Artykuły

Warszawa. Radni PiS chcieli zakazać wystawiania "Klątwy"

"Spektakl 'Klątwa' to bluźnierstwo wobec chrześcijańskich symboli, rada miasta wzywa do wycofania sztuki z repertuaru miejskiego teatru i rozwiązania umowy z jego dyrektorem" - przyjęcia przez Radę Warszawy takiego stanowiska chcieli radni PiS. Ich wniosek został odrzucony.

Na początku czwartkowej sesji Rady Warszawy radny PiS Filip Frąckowiak w imieniu swojego klubu wniósł o uzupełnienie porządku obrad o stanowisko w sprawie spektaklu "Klątwa". Przeciw byli radni PO, propozycja PiS została odrzucona w głosowaniu.

"Klątwa" to krytyka Polski

W proponowanym przez PiS stanowisku, które miałaby przyjąć rada miasta, napisano, że spektakle "Klątwy" to "krytyka Polski przez bluźnierstwo wobec chrześcijańskich symboli religijnych, wulgaryzmy i pornografię". "Są celowym szarganiem postaci Jana Pawła II, aby prowokować i konfliktować mieszkańców Warszawy. Służą szkalowaniu wiary, namawiając do zachowania agresywnego wobec katolików" - napisali radni PiS.

Ocenili, że "Klątwa" to "pseudospektakl i happening", na które miasto nie powinno wydawać pieniędzy.

Radni PiS napisali w proponowanym stanowisku, że w związku ze wszczęciem przez prokuraturę dochodzenia w sprawie obrazy uczuć religijnych "Rada Warszawy wzywa prezydent stolicy Hannę Gronkiewicz-Waltz do wycofania spektaklu 'Klątwa' z repertuaru teatrów finansowanych przez m.st. Warszawa".

Zwolnić dyrektora

Ponadto radni PiS proponowali w stanowisku, by Rada Warszawy wezwała do rozwiązania umowy z dyrektorem Teatru Powszechnego i zdymisjonowania dyrektora stołecznego Biura Kultury.

Stołeczny ratusz w lutym poinformował, że nie planuje odebrania dofinansowania Teatrowi Powszechnemu ani odwołania jego dyrektora. Podkreślał, że za repertuar odpowiada dyrektor teatru, a o zniesławieniu czy obrazie uczuć religijnych decyduje sąd, a nie władze miasta.

"Klątwa" Olivera Frljicia, która miała premierę 18 lutego w Teatrze Powszechnym, wywołała wiele kontrowersji. Przeciwko przestawieniu protestowali przedstawiciele środowisk narodowych oraz katolickich. Konferencja Episkopatu Polski oceniła, że spektakl "ma znamiona bluźnierstwa", a Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga wszczęła z urzędu dochodzenie w tej sprawie.

Wolność konstytucyjna

Teatr Powszechny oświadczył, że spektakl ma na celu pokazanie "różnych ideologicznych postaw i oddanie głosu różnym stanowiskom, dlatego powinien być analizowany jako całościowa wizja artystyczna, a nie jako zbiór oderwanych od siebie scen pozbawionych kontekstu".

"Należy również pamiętać, że tego, co pokazywane jest w ramach przedstawienia teatralnego, nie można traktować jako działań czy zdarzeń dziejących się rzeczywiście" - głosi komunikat Teatru Powszechnego. Dodano w nim, że "wolność twórczości artystycznej jest zagwarantowana w konstytucji RP".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji