Artykuły

Sopot. Czytanie sztuki Marii Wojtyszko w Dworku

Dziś o godz. 18.30 w Dworku Sierakowskich w Sopocie odbędzie się dziewiąta odsłona projektu "Teatr przy Stole/Stół przy Wybrzeżu".

Aktorzy Teatru Wybrzeże pod kierunkiem Michała Kurkowskiego i Michała Derlatki przeczytają sztukę Marii Wojtyszko "Piekło-Niebo". Obsadę czytania tworzą: Magdalena Boć, Anna Kociarz, Maciej Konopiński, Michał Kowalski, Jakub Mróz, Andrzej Nowiński oraz Piotr Witkowski. O oprawę intelektualną wydarzenia zadbają młodzi teatrolodzy - studenci UG, którzy przedstawią swój komentarz do prezentowanej sztuki i poprowadzą dyskusję. Wstęp wolny.

Główną bohaterką dramatu jest Jola - nietypowe i niebanalne wcielenie Matki-Polki. Jola samotnie wychowuje siedmioletniego synka, Tadzia, zarazem starając się spełnia zawodowo jako charyzmatyczna DJ DAJE RADĘ. Jednak z prawdziwym wyzwaniem przyjdzie jej zmierzyć się dopiero w chwili, gdy w wyniku wypadku samochodowego trafi w zaświaty - jej zdaniem zdecydowanie za wcześnie. Podczas gdy Tadzio stara się odreagować śmierć mamy zamknięty w szafie, Jola rozpoczyna bezkompromisową walkę o powrót na ziemię, nie bacząc na to, kto stanie jej na drodze: anioły, diabły, czy też nawet sam Bóg. Dramat PIEKŁO-NIEBO przypomina nieco średniowieczny moralitet. Tekst stawia poważne pytania dotyczące losu człowieka, źródeł zła oraz sensu śmierci. Jednak powagę poruszanej tematyki (wszak tekst dotyczy radzenia sobie z traumą) równoważy poczucie humoru Autorki, wyraźne zarówno w dialogach, jak i sylwetkach poszczególnych bohaterów. Jak czytamy w jednym z opisów sztuki: "Wojtyszko, ukazując subtelną grę między obecnością a nieobecnością, współistnieniem bytów realnych i pozaziemskich, dotyka tajemnicy istnienia, ukazując płynność granic świata oraz relatywizm moralny i kulturowy. Wszak każdy ma takie niebo jakie sobie wymyślił i takie piekło na jakie zasłużył - przekonuje dramatopisarka. W jej autorskiej wizji zaświatów mieszczą się androgyniczne anioły, zakompleksiony Lucyfer i przypominający hipisa Bóg grający w scrabble, jak również zjawisko reinkarnacji". Sztuka miała premierę we Wrocławskim Teatrze Lalek 4 grudnia 2016 roku, zaś dramat został zakwalifikowany do finału tegorocznej Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej.

Maria Wojtyszko (ur. 1982) - scenarzystka, dramatopisarka i dramaturg. Ukończyła kulturoznawstwo na Uniwersytecie Warszawskim, scenopisarstwo w Łódzkiej Szkole Filmowej oraz reżyserię fabularną (Mistrzowska Szkoła Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy). Jest również absolwentką Szkoły Dramatu przy warszawskim Laboratorium Dramatu. Od 2012 roku pełni funkcję kierowniczki literackiej Wrocławskiego Teatru Lalek. Jest autorką scenariuszy do seriali telewizyjnych (MIODOWE LATA, PRZYSTAŃ, TANCERZE, BEZ TAJEMNIC) i filmów (ZAGRAJ ZE MNĄ Rafała Skalskiego) oraz adaptacji scenicznych (pracowała m.in. przy inscenizacjach: KOZIOŁKA MATOŁKA Kornela Makuszyńskiego, MADAME Antoniego Libery, MOMO Michaela Ende, PEER GYNTA Henrika Ibsena, SMUTNEJ KRÓLEWNY Michała Walczaka i WAKACJI MIKOŁAJKA według Rene Goscinnego). Jest także autorką kilku sztuk teatralnych: GNIAZDO, KONIEC ŚWIATA W DEER'S HALL CITY, KRÓLEWNA LOGOREA I NIEDŹWIEDŹ, MACICA, MATEUSZ W PIEKLE, PIERWSZY CZŁOWIEK ŚWIATA CZY SAM, CZYLI PRZYGOTOWANIE DO ŻYCIA W RODZINIE. Jej dramaty wystawiane były w Polsce, Niemczech, Czechach, Austrii i Finlandii. Były również wielokrotnie nagradzane: w 2006 autorka zdobyła nagrodę Teatru Starego i miesięcznika Dialog za dramat MACICA; w 2010 roku otrzymała pierwszą nagrodę w konkursie Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu za tekst PIERWSZY CZŁOWIEK ŚWIATA; a w 2014 przedstawienie na podstawie jej sztuki SAM, CZYLI PRZYGOTOWANIE DO ŻYCIA W RODZINIE zdobyło główną nagrodę w 20. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji