Artykuły

Gorzów Wlkp. Teatr Osterwy na Przystanku Woodstock

Teatr im. J. Osterwy został zaproszony na 23. Festiwal Muzyczny "Przystanek Woodstock 2017". W nocy z 4 na 5 sierpnia o godz. 2.30 w Akademii Sztuk Przepięknych zaprezentujemy woodstockowej publiczności spektakl "Stopklatka" w reż. Aliny Moś-Kerger zrealizowany na podstawie dramatu Maliny Prześlugi.

Akademia Sztuk Przepięknych to miejsce ważnych spotkań na Woodstocku. W ciągu dnia mają miejsce dyskusje dotyczące istotnych spraw społecznych i życiowych, takich jak wolność czy religia. Natomiast nocą namiot zaczyna tętnić życiem artystycznym. Prezentowane są tam wyjątkowe wydarzenia artystyczne: koncerty, kabarety, spektakle, które gromadzą szerokie grono publiczności.

"Stopklatka" to spektakl, który powstał z myślą o młodzieży i do niej stara się zdecydowanie przemówić. Wojtek, główny bohater teatralnej opowieści był dobrze zapowiadającym się uczniem. Chodził do ciekawej szkoły. Miał mnóstwo przyjaciół, a u swego boku pierwszą miłość. Jednak jego życie zaskakująco zatrzymało się w jednej fatalnej chwili

Unieruchomiony w skorupie własnego ciała stał się osobą uzależnioną od obecności i opieki innych. Niespodziewana sytuacja zmusza nastolatka do przewartościowania dotychczasowego życia, gdzie na odmiennych warunkach trzeba ponownie ułożyć relacje z najbliższą rodziną, rówieśnikami, a nawet Bogiem. Nie ma łatwych odpowiedzi i rozwiązań, są za to trudne pytania, które prowadzą do kolejnych prób zdefiniowania życia na nowo.

Są sprawy, o których trudno się opowiada, na które raczej nie ma miejsca w zwykłych codziennych rozmowach. Młodzież nie dyskutuje w wolnym czasie o problemach osób niepełnosprawnych, jeśli w ogóle dotyka się tego problemu, to podczas lekcji w szkole, lub w podobnych, nieco przymusowych, sytuacjach. Bez bliskiego kontaktu z takimi ludźmi nie oduczymy się odwracać wzroku, nie przestaniemy patrzeć na nich tylko przez pryzmat ich kalectwa. Tymczasem niepełnosprawność ruchowa, która wyklucza ze społeczeństwa, nie odbiera nikomu człowieczeństwa. Taki ktoś nadal ma poczucie humoru, ma swoje fochy i swoje marzenia, ulubione filmy i wstydliwe sekrety - jest podobny do nas. Bardzo mi przeszkadza, że nie wpuszczamy tych ludzi do swojego świata, oddzielamy się od nich ścianą współczucia lub lekceważenia. Postanowiłam jednemu z nich oddać głos - Malina Prześluga autorka "Stopklatki".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji