Artykuły

"Seks dla opornych" - tytuł ma znaczenie

Tytuł nie bez powodu ma elektryzować, przyciągać uwagę i zaciekawić. Henryk Schoen, znany reżyser teatralny z Krakowa, realizuje kontrowersyjną sztukę Michele Riml, którą adaptował specjalnie na potrzeby krakowskiego Teatru Bagatela, a teraz przenosi to na grunt radomski z nową świeżością. Ostatnia premiera w tym sezonie artystycznym w Powszechnym 29 kwietnia.

Cenzura w teatrze niemalże nie istnieje. "Seks dla opornych" odniósł wielki sukces wśród krakowskiej publiczności, czy ten nowy tytuł zwabi do teatru radomian?

- Tytuł ma ogromne znaczenie dla sukcesu teatralnego. W Teatrze Bagatela robiliśmy badania dotyczące naszej publiczności i okazało się, że ponad 80 proc. decyzji o pójściu do teatru podejmują kobiety. W związkuztym, wprowadzając ten tytuł do naszego teatru, zmieniliśmy go na bardziej atrakcyjny, bo w oryginalnym, lingwistycznym tłumaczeniu znaczy tyle co: "Seksowne pranie". Myślę, że "Seks dla opornych" jest bardziej iskrzącym tytułem i bierze się bezpośrednio z rekwizytu, wokół którego toczy się cała fabuła - mówi Henryk Schoen.

Alice i Henry Lane to małżeństwo z 12-letnim stażem. Małżonkowie,

Łukasz Mazurek i Katarzyna Dorocinska wcielą się w rolę małżeństwa poszukującego sposobu na przezwyciężenie kryzysu i przełamanie codziennej rutyny uzbrojeni w egzemplarz "Seksu dla opornych", meldują się w modnym hotelu z misją rewitalizacji swojego związku. Wzajemne pretensje i urazy zaprowadzą małżonków niemal do ostatecznego zerwania, a poradnikowe recepty dostarczą zdecydowanie groteskowych przeżyć. Sztuka rozpoczyna się w sytuacji, gdy Alice Lane, po kilkunastu latach w związku, jest już dojrzała w swojej kobiecości i we wszystkich wymiarach swojej seksualności. Natomiast Henry Lane, będąc inżynierem konstruktorem, pracownikiem wielkiej korporacji, boryka się z różnymi problemami, wyścigiem szczurów i z tego powodu rodzą się frustracje, które przekładają się na sytuację domową.

- Jest to portret małżeństwa pod szkłem powiększającym. Zastajemy dwoje ciekawych ludzi, którzy mniej czy bardziej otwierają się w czasie tego spotkania i próbują realizować zalecane porady umieszczone w książce "Seks dla opornych" - zarysowuje kontekst fabularny reżyser.

Przez to, że cały splot wydarzeń dzieje się wokół książki, która zaleca małżonkom podróże w nieznane rejony miłości, spektakl niebezpiecznie zmierzać może w zamkniętą formułę poradnikową. Reżyser jednak uspokaj a, że chodzi o coś ważniejszego.

- To taka dziwna sztuka, która, nie jest do końca ani komedią, ani dramatem. Na początku mężczyźni śmieją się z kobiet, później kobiety śmieją z mężczyzn, a jak wychodzą, to mężczyźni z uwielbieniem patrzą na swoje kobiety. Uważam, że jest coś magicznego w tej sztuce, coś, co pozwala nam się fantastycznie bawić, bo momentami patrzymy dość ironicznie i na mężczyznę, i na kobietę, która chce doprowadzić do sytuacji mocno łóżkowej. Ale to wszystko jest opowiadane z ogromnym ciepłem dla instytucji małżeńskiej. Wczasie tego całego pobytu buduje się między nimi jakaś bliskość, zdają sobie sprawę, że cała seksualność nie ma sensu w momencie, gdy nie ma bliskości i oboje do niej dążą - wyjaśnia Schoen. Opowiada także o swoim odkryciu na deskach radomskiego teatru.

- Większość spektakli robimy w dublurach. Jak reżyserowałem "Seks dla opornych" w Krakowie, to zamiast dwójki brało w tym udział czterech aktorów. Jedna dwójka jest w wieku około 30-40 lat, a druga ma 50+. I okazuje się, że pomimo reguł dublury, gdzie sytuacje, zdania, dialogi są te same, powstały dwa kompletnie odrębne światy, wynikające ze stażu małżeńskiego. W Radomiu stworzyło się jeszcze inne, nieznane mi dotąd dopasowanie. Świat młodej, zdolnej, wrażliwej Katarzyny Dorosińskiej zderzony ze światem trochę starszego od niej, introwertycznego Łukasza Mazurka, pełnego uroku i spokoju, rozblysł naprawdę najbardziej szlachetnym światłem - wyznaje reżyser.

Scenografię opracowała Joanna Schoen.

-> Premiera 29 kwietnia o godz. 19 na scenie kameralnej. Kolejne spektakle: 30 kwietnia godz. 19, 2 maja godz. 19 oraz 13,14 maja godz. 16 i 19.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji