Artykuły

Białystok. w Heliosie teatr wprost z Londynu

W tym samym czasie, w kinach Helios w całym kraju, dwa razy w miesiącu, oglądać można znakomite spektakle w gwiazdorskiej obsadzie wystawiane w dwóch najbardziej cenionych teatrach w Londynie i w Paryżu. To świetna okazja dla teatromanów - zobaczyć można spektakle z Royal National Theatre oraz Comedie Francaise.

W poniedziałek (21.08) w trzech Heliosach w Białymstoku - "Salome"- wizyjna opowieść o miłosnej obsesji.

To dramat w reżyserii Yael Farber zrealizowany w Królewskim Teatrze Narodowym w Londynie. Spektakl zarejestrowany został w systemie HD z udziałem publiczności. W przerwie spektaklu lub zaraz po nim obejrzeć można teatr od kulis lub wysłuchać rozmowy z twórcami. Spektakl (zrealizowany przed rokiem w Londynie), będzie miał swoją polską premierę właśnie w poniedziałek (21.08). Prezentowany jest z polskimi napisami.

Salome w środku rewolucji

Londyńska "Salome" powstała w oparciu przede wszystkim o sztukę znanego skandalisty Oscara Wilde'a, ale bazuje też na innych źródłach. Yael Farber sięgnęła m.in. po dawne teksty arabskie i hebrajskie. W jej ujęciu "Salome" to nie tylko krwawa i okrutna historia miłosnej obsesji, ale także studium wpływu kobiet na historię poprzez władzę nad pożądaniem i ciałem, nad mężczyznami, władcami i przywódcami politycznymi i religijnymi.

Farber przedstawia historię biblijnej postaci, która na talerzu zażądała głowy Jana Chrzciciela, z zupełnie innej perspektywy. Reżyserka umieszcza Salome w środku rewolucji w okupowanym kraju pustyni.

"Ta historia była już opowiadana wielokrotnie, ale nigdy w taki sposób. Twierdza zwana Macheront wznosi się na skałach nad piaszczystym Morzem Śmierci - pustynią. Na jej murach strażnicy opowiadają sobie o księżniczce, która pojawia się wraz z tarczą księżyca. Święty człowiek Jokanaan żądając z głębi pustyni wolności dla swojego ludu, zostaje zamknięty głęboko pod ziemią. Bezimienna kobieta wpisana w historię, przez niektórych autorów nazywana Salome, swoim działaniem zmienia bieg wydarzeń" - czytamy w materiałach do spektaklu. Występują w nim: Paul Chahidi, Ramzi Choukair, Uriel Emil, Olwen Fouéré, Roseanna Frascona, Shahar Isaac, Aidan Kelly, Uriel Emil, Olwen Fouéré, Theo TJ, a także Yasmin Levy, znana hiszpańsko-izraelska piosenkarka wykonująca sefardyjskie pieśni w języku ladino - języku hiszpańskich Żydów.

Spektakl zacznie się o godz. 18.30 w trzech kinach Helios w Białymstoku (w galeriach Alfa, Biała i Jurowiecka). Trwa 180 minut z przerwą. Bilety: 38 zł (normalny), 32 zł (ulgowy).

Co jeszcze na scenie w kinie

Kolejne propozycje w ramach cyklu "Helios na scenie":

* 11 września, godz. 18:30 - "Anioły w Ameryce" część pierwsza

* 25 września, godz. 18:30 - "Anioły w Ameryce" część druga

* 09 października, godz. 18:30 - "Wieczór Trzech Króli"

* 23 października, godz. 18:30 "Piotruś Pan"

* 06 listopada, godz. 18:30 - "Kto się boi Wirginii Wolf"

* 20 listopada, godz. 18:30 - "Yerma"

* 11 grudnia, godz. 18:30 - "Opętanie"

* 25 grudnia, godz. 18:30 - "Cyrano de Bergerac"

Teatry:

[opis na podstawie materiałów organizatorów]

Royal National Theatre (Królewski Teatr Narodowy) w Londynie.

Znany powszechnie jako National Theatre, jest kulturalną wizytówką Wielkiej Brytanii. Historia tej narodowej sceny Anglii sięga połowy XIX wieku, ale National Theatre w obecnym kształcie zaczął funkcjonować dopiero ponad sto lat później. W 1963 roku dał swoją pierwszą premierę - "Hamleta" Williama Shakespeare'a. Pierwszym dyrektorem artystycznym został Sir Laurence Olivier, znany aktor i reżyser teatralno-filmowy, określany mianem największego aktora szekspirowskiego swojej epoki.

Jako scena narodowa National Theatre ma w swoim repertuarze przede wszystkim klasykę rodzimą (zwłaszcza dzieła Shakespeare'a), a także obcą i dramaty współczesne. Do tej pory zespół przygotował ponad 800 premier. W jednym sezonie daje ponad tysiąc przedstawień dla ponad pół miliona widzów (nie licząc tych, którzy zasiadają w salach kinowych). Obecnie na deskach brytyjskiej sceny narodowej występuje zespół liczący 150 aktorów.

Comédie-Française (Komedia Francuska)

Comédie-Française bywa także nazywana czasem Domem Moliera, bo jej istnienie i tradycje sięgają czasów wielkiego dramatopisarza. Jest to również jeden z najbardziej prestiżowych teatrów na świecie. Najstarsza scena francuska powstała w 1680 roku na mocy dekretu króla Ludwika XIV, który połączył dawny zespół Moliera z zespołem Hotel de Bourgogne. Od 1799 roku do dziś teatr ma siedzibę w Théâtre des Variétés-Amusantes, w przepięknej Salle Richelieu, będącym częścią kompleksu pałacowego Palais-Royal w samym centrum Paryża.

Komedia Francuska była pierwszym w Europie teatrem narodowym, czyli grającym przedstawienia w języku narodowym, a nie w językach oryginału. Stała się pierwowzorem takiej działalności artystycznej dla innych krajów, w których także zaczęły powstawać sceny narodowe. Pokazy spektakli w Polsce odbywają się pod honorowym patronatem długoletniego aktora Comédie-Française - Andrzeja Seweryna.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji