Artykuły

Kraj. Pięć spektakli na Dzień Tańca

Gazeta Wyborcza - Co Jest Grane wybrała pięć spektakli z okazji przypadającego 29 kwietnia Międzynarodowego Dnia Tańca.

Koparki z charakterem

W wielkiej hali wypełnionej morzem babek z piasku koparki zyskują charakter: chwilami są sympatyczne, w innych momentach budzą grozę, raz ze sobą współdziałają, innym razem - droczą się. To spektakl "Balet koparyczny" [na zdjęciu]. Choreografka Iza Szostak i tancerz Paweł Sakowicza do treningu ciała dodali kurs obsługiwania koparek. Zastanawiają się, czy maszyna stała się dziś przedłużeniem ciała ludzkiego. Efekt jest niezwykły. Przedstawienie będzie można zobaczyć w ramach Sceny Tańca Studio (25-27 czerwca) organizowanej przez warszawski Teatr Studio oraz Instytut Muzyki i Tańca.

***

Z indyjskiej tradycji

Mieszkający w Londynie Akram Khan, brytyjski tancerz z bangladeskimi korzeniami, wirtuozersko łączy indyjski taniec kathak z tańcem współczesnym. Artysta będzie gościem Łódzkich Spotkań Baletowych, na których pokaże przedstawienie "Until the lions". Zainspirowała go książka o tym tytule i postać z jego ulubionego indyjskiego eposu "Mahabharata". Amba, najstarsza córka króla Kashi, zostaje porwana przez księcia z sąsiedniego królestwa, który chce ofiarować ją swemu bratu. Ucieka, ale w społeczeństwie uznana jest za zhańbioną, więc musi zacząć walkę o godne życie. Spektakl można zobaczyć 11, 12, 13 maja w Teatrze Wielkim w Łodzi.

***

O doświadczeniu uchodźców

Kiedy do Europy napłynęła fala uchodźców, tancerka Aurora Lubos zaczęła pracować w ich obozie jako wolontariuszka. Wstrząsnął nią ogrom cierpienia, a kiedy okazało się, że polski rząd nie spieszy z pomocą, postanowiła zabrać głos. W spektaklu "Witajcie/Welcome" interpretuje ruchem doświadczenia uchodźców, emocje i zaprasza do pożegnania tych, którzy nic przeżyli ucieczki przed wojną. Przedstawienie będzie pokazane m.in.: 11 maja na festiwalu "Kalejdoskop" w Białymstoku, 18 maj a w ramach festiwalu "Kroki" w Krakowie, 9 czerwca w CSW Kronika w Bytomiu, 12 czerwca w Pracowni Duży Pokój w Warszawie, 14 czerwca w Teatrze Polskim w Poznaniu.

***

Emocje wyrażone ruchem

Jaki jest sens życia człowieka, który na najważniejszym miejscu w swoim świecie postawił pracę? Podporządkowanie się jej wyjaławia nam życie - to jedna z tez francuskiego filozofa Georges'a Bataille'a, która była inspiracją spektaklu Sławka Krawczyńskiego i Anny Godowskiej. Do współpracy zaprosili szóstkę tancerzy. Wspólnie zgłębiali teksty Bataille'a, a emocje, przemyślenia, które wywoływały - przenosili na ruch. Powstał spektakl "Bataille i świt nowych dni", w którego choreografii można dostrzec pasję życia. Przedstawienie można zobaczyć 16 maja w Krakowie podczas festiwalu "Kroki".

***

"Jezioro łabędzie" inaczej

"Jezioro łabędzie" to synonim baletu. Tę opowieść o zakochanym w Odetcie, a uwiedzionym przez Odylię księciu Zygfrydzie, wystawiano niezliczoną ilość razy. Twórcy najbliższej premiery w Teatrze Wielkim w Warszawie mają na nią oryginalny pomysł. Choreograf Krzysztof Pastor oraz autor libretta Paweł Chynowski przenoszą akcję w czasy carskiej Rosji. Carewicz Mikołaj wierny przez lata miłości do heskiej księżniczki Alix, nieakceptowanej przez cara Aleksandra III, poznaje za sprawą ojca polską balerinę Matyldę Krzesińską. Zakochuje się, a to prowadzi do skandalu. Mimo nawiązań do tych historycznych wydarzeń w przedstawieniu zobaczymy najsłynniejsze "łabędzie" sekwencje z choreografii Lwa Iwanowa i Mariusa Petipy. Premiera 20 maja w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji