Artykuły

O kulturze-optymistycznie

Laureatom zadaliśmy jedno, pytanie: jaki problem dla pol­skiej kultury jest w tej chwili najważniejszy i najpilniej­szy do rozwiązania?

JAN ENGLERT: - W jed­nym zdaniu bardzo trudno na to odpowiedzieć. Restruktury­zacja - to pierwsze i pienią­dze - drugie. To jest jedno z drugim bardzo związane, bo przez restrukturyzację można znaleźć pieniądze. Trzeba przejść z ilości na jakość. Tyl­ko wymaga to poświęceń.

STEFAN KISIELEWSKI: - Żeby można było rozwinąć prywatną inicjatywę kultural­na. Prywatne teatry, prywatne koncerty, itp. W tej chwili sy­stem podatkowy jest taki, że jakiekolwiek działanie jest właściwie niemożliwe. Kultura polska jest. Jest Penderecki, jest Lutosławski, jest Kantor. Teraz chodzi o to, żeby po­móc oddolnej inicjatywie. To już się zaczyna, np. prywatne wystawy malarskie. Ale żeby ich nie rąbano podatkami, bo wtedy to wszystko jest na nic.

TADEUSZ ŁOMNICKI: - Przede wszystkim jawność myśli, to jest najważniejsze. Cenzura zawsze przeszkadzała a myślę, że to pokolenie, które np. ja wychowałem, jest absolutnie odpowiedzialne i nie trzeba go cenzurować. Jakieś tam ograniczenia muszą być - dotyczące tajemnicy państwowej czy rzeczy obyczajowych, ale to, co człowiek chce powiedzieć, musi powiedzieć, bo inaczej to grozi wybuchem. Jesteśmy w trudnej sytuacji. Państwo dopiero zaczyna się organizować, sprawy gospo­darcze Są trudne, ale kultura, u nas, w naszym kraju jest w innej sytuacji. Podzielam zda­nie pani minister Cywińskiej. Chcę pani powiedzieć, że ja wychowałem bardzo dużo mło­dych ludzi i to nie są ludzie tylko zdolni. To są ludzie faj­ni: myślący, ludzie ciekawi. Do nich należy przyszłość.

Relację przygotowała

MAŁGORZATA SZNIAK

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji