Artykuły

Częstochowa. Spotkanie z twórcami przed premierą "Miasta szklanych słoni"

Teatr w Częstochowie przygotowuje się do ostatniej premiery tego sezonu. 20 maja zaprosi na "Miasto szklanych słoni". Wcześniej - bo 11 maja - zachęca do spotkania z reżyserem spektaklu Andrzejem Bartnikowskim.

Przez cały sezon 2016/2017 Teatr im. Mickiewicza świętuje 90-lecie istnienia Stałego Zespołu Aktorskiego w Częstochowie. W 1927 r. skompletował go częstochowianin, aktor Jan Otrembski, który w Związku Artystów Scen Polskich otrzymał licencję na prowadzenie teatru. Ponoć na zaliczki dla aktorów wydał wtedy wszystkie swoje oszczędności. Pierwszym spektaklem nowego zespołu były "Śluby panieńskie" Aleksandra Fredry. Premiera odbyła się 15 marca 1927 r. Przedstawienia grano w zaadaptowanej sali lokalu Reduta przy ul. Strażackiej 8 (dziś Katedralna 13). Kilka miesięcy później scena przyjęła nazwę Teatr Miejski "Rozmaitości". W 1928 r. u zbiegu ulic Kilińskiego i Jasnogórskiej ruszyła budowa teatralnego gmachu - to dzisiejszy budynek Teatru im. Mickiewicza.

To właśnie te wydarzenia upamiętnia w tym sezonie częstochowski teatr.

W obchody jubileuszu wpisuje się także najbliższa premiera, a właściwie prapremiera, bo "Miasto szklanych słoni" Mariusza Sieniewicza pokażemy w Częstochowie jako pierwsi w Polsce.

Autor ten ma na swoim koncie także m.in. "Czwarte niebo", "Rebelię", "Walizki hipochondryka" oraz zbiór opowiadań "Żydówek nie obsługujemy".

Zapowiada się eksperymentalny spektakl

Streścić "Miasto szklanych słoni" nie jest łatwo. Można spróbować tak: akcja rozgrywa się w prowincjonalnym mieście, gdzie topografię wyznaczają: huta, produkująca m.in. szklane ozdoby - słonie z uniesioną do góry trąbą; szpital, gdzie panują osobliwe zwyczaje; dwugwiazdkowy hotel Hilton, w którym podobno nocował sam Władysław Gomułka... Pojawia się tu doktor Kwiecisty, aplikujący swoim pacjentom krople do oczu na lepsze widzenie świata, Oddziałowa Zocha, lunatykująca o kolejkach z czasów PRL-u i lubiąca "gmeranie pod łopatką", Hutniczka Jadwiga - mityczna Wieloródka, Dres Bogdan - miejscowy poeta, który wyznania miłosne czyni za pomocą wiersza Asnyka czy pracujący w hucie Palacz, malujący swe marzenia na brystolu.

Już ten opis zapowiada, że widzów czeka niezwykle oryginalny, eksperymentalny wręcz spektakl.

Adaptacji książki Mariusza Sieniewicza dokonał Andrzej Bartnikowski. Przypomnijmy, że częstochowscy widzowie znają już tego twórcę za sprawą rewelacyjnego przedstawienia "Sprzedawcy gumek" (premiera odbyła się w grudniu 2014 r.). Wtedy reżyser przygotowywał kameralny spektakl z trojgiem aktorów w obsadzie. Teraz pora na dużą scenę, na której stanie niemal cały aktorski zespół Teatru im. Mickiewicza. W obsadzie spektaklu znaleźli się bowiem Sylwia Bartnikowska, Iwona Chołuj, Agata Ochota-Hutyra, Małgorzata Marciniak, Sebastian Banaszczyk, Waldemar Cudzik, Adam Hutyra, Bartosz Kopeć, Robert Rutkowski, Maciej Półtorak oraz Antoni Rot. Gościnnie wystąpi zaś Aleksandra Padzikowska.

Przed prapremierą - czas na spotkania

Na prapremierę teatr zaprosi widzów w sobotę 20 maja. Jednak zanim częstochowianie jako pierwsi w Polsce zobaczą "Miasto szklanych słoni", będą mieli okazję porozmawiać o spektaklu.

W tym właśnie celu organizowane są dwa wyjątkowe spotkania z twórcami "Miasta szklanych słoni". Pierwsze - z reżyserem spektaklu Andrzejem Bartnikowskim - zaplanowano na czwartek 11 maja. Rozpocznie się o godz. 16. Drugie, którego gościem będzie Mariusz Sieniewicz, odbędzie się niemal tuż przed premierą, czyli w piątek 19 maja o godz. 17.30.

Oba spotkania zaplanowano w sali kameralnej. Wstęp na nie jest wolny. Uczestnicy będę mieli okazję do zdobycia zaproszenia na wybrane terminy spektakli "Miasta szklanych słoni".

Osoby zainteresowane udziałem w spotkaniach proszone są o kontakt z działem promocji teatru: tel. 34 372 33 27 (47, 57).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji