Artykuły

Nowy Jork. The Wooster Group wystawia Kantora

Nowojorski teatr eksperymentatorski The Wooster Group wystawia spektakl "A Pink Chair (In the Place of Fake Antique)", oparty na twórczości Tadeusza Kantora, jednego z najważniejszych polskich twórców teatralnych. Spektakle odbywać się będą do 23 lipca.

Światowa premiera nowego spektaklu The Wooster Group na podstawie twórczości Kantora odbyła się 15 lipca. Grupa działa od 1975 r. z siedzibą w SoHo na Manhattanie. Założycielką i kierowniczką zespołu The Wooster Group jest reżyserka Elizabeth LeCompte. Artystka wyreżyserowała także "A Pink Chair". Spektakl zostanie wystawiony dziesięć razy w LUMA Theatre w Fisher Center of Performing Arts.

Spektakl jest efektem współpracy Instytutu Adama Mickiewicza, The Wooster Group i Bard College (organizatora festiwalu SummerScape, nawiązanej z okazji obchodów stulecia urodzin Tadeusza Kantora, której program zagranicznych obchodów koordynował Instytut Adama Mickiewicza. Prace rozpoczęły się w 2014 r. podczas wizyty LeCompte w Polsce.

Jak ocenili organizatorzy ze strony Instytutu Adama Mickiewicza, w "A Pink Chair" The Wooster Group "ściera się z pracami artysty-wizjonera i reżyserka teatralnego Tadeusza Kantora, którego teatr narodził się z pełnej napięć historii Polski w XX wieku i poprzez ten teatr opowiadał widzom na świecie o wyobraźni i historii".

Scenariusz spektaklu przygotowany został we współpracy nowojorskiego teatru z dramaturg Dorotą Krakowską i oparty o teksty sztuk Kantora oraz materiały archiwalne. Jak podkreślają organizatorzy, szczególne znaczenie dla dzieła ma "Dziś są moje urodziny", ostatni spektakl Kantora, którego premiera odbyła się już po śmierci artysty. W "A Pink Chair" LeCompte podejmuje próbę reinterpretacji tego dzieła.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji