Artykuły

Gdańsk. Jutro "Sąd nad Jezusem" i nocne misterium

Po raz pierwszy w symbolicznym miejscu, przy Katowni, zobaczymy w piątek widowisko "Sąd na Jezusem". Tego dnia, a w zasadzie późnym wieczorem, ulicami miasta przejdzie też trzecie misterium, które o północy zakończy się w bazylice Mariackiej.

Przez 11 lat w Wielki Piątek na ulicach Gdańska odbywało się w godzinach popołudniowych duże widowisko upamiętniające ukrzyżowanie Jezusa, czyli Misterium Męki Pańskiej. Co roku uczestniczyły w nim setki widzów, przez ponad dwie godziny przemierzających centrum miasta i zmierzających na Górę Gradową.

Stowarzyszenie SUM, tradycyjnie organizujące gdańskie Misterium, w tym roku chce zaproponować coś zupełnie innego.

Dlaczego nie będzie pochodu na Górę Gradową?

- Przez wiele lat organizujemy Paradę Niepodległości i inne wydarzenia o charakterze masowym, w tym Misterium Męki Pańskiej. Uznaliśmy, że trzeba coś zmienić, stąd decyzja, by zorganizować wydarzenie w innej formie. Zamiast Misterium Męki Pańskiej odbędzie się "Sąd nad Jezusem", czyli inscenizacja według nowego scenariusza i z nową muzyką. Rezygnujemy z przemarszu przez miasto, bo od dwóch lat organizowana jest Nocna Droga Krzyżowa i nie widzimy powodu, by to wydarzenie dublować. "Sąd nad Jezusem" będzie wydarzeniem stacjonarnym i odbędzie się na terenie Głównego Miasta w Gdańsku - informuje Lech Parell ze Stowarzyszenia SUM.

"Sąd nad Jezusem" ma być spektaklem, który skupia się wokół jednego elementu męki Pańskiej, ale poprzez symbolikę miejsca, a będzie to przestrzeń miedzy Złotą Bramą a Katownią, ogarnia całość przypominanej drogi cierpienia, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Katownia symbolizować ma ciemnicę i Golgotę, a Złota Brama i Strzelnica św. Jerzego - pałace Heroda, Annasza i Kajfasza.

Autor scenariusza i reżyser "Sądu Nad Jezusem" - Robert Cyrta oraz artyści skupieni wokół Teatru Feta, poprzez widowisko chcą także ukazać moment z początków chrześcijaństwa przez pryzmat współczesności i dzisiejszych świadków historii. Oprawę muzyczną zapewni zespół Karpaty Magiczne. Spektakl pomiędzy Złotą Bramą a Katownią w Wielki Piątek 14 kwietnia rozpocznie się o godz. 20.

Nocne ascetyczne i pokutne misterium

Po raz trzeci, o godzinie 21:45, przy Bastionie św. Gertudy, rozpocznie się nocne Misterium Męki Pańskiej, inspirowane andaluzyjską tradycją procesji Semana Santa, sięgającą XIV w. W poprzednich edycjach organizowało je także stowarzyszenie SUM, obecnie jest to Bractwo Świętego Pawła.

Procesja ta ma charakter ascetyczny i pokutny. Pochód rozpocznie się od modlitwy i śpiewu tradycyjnych pieśni wielkopostnych, pasyjnych, lamentacyjnych, przechodzących w ciszę, którą przerywa jedynie dźwięk bębnów i kołatek.

Tak jak w poprzednich latach, ubrane na czarno postaci w kapturach będą niosły sześciometrowy krzyż. Towarzyszyć im będzie światło lampionów i kandelabrów. Nocne misterium zakończy się po północy w bazylice Mariackiej. Po drodze uczestnicy będą odwiedzać kościoły św. Trójcy, św. Piotra i Pawła, kościół Niepokalanego Poczęcia NMP i św. Barbary.

Misterium męki Pańskiej w Gdyni odbyło się już w miniony piątek. Ulicami miasta, aż na Kamienną Górę, przeszła "Pasja Gdyńska - Droga Krzyżowa" w artystycznej oprawie poetycko-muzycznej z udziałem aktorów z gdyńskich teatrów, sportowców i samorządowców.

--

Na zdjęciu: Misterium Męki Pańskiej, Gdańsk 2015

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji