Artykuły

Wrocław. Kuna, Mecwaldowski i Fedorowicz zapraszają na Europejską Noc Literatury

Nowa, dobra proza czytana przez znanych aktorów, spotkania, wystawy, koncerty, zabawy. W weekend 20-23 kwietnia Wrocław żegnać się będzie z tytułem Światowej Stolicy Książki UNESCO.

Przed nami święto książek i ich czytelników. Będzie można wysłuchać dziesięciu interpretacji współczesnej prozy, odwiedzić na co dzień niedostępne przestrzenie miasta, zapisać ulubione poetyckie wersy na Bulwarze Dunikowskiego, czy też śpiewająco wyznać swą miłość literaturze, uczestnicząc w premierowym wykonaniu Hymnu Światowej Stolicy Książki UNESCO.

Literatura o naturze na Nadodrzu

W sobotę 22 kwietnia w klimatycznych miejscach rewitalizowanego Nadodrza - od Baru Mewa, przez Krzywy Komin, po MiserArt - przez pięć godzin poznawać będzie można premierowo fragmenty wydanych, bądź czekających na wydanie książek. Ich tematem przewodnim jest szeroko pojęta natura.

Jak zwykle czytać będą popularni aktorzy, którzy już podczas poprzednich edycji ENL przyciągnęli tłumy słuchaczy - wielbicielu ich talentu oraz miłośników literatury.

- Z dumą przedstawiamy tegorocznych lektorów - mówiła podczas konferencji prasowej Katarzyna Janusik, koordynator ENL. - Już przygotowują się do czytania przekazanych przez wydawnictwa książek, z których część jeszcze nie ukazała się drukiem, a jest warta poznania. Będą to polskie premiery, teksty autorów cenionych i nagradzanych.

Agnieszka Grochowska zaprezentuje "Ukojenie dla drzewa" Łotyszki Ingi Žolude, Adam Ferency "Uzdrowiciela" Marka Vadasa ze Słowacji, Iza Kuna sięgnie po "Miasteczko w Islandii" Gudmundur Andri Thorssona, Jacek Poniedziałek po "Niepamięć" Amerykanina Davida Fosterfa Wallace'a, a Magdalena Różczka po "Rok koguta" Terezy Bouckovej. Urywki brytyjskiej książki "Gorące mleko" Deborah Levy przeczyta wrocławianka Anna Ilczuk, a lekturze tekstu laureata Angelusa - Miljenko Jergovića - "Psy nad jeziorem" odda się Wojciech Mecwaldowski.

Usłyszymy też inne znane głosy - Michał Nogaś przeczyta rozdział z "Nie wiedzą co czynią" Jussi Valtonen, "Bałtyckie dusze" Jana Brokkena zinterpretuje Jacek Fedorowicz, a wersy z "Postępowania umorzonego" zabrzmią w wykonaniu Krystyny Czubówny.

Rozmowy, spotkania, zabawy

Weekend zakończenia kadencji Wrocławia jako Światowej Stolicy Książki zacznie w czwartek spotkanie w ramach nowego cyklu rozmów o literaturze "Trzy czwarte". W klubie Proza, o Bohumilu Hrabalu dyskutować będą znawcy i tłumacze: Jan Stachowski i Aleksander Kaczorowski, a prowadzącym będzie pomysłodawca spotkań - Irek Grin, kurator ESK do spraw literatury. Pretekstem do rozmowy o czeskim mistrzu prozy będzie otwarcie wystawy zdjęć "Magiczny świat Bohumila Hrabala" autorstwa Ladislava Michálka, fotografa należącego do najbliższego otoczenia pisarza.

Ważnym akcentem weekendu będą działania Magazynu Materiałów Literackich "Cegła", który w Hart Hostel & Art otworzy kolejny artystyczny pokój. Będzie on zaproszeniem do gry literackiej - w kilkunastu miejscach ukryte zostaną wiersze i tylko najdociekliwsi odkryją wszystkie literackie zagadki pokoju. Prezentacji nowej przestrzeni towarzyszyć będą wystawy dokumentująca wszystkie 38 wydań magazynu, oraz "Urban Ikebana" Michaliny Kosteckiej. Na finał piątkowego wieczoru zaplanowano koncert zespołu Chain Smokers z wrocławskimi poetami. Autorzy "Cegły" w sobotę poprowadzą również warsztaty dla dzieci i dorosłych.

Na Nadodrzu w nowootwartej Drukarni (ul. Otwarta 21) prezentowana będzie wystawa o rumuńskim poecie Nichicie Stanescu, a działania związane z poezją i prozą przygotowuje Wrocławski Dom Literatury, który zaprasza na Bookowisko, coniedzielne Śniadanie Literackie i poetycki performans "Kochani ludożercy" Teatru Ej Aj.

Niech zaśpiewają tłumy!

Symbolicznym zwieńczeniem kadencji Wrocławia jako Światowej Stolicy Książki będzie sobotnie wykonanie Hymnu Książki, której tekst to wiersz "Włosek poety" autorstwa Tadeusza Różewicza, mówiący o roli i sile literatury. Muzykę do niego napisał Jan Kanty Pawluśkiewicz.

- Hymn jest melodyjny, zaśpiewać go może każdy - mówiła na konferencji Agnieszka Franków-Żelazny, kuratorka ESK od spraw muzyki chóralnej. - Utwór został zaaranżowany na chóry i głos wiodący przez młodego wrocławskiego kompozytora Łukasza Bzowskiego. Jego wykonanie już ćwiczą uczniowie z wrocławskich szkół, ale śpiewać go mogą wszyscy - zapraszamy, niech zaśpiewają tłumy!

Przed wspólnym śpiewaniem w sobotnie południe w Arkadach Wrocławskich zaplanowano kwadrans wcześniej próbę. W centrum handlowym przygotowywane są również głośne czytania, zabawy literackie i warsztaty dla dzieci i młodzieży.

To nie koniec atrakcji. - Szerokiemu programowi działań przygotowywanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną powinniśmy poświęcić kolejną konferencja - żartowała Katarzyna Janusik. - W czasie weekendu "Poczytaj mi Wrocław" nie może zabraknąć także specjalnych propozycji dla dzieci. Chcemy by w ramach Dnia Odry na Bulwarze Dunikowskiego najmłodsi zaprezentowali swoje ulubione wiersze, które po zapisaniu kredą na chodniku utworzą niepowtarzalny tomik poezji.

Nad Odrą młodym czytelnikom swoją ulubioną książkę z dzieciństwa - "Dzieci z Bullerbyn" - czytać będzie Michał Nogaś.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji