Artykuły

Kraków. Szkolne "Dni Teatru" z Kantorem

Przez dwa dni uczniowie VII Liceum Ogólnokształcącego mogli uczestniczyć w spotkaniach z aktorami, obejrzeć filmy i wystawy tematyczne, w ramach organizowanych przez szkołę "Dni teatru". Impreza, odbywająca się po raz piąty, w tym roku była poświęcona Tadeuszowi Kantorowi i jego sztuce.

W ramach obchodów Dni Teatru szkoła gościła m.in. pracowników Ośrodka Dokumentacji Sztuki: Bogdana Renczyńskiego i Jolantę Kunowską (jednocześnie autorkę dwóch książek o Kantorze), Tomasza Dobrowolskiego - wieloletniego współpracownika artysty oraz aktorów - Krzysztofa Bochenka i Jerzego Trelę. Młodzież mogła również zwiedzić wystawę "Tadeusz Kantor i jego teatr" oraz obejrzeć filmy dokumentalne o artyście i zapisy spektakli Teatru Cricot 2.

- Dni teatru są organizowane od 5 lat. Pomysł ich urządzenia zrodził się po analizie wyników, zorganizowanej w liceum ankiety na temat stosunku młodzieży do teatru. Okazało się, że wiedza uczniów jest praktycznie znikoma. Postanowiliśmy zatem zorganizować show teatralne w szkole - opowiadała Renata Grotowska, polonistka i organizator imprezy.

- Młodzież niewiele wie na temat Kantora. Myślę, że gdyby sami mieli do niego docierać, byłoby im trudno. Nie wiem czy poprzez te spotkania, sztuka Kantora faktycznie do nich dotarła, mam nadzieję jednak, że pewne osoby dzięki nim go odkryły i poznały. Kantor jest zresztą zjawiskiem nie tylko teatralnym. Wydaje mi się, że dla młodego człowieka tego typu awangarda jest atrakcyjną tajemnicą. To sztuka nowoczesna, nie starzejąca się - tłumaczyła wybór tegorocznego tematu spotkań Renata Grotowska.

Młodzież chętnie i licznie wzięła udział w zaproponowanych zajęciach. Z dużym entuzjazmem przyjęto zwłaszcza spotkania z aktorami. Licealistów interesowało najbardziej, jak dochodzi się do sławy, jak zostaje się artystą i co oznacza w praktyce bycie aktorem.

- Spotkania takie są potrzebne, ponieważ pomimo że sztuka jest stale obecna obok nas, młodzież nie ma na nią czasu. A czasem wstyd się przyznać, że nie wie się w sumie elementarnych rzeczy. Dzięki tym spotkaniom uzyskałam naprawdę potrzebną wiedzę - mówiła Dagmara Faber. - Dni Teatru to fantastyczny pomysł. Wcześniej o Kantorze nie wiedziałam praktycznie nic, dzięki nim wiele się nauczyłam i przede wszystkim zainteresowałam tym twórcą. Myślę, że od tej pory jeszcze nieraz będę w Cricotece przeglądać akta i zdjęcia. To pewien kanon wiedzy, który przez takie spotkania możemy posiąść - podsumowała Magdalena Ząbczyk z klasy II a.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji