni Muzeum Narodowego.

"Wyzwolenie" Wyspiańskiego odczyta Krzysztof Garbaczewski, a najnowszą sztukę Tadeusza Słobodzianka "Historia Jakuba" zrealizuje Ondrej Spisak. To opowieść o księdzu Waszkinelu, który miał dwie matki, biologiczną i adopcyjną.

Więcej o festiwalu i program: noweepifanie.pl

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji