Artykuły

Radom. Uroczystości upamiętniające Zygmunta Wojdana

Imię Zygmunta Wojdana [na zdjęciu], nieżyjącego twórcy i pierwszego dyrektora Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu, otrzymała we wtorek Duża Scena tej placówki. Pamięć artysty uczczono odsłonięciem tablicy oraz poświęconymi mu wystawą i spektaklem.

Na uroczystość przybyła wdowa po dyrektorze, Barbara Wojdan, która ze wzruszeniem podziękowała za pamięć o mężu.

- Otwieramy wystawę trochę historyczną dla miasta, które mąż nazwał małą ojczyną. Zostaliśmy w Radomiu i tu mój mąż spoczywa. To moje miasto, tak samo jak Zygmunta - powiedziała Barbara Wojdan, która otworzyła spotkanie i odsłoniła tablicę upamietniająca artystę.

Aktor Andrzej Bieniasz wspominał sztuki zrealizowane z Zygmuntem Wojdanem, m.in. "Sarkofag" - protest przeciw radzieckiej propagandzie napisany przez rosyjskiego dziennikarza tuż po katastrofie w elektrowni w Czarnobylu oraz "Gałązkę Rozmarynu".

- Z "Gałązką Rozmarynu" mam wspaniałe wspomnienia. Spektakl był znakomicie przyjęty w okresie stanu wojennego. Graliśmy go z okazji imienin marszałka Józefa Piłsudskiego i miejsca były wykupione przez radomską podziemną "Solidarność". Na sali w pierwszych rzędach siedzieli panowie z fleszami, którzy robili zdjęcia ludziom na widowni, a myśmy chyba siedemnaście razy bisowali "Legiony" stojąc na scenie ze łzami w oczach" - opowiadał Bieniasz.

Kierownik techniczny teatru, Tadeusz Kobiałka wspominał, że kiedy

zespół wystawił "Wesele", Zygmunt Wojdan powiedział, iż teraz ma

prawdziwy teatr, gdyż sztuka angażowała trzydziestu pięciu

aktorów.

W foyer teatru pokazano wystawę "Zygmunt Wojdan - człowiek teatru". Składają się na nią zdjęcia z premier, które wyreżyserował Wojdan, m.in. "Main Kampf", "Szewcy", "Pan Jowialski", "Gałązka Rozmarynu", "Wesele". Dyrektor Powszechnego, Adam Sroka zapowiedział, że w przyszłości będzie tu stała

ekspozycja poświęcona artyście, być może z jego zdjęciami rodzinnymi.

Goście obejrzeli także fragment "Burzy" Szekspira w reżyserii Krzysztofa Galosa, której premiera odbędzie się w piątek, oraz spektakl poświęcony Wojdanowi, oparty na jego wierszach i piosenkach. Uroczystość odbyła się z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru.

Zygmunt Wojdan - aktor, reżyser, dramaturg, pochodził ze Lwowa. W latach 1964 - 1974 kierował Teatrem Polskim w Bydgoszczy. Dyrektorem radomskiego teatru był w latach 1978 - 91. Zmarł we wrześniu 2005 roku mając 85 lat.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji