Artykuły

Płock. Odsłonią ławeczkę Władysława Broniewskiego

Ławeczka w formie otwartej książki, poświęcona Władysławowi Broniewskiemu, to nowy detal artystycznej aranżacji ogrodu Książnicy Płockiej i tamtejszej czytelni "pod chmurką". Płock to rodzinne miasto poety, a Książnica Płocka nosi jego imię.

Ławeczka, według projektu malarki, autorki ilustracji książkowych i projektów związanych z designem Laury La Wasilewskiej, powstała dzięki zbiórce funduszy, którą zorganizowała Chorągiew Mazowiecka ZHP im. Władysława Broniewskiego.

Tym samym Płock dołączył do miast uczestniczących w ogólnopolskiej akcji, realizowanej od 2016 r. przez Fundację Zaczytani.org, w ramach której ławeczki w kształcie otwartej książki powstały m.in. w Warszawie i Krakowie.

- Głównym motywem naszej ławeczki jest wizerunek Władysława Broniewskiego, a także wersy z jego wierszy: "Żeby sosny szumiały nad Wisłą i żeby słońce zabłysło (...) nad Mazowszem równiną otwartą - i żeby żyć było warto". Uzupełnieniem jest przepiękna panorama Płocka z widokiem na Wisłę - powiedziała Joanna Banasiak, dyrektor Książnicy Płockiej.

Odsłonięcie ławeczki zaplanowano na 26 czerwca z udziałem córki poety, Marii Broniewskiej-Pijanowskiej. Uroczystość odbędzie się w ramach obchodów Roku Rzeki Wisły.

- Ławeczka będzie oczywiście służyła czytelnikom odwiedzającym ogród Książnicy Płockiej. Ponieważ została wykonana z żywicy i posiada stabilną podstawę, będzie mogła być też przenoszona, by stanowić atrakcję wydarzeń kulturalnych odbywających się w innych częściach miasta. Myślimy, by w przyszłości wyposażyć ławeczkę w system audio do odsłuchiwania utworów literackich - dodała Banasiak.

Kontynuacją oficjalnej inauguracji ławeczki poświęconej Władysławowi Broniewskiemu będzie Noc Poetów, podczas której swe utwory zaprezentują płoccy twórcy.

Książnica Płocka im. Władysława Broniewskiego mieści się w gmachu dawnego Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego, który wzniesiono w 1902 r. w stylu eklektycznym. Nieopodal, przy tej samej ulicy, znajduje się rodzinny dom Broniewskiego - obecnie jest to siedziba Związku Nauczycielstwa Polskiego. W pobliżu rośnie wciąż kilkusetletni dąb, wspominany często przez poetę. Blisko, na szczycie nadwiślańskiej skarpy, stoi wzniesiony w 1972 r., wykonany z brązu, pomnik Broniewskiego, autorstwa Gustawa Zemły.

W 2015 r., z wykorzystaniem środków unijnych, przeprowadzono rewitalizację ogrodu na tyłach Książnicy Płockiej. Powstała tam wówczas czytelnia "pod chmurką" z alejkami spacerowymi, ławkami i oryginalna aranżacją kamieniami, na których umieszczono m.in. mosiężne wstęgi w grawerowanymi cytatami z wierszy Broniewskiego.

Książnica Płocka posiada w swym księgozbiorze ponad 461 tys. woluminów.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji