Artykuły

Gdynia. XII Festiwal Sztuk Współczesnych R@Port w maju

Osiem sztuk pokazanych zostanie w konkursie podczas 12. Festiwalu Sztuk Współczesnych R@Port, który odbędzie się w maju w Gdyni. W trakcie R@Portu przyznana zostanie też po raz dziesiąty Gdyńska Nagroda Dramaturgiczna.

- To ma być raport z tego, co zdarzyło się ciekawego w dramaturgii współczesnej polskiej w roku 2016 - powiedział dyrektor programowy festiwalu Jacek Sieradzki.

Podkreślił, że kluczowym kryterium, którym kierował się podczas wyboru ośmiu tytułów spośród ok. stu obejrzanych spektakli, była różnorodność. - Każdy spektakl będzie się różnić zarówno pod względem tematyki, jak i formy - zastrzegł.

Sieradzki dodał, że nie chciał wyróżniać żadnego "nurtu czy preferencji" w polskim teatrze. - To ma być bowiem przegląd i wachlarz: zestawienie rozmaitych gatunków, w jakich sprawdza się - lepiej lub gorzej - polska dramaturgia współczesna - wyjaśnił.

Wśród festiwalowych propozycji znajdą się: "Triumf woli" Pawła Demirskiego, w reżyserii Moniki Strzępki (Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie), "Po +Burzy+ Szekspira" Agaty Dudy-Gracz, w jej reżyserii (Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu), "Silesia Silentia" Lidii Amejko, w reż. Marka Fiedora (Wrocławski Teatr Współczesny), "Wieloryb The Globe" Mateusza Pakuły, reż. Eva Rysov (Międzynarodowy Festiwal Boska Komedia/Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie/Teatr Stary w Lublinie), "Krzywicka/Krew" Julii Holewińskiej, w reż. Aliny Moś-Kerger (Teatr Modrzejewskiej w Legnicy), "Żony stanu, dziwki rewolucji, a może i uczone białogłowy" Jolanta Janiczak, w reż. Wiktora Rubina (Teatr Polski w Bydgoszczy), "Drugi spektakl" Anny Karasińskiej, w jej reżyserii (Teatr Polski w Poznaniu) oraz "Biała siła, czarna pamięć" Marcina Kąckiego, w reż. Piotra Ratajczaka (Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku).

Najlepsze festiwalowe przedstawienie wybierze jury w składzie: reżyser Remigiusz Brzyk, teatrolog Zbigniew Majchrowski oraz pisarka Dorota Masłowska. Nagroda Główna Festiwalu R@Port dla twórców przedstawienia wynosi 50 tys. złotych i została ufundowana przez prezydenta Gdyni.

Poza konkursem podczas festiwalu R@port, który odbędzie się w dniach 21-27 maja, widzom pokazane zostaną trzy przedstawienia.

Będą to: "Triatlon" Beniamina Marii Bukowskiego, Grzegorza Staszaka i Alicji Kobielarz, w reż. Adama Nalepy, Anny Wieczur-Bluszcz i Igora Gorzkowskiego (Teatr Ochoty w Warszawie), "Hymn narodowy" Przemysława Wojcieszka, w jego reżyserii (Teatr Modrzejewskiej w Legnicy) oraz "Piekło-niebo" Marii Wojtyszko, w reż. Jakuba Krofty (Wrocławski Teatr Lalek).

W trakcie Festiwalu R@Port poznamy też laureata 10. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej.

Do finału tegorocznej GND nominowano pięć utworów: "Koniec przemocy" Bogny Burskiej i Magdy Mosiewicz, "Słabi. Ilustrowany banał teatralny" Magdaleny Drab, "Wszystko o mojej matce" Tomasza Śpiewaka, "Błąd wewnętrzny" Anny Wakulik oraz "Piekło-Niebo" Marii Wojtyszko. Performatywne czytania - czyli przez aktorów i pod okiem profesjonalnych reżyserów - sztuk nominowanych do finału konkursu odbędą się w dniach 22-26 maja.

Wyboru laureata Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej dokona kapituła, w której zasiądą: Justyna Jaworska, Ewa Guderian-Czaplińska, Jacek Kopciński, Grzegorz Niziołek i Jerzy Stuhr. Autor najlepszej sztuki otrzyma nagrodę w wysokości 50 tys. zł ufundowaną przez prezydenta Gdyni.

Gdyńska Nagroda Dramaturgiczna to ogólnopolski konkurs na najlepszą sztukę przeznaczoną na scenę dramatyczną. Nagrodę ustanowił w 2007 r. prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji