Artykuły

Kazimierz Dolny. Festiwal Dwa Brzegi coraz bliżej

Aktor i reżyser Andrzej Seweryn będzie bohaterem cyklu "I Bóg stworzył aktora" podczas tegorocznej edycji festiwalu Dwa Brzegi. Widzowie, którzy na przełomie lipca i sierpnia przyjadą do Kazimierza Dolnego obejrzą też filmy dwukrotnego zdobywcy Złotej Palmy w Cannes - Michaela Haneke.

Choć do rozpoczęcia filmowej imprezy pozostał niecały miesiąc, wciąż niewiele wiemy o tegorocznym programie. Pewne jest już jednak, że bohaterem 11. edycji "Dwóch Brzegów" będzie Andrzej Seweryn. W ubiegłym roku mogliśmy go oglądać w filmie "Ostatnia rodzina", Jana P. Matuszyńskiego, gdzie mistrzowsko wcielił się w postać Zdzisława Beksińskiego. Za tę rolę otrzymał główną nagrodę na 41. Festiwalu Filmowym w Gdyni oraz Srebrnego Lamparta za najlepszą rolę męską na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno.

Różne oblicza aktora pokażą m.in. obsypany nagrodami "Dyrygent" Andrzeja Wajdy z 1979 roku, czy nakręcony 25 lat temu francuski melodramat wojenny "Indochiny", nagrodzony Złotym Globem za najlepszy film nieanglojęzyczny. W programie festiwalu jest też "Wyrok" Giovanniego Malatesty i "Genealogia zbrodni" Raoula Ruiza.

Kunszt aktorski Seweryna będzie można podziwiać na kazimierskim zamku, gdzie w monodramie "Wokół Szekspira" wcieli się w postaci z największych arcydzieł Szekspira - "Hamleta", "Makbeta", "Romea i Julii", "Henryka V", "Burzy", czy "Ryszarda III". Przedstawienie jest inspirowane spektaklem "Wyobraźcie sobie William Shakespeare" w reż. Jerzego Klesyka w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

"Nie tylko my cierpimy w samotności"

Organizatorzy "Dwóch Brzegów" przygotowali ponadto retrospektywę twórczości "mistrza moralnej prowokacji", jak zwykło mówić się o austriackim reżyserze i scenarzyście Michaelu Haneke. To jeden z najciekawszych filmowców kina współczesnego, którego dzieła zdobywały nagrody na prestiżowych festiwalach. Autor nagrodzonych w Cannes "Pianistki" i "Białej wstążki" (oba zobaczymy w Kazimierzu Dolnym) wzbudza skrajne emocje, bo jego filmy nie oszczędzają nikogo. W jednym z wywiadów tłumaczył: - Kontakt ze sztuką współczesną nie polega na czerpaniu z niej przyjemności. Specjalizuje się w tym popkultura, oferująca łatwe pocieszenie. Jestem przekonany, że konfrontacja z tym, co wytrąca z równowagi, przed czym chce się uciec, ma sens. A nawet przynosi w końcu ulgę, bo uświadamia, że nie tylko my się boimy, cierpimy w samotności. Dzięki temu rodzi się poczucie głębszej wspólnoty, solidarności w klęsce i wstydzie.

Oprócz wspominanych filmów, na dużym ekranie zobaczymy m.in. "Miłość", "Funny Games", "Ukryte", czy "Kod nieznany". Organizatorzy pokażą ponadto po raz pierwszy w Polsce filmy z początków drogi twórczej Hanekego: "Siódmy kontynent", "Benny's Video", "71 Fragmentów" i "Zamek".

Miłość ponad wszystko

Wiadomo też, że w tym roku w ramach sekcji "Świat pod namiotem" znalazł się nominowany do Oscara melodramat "Tanna" w reżyserii Martina Butlera i Bentley'a Deana. Film przedstawia historię pary kochanków z wyspy o tej samej nazwie. Bohaterowie pragną być razem pomimo sprzeciwu plemienia, w którym żyją. W filmie wystąpiła rdzenna ludność Yakel, która dzięki realizacji tej produkcji dowiedziała się o istnieniu kina.

W programie także: zdobywca Złotego Niedźwiedzia na festiwalu w Berlinie - film węgierskiej reżyserki Ildikó Enyedi "Dusza i ciało", nowy film Volkera Schlöndorffa "Powrót do Montauk" i komedia Sally Potter "The Party" - uznana za najbardziej oryginalny film festiwalu w Berlinie.

11. edycja Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi odbędzie się w dniach 29 lipca - 6 sierpnia 2017 w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą. Dyrektorem artystycznym jest Grażyna Torbicka.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji