Artykuły

Gdańsk. Miniatura chce uczyć dzieci demokracji

Teatr Miniatura jest organizatorem konkursu na sztukę dla młodzieży na temat demokracji. Do wygrania jest 20 tys. zł i możliwość przekazania młodym widzom wartości, bez których demokracja nie będzie mogła istnieć.

- W czasach, kiedy coraz częściej odchodzi się od uznawanych przez wielu za oczywiste podstawowych wartości jak wolność, równość, sprawiedliwość, pluralizm, tolerancja, praworządność czy szacunek dla praw obywatelskich, postanowiliśmy zaproponować autorom stworzenie opowieści scenicznych dla najmłodszych obywateli naszego społeczeństwa, które o tych wartościach przypominają. Teatr jako miejsce spotkania i budowania wspólnoty wydaje się idealnym miejscem do rozmowy na ten temat - mówi Anna Czekanowicz-Drążewska, która przez całe lata zarządzała gdańską kulturą w Urzędzie Miasta, a dziś jest pomysłodawczynią konkursu.

Te słowa doskonale wyjaśniają istotę i potrzebę zorganizowania takiego przedsięwzięcia. Kiedy o podstawowych wartościach społeczeństwa obywatelskiego coraz trudniej usłyszeć ze strony coraz bardziej zideologizowanych i przeciąganych w zupełnie inną stronę instytucji takich jak szkoła, publiczne media i państwowe instytucje kultury, ktoś musi uczyć młodych ludzi, jak żyć ze sobą w sposób oparty na równości, tolerancji i nie wykluczaniu nikogo.

Teatr może być znakomitym miejscem na tego typu lekcje - nie od dziś pełni przecież w społeczeństwie ważną rolę edukacyjną, przekazując ważne wartości w prezentowanych na scenie spektaklach. Szczególnie ważną rolę w tym procesie spełnia teatr dla młodego widza, który może stać się uzupełniającym albo alternatywnym podmiotem wobec szkoły, promującym pewne poglądy i idee.

Na tym właśnie założeniu opiera się idea konkursu. Ma on otwarty charakter: mogą w nim wziąć udział wszyscy autorzy, którzy mają ochotę wypowiedzieć się na ten temat. Termin nadsyłania prac upływa 31 lipca tego roku.

Zgłoszone propozycje oceniać będzie jury w składzie którego znaleźli się przede wszystkim cenieni trójmiejscy znawcy teatru, teoretycy i praktycy: Anna Czekanowicz-Drążewska, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Jakub Roszkowski, Zbigniew Rudziński, Romuald Wicza-Pokojski oraz Agnieszka Kochanowska. Wybiorą oni trzy do pięciu najlepszych propozycji, które zostaną następnie zaprezentowane widzom w postaci czytań scenicznych. Spośród nich wybrany zostanie zwycięzca, który zdobędzie nagrodę główną w wysokości 20 tys. zł. Finał konkursu zaplanowany został jako jedno z wydarzeń Gdańskiego Tygodnia Demokracji, który odbędzie się we wrześniu.

Teatr Miniatura to jedna z gdańskich instytucji kultury, scena teatralna, którą kieruje swoją ofertę przede wszystkim do młodego widza. Ale pod dyrekcją Romualda Wiczy-Pokojskiego teatr od dłuższego czasu ucieka od niesprawiedliwego stereotypu sceny pokazującej przy pomocy starych kukiełek wciąż te same bajki. To raczej nowoczesna instytucja kultury, prezentująca repertuar zróżnicowany zarówno pod względem tematyki jak i formy, adresowany do szerokiego kręgu odbiorców: od kilkuletnich widzów do dorosłych miłośników teatru. Miniatura stara się rozszerzać swoją działalność poza samo wystawianie sztuk, stara się zabierać głos w ważnych społecznie sprawach - zorganizowanie konkursu na sztukę poświęconą demokracji to jeden ze sposobów realizacji tego celu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji