Artykuły

"Warto mimo wszystko" - książkowy wywiad-rzeka z Anną Dymną

W działalności społecznej znanych ludzi nie ma żadnej przebiegłości. - Eksponuje się naszą pracę charytatywną, bo jesteśmy osobami publicznymi. To sprawia, że możemy stać się wzorcami społecznych zachowań - uważa aktorka Starego Teatru w Krakowie, ANNA DYMNA.

Obszerny książkowy wywiad Wojciecha Szczawińskiego z aktorką Anną Dymną pt. "Warto mimo wszystko" pojawił się w polskich księgarniach. Czytelnik poznaje rozmaite oblicza Dymnej - artystki, inicjatorki słynnych Salonów Poezji w Krakowie i zaangażowanej w pomoc osobom niepełnosprawnym założycielki Fundacji "Mimo Wszystko".

W poniedziałek [10 kwietnia] Dymna i Szczawiński promowali książkę w Warszawie. Na spotkaniu, które prowadził Wojciech Mann, pojawili się m.in. niepełnosprawni podopieczni aktorki. Krzysztof Kolberger czytał fragmenty książki.

Spotkania ze Szczawińskim, podczas których powstawał wywiad, trwały prawie rok. Dymna wyjaśniła, że zgodziła się na tak obszerną rozmowę "bo Szczawiński nie należał do jej fanklubu". - Powiedział, że nie wierzy w moje pomysły i działalność. Powiedział, że chce, żebym mu o sobie opowiedziała, bo może trochę go wtedy do siebie przekonam - wspominała aktorka.

W książce dużo miejsca poświęcono założonej przez Dymną fundacji "Mimo Wszystko", zajmującej się pomocą osobom niepełnosprawnym.

- Założyłam ją tylko po to, żeby uratować warsztaty terapeutyczne dla 26 osób niepełnosprawnych umysłowo. Z czasem okazało się, że sprawy toczą się lawinowo. Na pomoc mojej fundacji czekają setki osób, firmy, lekarze, stowarzyszenia, przedsiębiorstwa, szkoły - tłumaczyła artystka podczas poniedziałkowej promocji książki.

Jej zdaniem, w działalności społecznej znanych ludzi nie ma żadnej przebiegłości. - Eksponuje się nasza pracę charytatywną, bo jesteśmy osobami publicznymi. To sprawia, że możemy stać się wzorcami społecznych zachowań - uważa Dymna.

Podkreśla, że każdy człowiek może pomagać. - Charaktery mamy takie, że lubimy zrywy ogólnonarodowe, podczas których udowadniamy swoją hojność. Tymczasem powstały instytucje pożytku publicznego, organizacje sprawdzone i kontrolowane przez państwo, którym każdy może przekazać jeden procent swojego podatku dochodowego - przypomniała Dymna.

Aktorka wspominała również swoją pierwszą wielką miłość - Wiesława Dymnego, pierwszą okładkę gazety, na której pojawiło się jej zdjęcie, swój egzamin do PWST.

Anna Dymna - jedna z najpopularniejszych obecnie polskich aktorek - przyznaje, że zdarzają się chwile, kiedy ma "serdecznie dosyć dziennikarskich pytań, wyrażania różnych opinii lub próśb o autografy i zdjęcia". - Rozumiem jednak, że na znanych aktorach ciąży pewien obowiązek, któremu muszę sprostać. Nasz zawód jest nie tylko pracą zarobkową, lecz w jakimś sensie również posłannictwem - ocenia.

Autor książki Wojciech Szczawiński (ur. 1967) jest absolwentem filozofii na Uniwersytecie Śląskim. Jest m.in. autorem książkowych wywiadów z filozofem Grzegorzem Mitrowskim ("Dziecięce pytania każdego z nas", 2002 r.) i z psychoterapeutą Wojciechem Eichelbergerem ("Alchemia "Alchemika"", 2001 r.).

Książka "Warto mimo wszystko" ukazała się nakładem wydawnictwa "Znak".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji