Artykuły

Gdynia. Sztorm Roku dla "Notre Dame de Paris"

Kulturalnym wydarzeniem minionego roku czytelnicy "Wyborczej" wybrali polską prapremierę światowego hitu musicalowego "Notre Dame de Paris" w Teatrze Muzycznym w Gdyni. To u nas po raz pierwszy w świecie spektakl został wystawiony z orkiestrą i chórem na żywo.

Sukces pop-opery "Notre Dame de Paris" (w Polsce znanej pod tytułem "Dzwonnik z Notre Dame") w głosowaniu na Kulturalne Wydarzenie Roku 2016 na Pomorzu nie może dziwić nikogo, kto choć pobieżnie śledzi losy tej inscenizacji i jej popularność w internecie i mediach społecznościowych.

Zagrzewali do walki

Sam tylko fanpage "Notre-Dame de Paris [Fani Polska/ Fans Pologne]" na Facebooku ma ponad 4,5 tys. polubień i zrzesza najbardziej zagorzałych miłośników spektaklu z całej Polski, którzy umawiają się w rożnych miejscach Europy, gdzie wystawiany jest "Notre Dame de Paris" i w Polsce, gdzie tylko w wykonywane są utwory z tego spektaklu (licencje na wystawianie całości ma na razie jedynie Teatr Muzyczny w Gdyni).

Fanpage na Fb nie tylko relacjonował ze szczegółami przygotowania do gdyńskiej premiery, ale także publikował linki do recenzji i relacji. Jest też miejscem, gdzie fani skrzykują się na spotkania i wymieniają biletami na gdyński spektakl. A kiedy tylko "Wyborcza" ogłosiła nominacje do Pomorskich Sztormów 2017, miłośnicy "Notre Dame..." zachęcali do oddawania głosów, przypominając o tym co kilka dni, szczególnie gorąco zagrzewając do walki o zwycięstwo w ostatnich dniach plebiscytu. A we wtorkowy wieczór namawiali do śledzenia naszej relacji online.

Przy takim zainteresowaniu nikogo nie dziwi, że bilety na spektakl - mimo niemałej ceny (60-140 zł) i olbrzymiej widowni na 1070 miejsc - sprzedają się na pniu. We wrześniu ubr., na długo przed premierą, były wyprzedane do końca roku. Teraz praktycznie nie ma już wolnych miejsc aż do maja br., dlatego teatr postanowił zagrać dodatkowe spektakle w okresie wakacji - od 29 lipca do 6 sierpnia. I na te przedstawienia można jeszcze kupić bilety.

Niezwykłe widowisko

Powiedzieć, że to tytuł popularny, to nic nie powiedzieć. "Notre Dame de Paris", które od momentu paryskiej premiery w 1998 r. (z Garou w roli garbatego Quasimodo) obejrzało już 11 milionów widzów na całym świecie, jest superprzebojem światowych scen. Pop-opera powstała w oparciu o powieść Wiktora Hugo, była już wystawiana w wielu krajach Europy (m.in. we Włoszech, Rosji, Belgii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii) oraz Kanadzie, USA i Korei. Polski jest siódmym językiem, na jaki została przetłumaczona. Każda inscenizacja powstaje przy ścisłym udziale francuskich realizatorów i właścicieli praw. Także gdyński spektakl przygotowali autorzy oryginału. Wśród nich Richard Cocciante (pomysłodawca spektaklu i autor muzyki), reżyser Gilles Maheu i Wayne Fowkes, dyrektor artystyczny "Notre Dame de Paris".

Jak mówi Igor Michalski, dyrektor gdyńskiej sceny, "Notre Dame de Paris" to jedno z najwybitniejszych przedstawień muzycznych na świecie. - Wyjątkowe pod względem artystycznym i niezwykle wymagające technologicznie. Dlatego musieliśmy dokonać kilku inwestycji - opowiada. - Zgodnie z założeniami twórców dotychczasowe realizacje były oparte o nagrane podkłady muzyczne orkiestry i chóru. Natomiast w naszej produkcji jest inaczej. Gdyński zespół zrobił na realizatorach tak duże wrażenie, że pierwszy raz w historii "Notre Dame de Paris" spektakle są grane z udziałem orkiestry i chóru. Co ciekawe, scenografia wykorzystana w gdyńskim spektaklu, jest pierwszą, oryginalną dekoracją z paryskiej premiery z 1998 roku.

170 przedstawień

Aleksandra Borowiak, rzeczniczka Teatru Muzycznego w Gdyni: - Polscy fani czekali na ten tytuł od momentu paryskiej premiery w 1998 roku, gdzie w oryginalnej wersji w rolę Quasimodo wcielił się Garou, a jego wykonanie piosenki "Belle" zostało nominowane do tytułu Piosenka Wieku "Song of the Century". Nasz teatr rozpoczął starania o uzyskanie praw na realizację "Notre Dame de Paris" w 2014 r. Negocjacje zakończyły się podpisaną w czerwcu 2015 r. umową z agencją Enzo Products, właścicielami praw do tytułu. W ramach umowy zobowiązaliśmy się do co najmniej 85 przedstawień do końca 2017 roku, drugie tyle mamy wystawić w kolejnych dwóch latach.

Nicolas Talar, NDP Project "Notre Dame de Paris", Teatr Muzyczny w Gdyni, Duża Scena. Muzyka: Richard Cocciante, libretto i teksty piosenek: Luc Plamondon, songi: Zbigniew Książek, tłumaczenie: Piotr Olkusz, reżyseria: Gilles Maheu, choreografia: Martino Mueller, Kostiumy: Fred Sathal. Obsada: Maja Gadzińska i Ewa Kłosowicz (Esmeralda), Michał Grobelny i Janusz Kruciński (Quasimodo), Maciej Podgórzak, Jan Traczyk i Bartosz Oszczędłowski (Gringoire), Artur Guza i Piotr Płuska (Frollo), Maciej Podgórzak i Przemysław Zubowicz (Phoebus), Krzysztof Wojciechowski i Łukasz Zagrobelny (Clopin), Kaja Mianowana, Weronika Walenciak, Ewelina Hinc (Fleur de Lys) i inni.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji