Artykuły

Kraków. "Beczka prochu" w Ludowym

Premiera spektaklu w reżyserii Małgorzaty Bugajewskiej, a zarazem dyplom studentów PWSFTviT w Łodzi, 20 kwietnia w Teatrze Ludowym.

- Poprzez teatr chcemy zrozumieć mechanizm zbrodni i rozpoznać, gdzie w człowieku czai się zło - mówią twórcy spektaklu "Beczka prochu", opartego na dramacie macedońskiego dramaturga Dejana Dukowskiego.

"Beczkę prochu" Dejana Bukowskiego przetłumaczono już na wiele języków, sztukę wystawiano na licznych scenach europejskich, a nawet na jego podstawie nakręcono film. Czym dramat fascynuje twórców? Przede wszystkim aktualnością. - Czytając "Beczkę prochu" Dukowskiego, pierwszą myśl jest uspokajająca. Ta przemoc dotyczy wojny na Bałkanach, to tamten świat zapłonął, to tam w bratobójczej walce rzucili się sobie do gardeł. To nie nasz problem. I ta uspokajająca myśl dotyczy wszystkich zbrodni świata, od Darfuru, Rwandy, Czeczeni po Bośnię, Kosowo, Chorwację - mówi Małgorzata Bogajewska, reżyserka spektaklu. - W naszej pracy nad

"Beczką prochu" Dukowskiego odrzuciliśmy myślenie o wojnie jako momencie wyzwalającym siły zła, eska-lującym przemoc. Zostawiliśmy co prawda (gdzieś nam bardzo bliską) bałkańską namiętność, muzykę i bałkańskie imiona, ale myśleliśmy o tu i teraz. Te sceny mogą wydarzyć się w Krakowie, Łodzi czy Warszawie. To przemoc nasza codzienna, międzyludzka, ale przez to nie mniej bolesna i wyniszczająca. Ot przyjaciel wyjawił drugiemu zdradę sprzed lat, ktoś kogoś rzucił, ktoś kogoś zaczepił na przystanku. Ktoś j uż nie ma siły żyć, a ktoś ma silę, ale nie ma po co... Nasza "Beczka prochu" to gwałt, samotność, niespełnienie, brak celu, poczucia wartości, zdrada i starość jako forma przemocy, jaką narzuca nam biologia.

Pracy nad spektaklem podjęli się studenci PWSFTviT w Łodzi, którzy dzięki sztuce Dukowskiego chcą obronić dyplom. Zaproszenie młodych adeptów sztuki teatralnej przyjęli też aktorzy Teatru Ludowego - Barbara Szałapak oraz Piotr Piltowski. - "Beczka prochu" to aktorskie połączenie siły młodości, energii, talentu, pasji, wrażliwości i doświadczenia - mówi Bogajewska.

W rolach głównych: Barbara Szałapak i Piotr Piltowski oraz gościnnie Marianna Zydek, Diana Krupa, Zuzanna Zielińska, Cezary Kołacz, Kamil Wódka, Piotr Choma i Tomasz Marczyński.

Muzyka: Gerta Szymańska (instrumenty perkusyjne), Michał Braszak (kontrabas) i Jacek Kopiec (akordeon). Scenografia i kostiumy: Joanna Jaśko-Sroka.

-> Premiera "Beczki prochu": 20 kwietnia o godz. 19 na Scenie Stolarnia Teatru Ludowego (os. Teatralne 23). Kolejne spektakle: 21 i 23 kwietnia. Bilety w cenie 25 zł do nabycia na stronie ludowy.pl. Spektakl tylko dla widzów dorosłych.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji